Juventus "pokvario" Nevilleov oproštaj

Marin Vuković • utorak, 24.05.2011.

U revijalnoj utakmici organiziranoj povodom oproštaja Garyja Nevillea od aktivne nogometne karijere nogometaši Juventusa su pred 43.000 gledatelja na Old Traffordu svladali Manchester United i bivšem kapetanu Crvenih vragova "pokvarili" večer.

Ono što tijekom cijele sezone nije pošlo za rukom nijednom suparniku Manchester Uniteda, uspjelo je večeras Juventusu. Talijanska momčad u oproštajnoj je utakmici Garyja Nevillea izborila pobjedu od 2:1, no malo tko će nakon susreta dvaju starih rivala spominjati rezultat.

Značajan dio generacije koja je 1992. godine podigla FA Youth Cup, a potom u seniorskom sastavu ispisala neke od najljepših godina Manchester Uniteda, istrčao je večeras na Old Traffordu.

Gary Neville

- Debitirao za seniorsku momčad Manchester Uniteda 16. rujna 1992. godine u prvoj utakmici prvog kola Kupa Uefe protiv moskovskog Torpeda (0:0), u igru ušao kao pričuva.

- Ukupno upisao 602 nastupa u dresu Manchester Uniteda, od čega točno 400 u Premier ligi, 47 u FA kupu, 25 u Liga kupu, 115 u Ligi prvaka, dva u Kupu Uefe i 13 u ostalim utakmicama.

- Postigao sedam pogodaka, od kojih pet u Premier ligi i dva u Ligi prvaka. Po jedan pogodak u Premier ligi postigao je Aston Villi, Evertonu, Middlesbroughu, Charltonu i Leicester Cityju, a u Ligi prvaka Baselu i Lyonu.

Iz Sjedinjenih Američkih Država doputovao je David Beckham, bili su tu i nezaobilazni Ryan Giggs i Paul Scholes, crveni dres ponovno je obukao i Phil Neville, a u veznom redu još jednom je zaigrao i Nicky Butt.

Početni je sastav Uniteda pojačan i Wayneom Rooneyjem, koji je iz predostrožnosti uoči europskog finala na travnjaku dobio tek tridesetak minuta, no i u tom je razdoblju uspio postići pogodak i na asistenciju Giggsa zatresti mrežu Juventusa.

Do poluvremena gosti iz Torina uspjeli su izjednačiti lijepim pogotkom glavom Simonea Pepea, a potom su u drugom poluvremenu u stvorili još nekoliko prilika i vrlo efektnim slobodnim udarcem Giandonata došli do pobjede.

Premda je najavio kako neće imati snage za cijelu utakmicu, zbog iznimno laganog tempa Gary Neville je izdržao više od 80 minuta i potom uz ovacije Old Trafforda napustio travnjak. Po završetku susreta navijačima je održao i kratki govor, te se pozdravio sa svojim bivšim suigračima.

"Želim zahvaliti navijačima, koji su uvijek bili važan dio moje karijere, bila je apsolutna privilegija igrati za ovu momčad", rekao je Neville. "Zahvaljujem se svojoj obitelji, svom menadžeru bez kojeg u proteklih 20 godina sigurno ne bih postigao sve ovo. Hvala Davidu, Philu, Nickyju, momčadi Juventusa i idemo u subotu podići još jedan trofej."

Čini se kako su protekli dani na Old Traffordu ispunjeni slavljeničkom atmosferom. Nakon podizanja trofeja namijenjenog prvacima engleske Premier lige, u ponedjeljak su novi uspjeh ostvarili mladi nogometaši Uniteda i podigli FA Youth Cup, natjecanje kojim su Neville, Scholes, Giggs, Beckham i ostali i započeli svoj zvjezdani put.

Može li se slavlje nastaviti i u subotu? Nešto će se vjerojatno pitati i Barcelonu...

Manchester United: Kuszczak; G.Neville, Brown, O'Shea, P. Neville; Beckham, Scholes, Butt, Giggs; Rooney, Owen. Klupa: Anderson, Fabio, Evans, Obertan, Wootton, Bebe, Gill, Smalling, Rafael, Fletcher, Gibson, Lindegaard.

Juventus: Storani, Motta, Chiellini, Melo, Del Piero, Aquilani, Barzagli, Toni, Pepe, Krasić, De Ceglie. Klupa: Buffon, Salihamidžić, Traore, Martinez, Giandonato, Boniperti, Sorensen, Manniger, Marchisio, Bonucci, Matri.

• Obrisan korisnik24.05.2011. u 23:31
    veliki igrac i legenda ali mora se spomenut puno mladih igraca koji su nastupili i prilicno se iskazali...posebno Giandonato na strani Juventusa sa svojim predivnim pogodtkom
  • Obrisan korisnik24.05.2011. u 23:07
    Bio je jako dobar igrač,svakako je velika legenda Uniteda!Priznajem da nikoga ne mrzim kao Engeze pogotovo Britansku(Englesku) politku,gdje god oni dođu tamo mira,budućnosti i prosperiteta nema!!
  • Obrisan korisnik24.05.2011. u 22:55