EP 2012., Kvalifikacije, Skupina F, 03.06.2011, 20:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 28.000
Suci: Stefan Johannesson, Andren, Flink (svi Švedska)

Nema više "poljudskog prokletstva"

S Poljuda: Bernard Jurišić, Vedran Babić • petak, 03.06.2011.

Ako je ikada i postojalo, sada ga više sigurno nema. Govorimo o onom famoznom "prokletstvu" poljudskog stadiona. Hrvatska reprezentacija napokon je uspjela slomiti otpor Gruzije i upisati važna tri boda u borbi za Euro 2012...

Vladimer Dvališvili
56'
18
Murtaz Daušvili
62'
17
Jano Ananidze
80'
Temuri Ketsbaia

Pred gotovo 30.000 navijača iz svih dijelova Hrvatske izabranici Slavena Bilića stigli su do velike pobjede nad Gruzijom iako se činilo kako bismo ponovno mogli doživjeti golemo razočaranje. Gruzijci su poveli rano, no bolja igra naših u drugom dijelu urodila je dvama pogocima u vrlo kratkom roku, što je bilo dovoljno za pobjedu. Ključne uloge odigrale su Bilićeve zamjene, Dujmović, Klasnić i Kalinić.

Torcida održala riječ

Baš kao što su i najavili iz Kluba navijača Torcida, prvih 14 minuta nije bilo bodrenja naših reprezentativaca, a onda je krenula gromoglasna podrška sa svih strana stadiona, posebno sjevera i istoka. Na repertoaru navijača sa sjeverne tribine očekivano su se našle i "pjesme" posvećene čelnicima HNS-a Vlatku Markoviću i Zorislavu Srebriću, a važno je istaknuti kako nismo primijetili zvižduke igračima Dinama. Dapače, primjerice Luki Modriću se čak i skandiralo. Pozitivno, naravno. Sve u svemu, cjelokupna atmosfera bila je pohvalna (izuzev onih topovskih udara iz 15. minute) i nadajmo se kako neće proći još 14 godina prije nego će reprezentacija opet doći u grad pod Marjanom.

Utakmica kao da je bila preslika one iz Tbilisija, samo što je u drugom poluvremenu ipak došlo do promjena. Hrvatska je bila ta koja je imala posjed, ali ponovno nije znala što s njim. Nije imala odgovor na čvrstu i pokretnu gruzijsku obranu, koja se nerijetko sastojala od svih deset igrača u polju. "Dernek" koji je započeo u 14. minuti trebao je podignuti našu reprezentaciju, no na kraju je imao kontraproduktivan učinak.

Samo dvije minute kasnije Gruzija je povela i šokirala Poljud. S desne strane ubacio je Siradze, a u skoku je od Srne viši bio Kankava. Mogli su naši izjednačiti vrlo brzo, no Jelavić je u dobroj situaciji na desetak metara od suparničkog gola loše zahvatio loptu.

U 25. vidjeli smo najbolju priliku Hrvatske nakon što se lopta odbila do Modrića, koji je s ruba šesnaesterca pucao snažno ljevicom, no gostujući vratar Loria uz pomoć vratnice sačuvao je prednost Gruzije. Do kraja poluvremena vrijedi spomenuti tek pokušaje Perišića (preko gola) i Mandžukića (obrana Lorije). Sve u svemu, bilo je to vrlo skromno prvo poluvrijeme naših reprezentativaca, koji su zasluženo u svlačionicu ispraćeni zvižducima.

Baš kao u Tbilisiju, naši reprezentativci su u nedostatku boljih ideja često posezali za centaršutevima, no što je vrijeme odmicalo, to je stanje postajalo sve više zabrinjavajuće. Modrić je trebao biti naš glavni igrač, no on je pozicijski bio dosta daleko od suparničkog šesnaesterca i nije mogao biti toliko opasan. Izbornik Bilić je odmah reagirao uvođenjem Kalinića umjesto Jelavića i pokazalo se kasnije da je to bio pun pogodak.

Podrška sa svih strana

Poljud su ove večeri pohodili hrvatski navijači iz svih dijelova države, ali i šire. Nuštar, Široki, Topusko, Mostar, Livno, Županja, Rovinj, Slatina, Sukošan, Omišalj, Grobničani, Vinkovci, Vodinci, Umag i Čitluk samo su neki od brojnih transparenata koji su svoje mjesto našli na dnu istočne tribine.

Kalinić je u drugom dijelu bio vrlo često u središtu zbivanja, a upravo je nakon njegova neuspjela pokušaja u 58. minuti Eduardo udarcem glavom zatresao gredu. Nedugo zatim imao je i Srna odličnu prigodu iz slobodnog udarca s 20 metara, ali je pogodio živi zid. U 69. minuti Kalinić je dvaput bio blizu pogotku iz male udaljenosti, ali je Loria odlično obranio. Još bliže pogotku bili smo u 71. minuti kada je Srna s 30 metara iz slobodnog udarca zatresao vanjski dio vratnice.

I onda, u svega dvije minute Hrvatska je napravila potpuni preokret. Prvo je u 76. s lijeve strane ubacio Dujmović (koji je prije toga odigrao dupli pas s još jednom izmjenom Klasnićem), a prizemnu loptu u mrežu je proslijedio Mandžukić, da bi u 78. Eduardo pretrčao polovicu terena prije nego je uposlio Kalinića, koji je ljevicom matirao Loriju. Poljud je eruptirao, a kako i ne bi kada je vodeći pogodak postigao bivši igrač Hajduka. Do kraja utakmice Gruzija više nije ugrozila naša vrata, a mi smo zaprijetili preko Modrićevog dalekometnog udarca.

Kada je glavni sudac označio kraj utakmice, pjesma je mogla početi. Hrvatska je napokon pobijedila na Poljudu!

• Obrisan korisnik05.06.2011. u 07:19
    bice bolje kad se vrate Niko i Raketa.... oni znaju raspalit izvana i tu se odmah stvara vise sansi na odbijenim loptama... ako naravno ne zabiju hehe
  • Obrisan korisnik04.06.2011. u 12:05
    Nadali smo se na nece bit klubaskoga opredjeljivanja ali to je nemoguce dok je kretena poput RLZ-a i slicnih.. i dinamove pisme se pivaju? Velike hrvatine!Kakave to ima veze s icim? Na kraju se pokazalo kakav je ko..
  • Obrisan korisnik04.06.2011. u 10:31
    Sva sreca sto smo zabili ona 2 gola i na kraju sretno pobjedili, a sto se tice navijaca to je sramota. Nikad Torcidu nisam ni smatrao kao pretjerano fanaticne navijace sem sto ih je pun stadion. Ono je bilo sramota, a ne navijanje, Zagreb uopce ne spada u istu kosaru sa Splitom sto se toga tice. U... [više na forumu]
  • Cholo04.06.2011. u 09:29
    Jest stvarno,Pranjić ne zna predriblat igrača.Čovjek uvijek na istu foru,primi loptu i krene udeesno.. Što se utakmice tiče,ja sam čak rekao ako do 70 ne zabijemo gotovi smo,al evo nek su me razuvjerili..BRAVO MOMCI!!
    Cholo
  • Obrisan korisnik04.06.2011. u 00:36
    sva srića, upali su golovi, ali mi cilu utakmicu nije jasno da mi igramo ko jebena ENgleska reprezentacija iz sredine 20. stoljeća..... pa ako već oćemo igrat samo na ubačaje bevezne u PETERAC, onda dajmo državljanstvo Peteru Croucheu ili ajmo uzet Bogdanovića iz CIbone ili nekog košarkaša da nam... [više na forumu]