Josip Tolić • nedjelja, 24.07.2011.

U Revierderbyju, ogledu momčadi iz njemačke regije Ruhr, u kojem su se sastali Schalke 04 i Borussia Dortmund, momci iz Gelsenkirchena na domaćem su terenu na dramatičan način osvojili drugi trofej sezone - prvi superkup u klupskoj povijesti.

Iako se to po rezultatu nakon 90 minuta (0:0) to ne bi moglo reći, utakmica je obilovala prilikama na obje strane. Prvu je imao veznjak Dortmunda Sebastian Kehl kada je zatresao gredu nakon udarca iz kuta gostiju. Schalke je odgovorio u 16. minuti na praktički isti način. Na drugoj je strani neprecizan bio novoizabrani kapetan Benedikt Höwedes.

Žuti su držali dominaciju tijekom prvog poluvremena. Uz brojne prilike koje su imali mogu žaliti što nisu zabili vodeći pogodak. Najbolju je imao Robert Lewandowski nakon proigravanja Gündogana; našao se "oči u oči" s novom Schalkeovom "jedinicom" Ralfom Fährmannom i dobro pucao, a vratar je sjajnom reakcijom najavio svoju večer u Gelsenkirchenu.

U nastavku je tempo i dalje bio dosta brz, a Borussia je nastavila držati terensku inicijativu. Lewandowski je iskušao svoj udarac izdaleka - otišao je tik uz vratnicu, a Mario Götze u 60. minuti iz blizine slabo reagira i ostavlja vremena Fährmannu da zaustavi njegov pokušaj.

I domaćini su imali svoje prilike u drugom poluvremenu. Lewis Holtby zaustavljen je u sjajnom solo-prodoru od Felipea Santane, a potom je i Jan Moravek bio u još boljoj prilici zabiti prvi pogodak na utakmici. Roman Weidenfeller na vratima Dortmunda, međutim, bio je na visini zadatka i nije dopustio Čehu da se upiše u listu strijelaca.

Kako je nakon 90 minuta rezultat ostao nepromijenjen, prema propisima Njemačkog nogometnog saveza, pristupilo se izvođenju kaznenih udaraca. Holtby, Edu, Höwedes i Jurado bili su nepogrešivi za Kraljevsko-plave iz Gelsenkirchena, a lošije sreće na drugoj strani bili su Kevin Großkreutz i naš reprezentativac Ivan Perišić, kojima je Neuerova zamjena Fährmann obranila jedanaesterac.

Perišić je, inače, u igri proveo posljednjih 15 minuta dvoboja ušavši u igru umjesto Götzea. Schalke se tako osladio i superkupom osvojivši ga prvi put ikad, a Borussia uoči starta nove bundesligaške sezone ipak može biti zadovoljna činjenicom da je osvojila Liga-kup.

• Obrisan korisnik24.07.2011. u 15:25
    ogromna greška već na početku: Schalke nije osvojio drugi trofej sezone, već prvi, jer 2010/2011 je završila. Drago mi je da je Schalke pobijedio.
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 12:01
    Nema tu ni ž od pada. Ovaj super kup je trofej koji i nije nešto bitan. Mogu oni ponoviti prošlu sezonu i u LP prilično dogurati jer im se igrački kadar nije rasuo i imaju još uvijek dobrog trenera.
  • Obrisan korisnik24.07.2011. u 11:53
    vec su poceli neuspjesi za novog prvaka njemacke...u nji to isto neko prokletstvo ko god osvoji izuzev minhena iduce sezonu drasticno padne
  • IanZG24.07.2011. u 10:46
    Neiskustvo nije opravdanje za ovako loš penal...