Vodeni sportovi

Švigir rekord, ne i medalja

Maja Giljanović • petak, 08.07.2011.

Hrvatske reprezentativke Valery Švigir i Matea Samardžić u finalu su Europskog juniorskog prvenstva u Beogradu na 50 metara leđno zauzele peto i sedmo mjesto, Puljanka je s 29,28 za 13 stotinki poboljšala osobni i državni juniorski rekord iz kvalifikacija, a Splićanka je u odnosu na osobni rekord iz polufinala s 29,61 bila 16 stotinki sporija

Nakon što su se u polufinalu obje spustile ispod devet godina starog državnog juniorskog rekorda Sanje Jovanović (29,54), Valery Švigir na 29,41 i Matea Samardžić na 29,45, 16-godišnjakinje iz pulske Arene i splitskog Mornara u finalu su Europskog juniorskog prvenstva u Beogradu na 50 metara leđno osvojile peto i sedmo mjesto.

Švigir je nakon drugog mjesta u kvalifikacijama (29,61) i petog u polufinalu peta završila i u finalu: poboljšala je osobni i državni rekord za 13 stotinki i spustila ga na 29,28, ali nedostatno za medalju.

Ispred Švigir podij su izborile nova prvakinja Mie Nielsen (28,81), rekorderka europskih juniorskih prvenstava Lauren Quigley (28,93) i Katarzyna Gomiak (29,23), a na četvrtom je mjestu bez medalje za jednu stotinku ostala Hazal Sarikaya (29,24).

Samardžić je nakon sedmog mjesta u kvalifikacijama (29,93) i sedmog i u polufinalu sedmo mjesto osvojila i u finalu: u odnosu na polufinale bila je 16 stotinki sporija, ostala iza leđa još i Jessice Fullalove (29,43), a za sobom s 29,61 ostavila samo Camille Gheorghiu (29,62).

Trećeg dana EP-a prvaci su postali Panagiotis Samilidis (27,89) na 50 prsno, Velimir Stjepanović (49,56) na 100 slobodno, Bence Biczo (1:56,25) na 200 delfin, Marija Temnikova (2:26,29) na 200 prsno, Ieuan Lloyd (2:01,57) na 200 mješovito, Maria Vilas Vidal (16:32,68) na 1500 metara i Britanci Thomas Moss, Matthew Parks, Myles Crouch-Anderson i Lloyd u štafeti 4x200 slobodno (7:23,36).