Šibenik: Alispahić prvi strijelac i asistent, Jeliću najbolje ocjene

Iz Šibenika:Ivana Jurica • petak, 27.05.2011.

Dok su nogometaši Šibenika na zasluženom odmoru, a u iščekivanju vijesti sa sastanka Upravnog odbora šibenskog prvoligaša, donosimo vam niz statističkih podataka o ovogodišnjoj sezoni kluba sa Šubićevca. Tko je odigrao najviše minuta, je li itko nastupio u svih 30 prvenstvenih utakmica, tko je najbolje ocijenjeni igrač, tko je prvi strijelac, a tko prvi asistent momčadi? Odgovore na sva ta pitanja ponudit će sljedeći tekst.

U ovoj statistici u obzir su uzete samo prvenstvene prvoligaške utakmice, a izostavljene su četiri europske utakmice, odnosno dvije Kup utakmice. A u tih 30 prvenstvenih utakmica šibenski dres nosila su 33 igrača, s tim da su petorica igrača nastupila u samo jednoj utakmici. To su Luka Gusić, Ivan Baković, Ivan Jurič i Marko Jordan koji su nastupili u prvom dijelu sezone, odnosno Zvonimir Blaić koji je debitirao u drugom dijelu sezone (u Puli).

38,89% bodova osvojili su Šibenčani u ovoj sezoni. Postotak je nešto veći kad su domaće utakmice u pitanju (46,67 posto), odnosno nešto je manji u gostujućim utakmicama (31,11 posto). Rezultat je to pet pobjeda, šest remija i četiri poraza u domaćim utakmicama uz gol razliku 19:17, odnosno tri pobjede, pet remija i sedam poraza uz gola razliku 18:21 na gostovanjima.

Od ukupno 37 postignutih golova, u prvom poluvremenu šibenski su ih nogometaši postigli 16, u drugom nešto više - 21. Od tih 21 čak 12 postigli su u posljednjih 15 minuta utakmice. Kad su primljeni golovi u pitanju situacija je obrnuta: u prvom poluvremenu primili su 21 (ponovno najviše u posljednjih 15 minuta poluvremena – deset), a u drugom 17.

Najveću minutažu ima kapetan Blažević (2 520 minuta, 28 utakmica), slijede Alispahić (2 161 minuta, 25 utakmica), Jakoliš (2 089 minuta, 28 utakmica), Husmani (2 073 minute, 24 utakmice), Kartelo (2 053 minute, 24 utakmice), Medvid (1 868 minuta, 21 utakmica), Bačelić-Grgić (1 809 minuta, 25 utakmica). Među jedanaestoricu s najvećom minutažom ulaze još i Jurčević (1 767 minuta, 21 utakmica), Fuštar (1 645 minuta, 22 utakmice), Tokić (1 548 minuta, 21 utakmica) i Jelić (1 267 minuta, 23 utakmice).

Kad su ocjene u pitanju najbolji je Jelić s prosječnom ocjenom 6,38, tek nešto slabiji su Blažević (6,33) i Alispahić (6,31). Ocjene iznad šest imaju i Bačelić-Grgić (6,23), Jakoliš (6,17), Medvid (6,11), Fuštar (6,08), odnosno Tokić i Čulić (po 6,05). Ono što je zanimljivo je da gotovo svi igrači Šibenika u prosjeku imaju značajno veće ocjene na kraju sezone nego jesenas, što je i očekivano s obzirom na dobre rezultate koje su ostvarivali ovog proljeća (treća momčad po uspješnosti).

Golove za Šibenik postiglo je 12 različitih igrača. Prvi strijelac s 11 golova (od čega pet iz jedanaesteraca) je Mehmed Alispahić. Slijedi ga Jelić sa šest, odnosno trojac s po tri gola – Malčić, Kartelo i Bačelić-Grgić.

Igrači u Narančastom, odnosno Modrom dresu zaradili su i pet crvenih kartona. Medvid i Husmani iz igre su morali zbog drugog žutog kartona, a Božić, Alispahić i Blažević zbog direktnih crvenih kartona. Osim pet crvenih Šibenčani su zaradili i 71 žuti karton. I u ovoj kategoriji prednjači Alispahić. On i Medvid dobili su po devet žutih kartona, sedam ih je zaradio Jurčević, po pet Husmani, Tokić i Bačelić-Grgić, … Ukupno 24 igrača su dobila žuti karton, a njih osam dobilo je samo po jedan žuti. Najveći broj kartona dobili su zbog preoštrog starta (40), 11 su ih dobili zbog potezanja za dres, a po deset zbog prigovora sucu i nesportskog ponašanja. A samo u jednoj utakmici ostali su Šibenčani bez kartona – u 18. kolu protiv Hajduka na Šubićevcu.

Za Šibenik je dosuđeno sedam jedanaesteraca. Pet je u pogotke pretvorio Alispahić, a posljednja dva promašili su do tada sigurni Alispahić (protiv Splita kad je pucao ala Panenka) i Bačelić-Grgić (protiv Dinama). Protiv kluba sa Šubićevca dosuđeno je šest kaznenih udaraca, a također dva nisu iskorištena. Zanimljivo je da oba ta jedanaesterca Blažević obranio, no, iz odbijanaca suparnički su igrači bili precizni.

Osim u ulozi strijelca Alispahić prednjači i po asistencijama. Imao ih je devet. Odmah iza njega, s po pet, su Jakoliš i Bačelić-Grgić, dok po tri imaju Jelić i Čulić.

U čak deset kola Šibenčani nisu uspjeli zatresti mrežu protivničkih momčadi. Najduža je serija bila na početku sezone, kad su sve do šestog kola morali čekati na prvi pogodak. S druge strane, u sedam prvenstvenih kola Narančasti nisu primili gola.