Vodeni sportovi

Lochte slomio Phelpsa

Iz Šangaja za SportnetMaja Giljanović • utorak, 26.07.2011.

Nakon što je finale na 200 slobodno prije dvije godine uvjerljivo izgubio od Paula Biedermanna 16-erostruki olimpijski pobjednik Michael Phelps ni u Šangaju nije dospio dalje od drugog mjesta. Nijemca je ovog puta pobijedio, Biedermann je osvojio broncu, ali bolji od Phelpsa za 35 stotinki sekinde bio je kolega mu iz reprezentacije Ryan Lochte. Zhao Jing je nova prvakinja svijeta na 100 leđno, Rebecca Soni na 100 prsno, Lotte Friis na 1500 metara, a Camille Lacourt i Jeremy Stravius za Francusku su na 100 leđno osvojili dvije zlatne medalje.

Uzbuđenja nije nedostajalo ni trećeg dana plivačkog dijela natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Šangaju: u finalu utrke na 200 slobodno Ryan Lochte je pokazao da je i definitivno izašao iz sjene 16-erostrukog olimpijskog pobjednika Michaela Phelpsa, Kini je drugu zlatnu plivačku medalju nakon Ye Shiwen u ponedjeljak na 200 mješovito donijela Zhao Jing na 100 leđno, Rebecca Soni je uzela naslov prvakinje svijeta na 100 prsno, Lotte Friis na 1500 metara, a Francuzi Camille Lacourt i Jeremy Stravius bratski su podijelili prvo mjesto na 100 metara leđno.

3.Ji (Kina) 1:06,52

Dugo je Lochte igrao „treću violinu“ u reprezentaciji SAD-a, osvojio je i sam pregršt medalja, od Svjetskog prvenstva u Rimu 2009. godine i više nego Phelps, ali u posljednjih osam godina pred svako natjecanje pitalo se samo koji će rekord u povijesnim knjigama Phelps srušiti, koliko medalja osvojiti, koliko svjetskih rekorda oboriti. Više svjetala pozornice obasjavalo je i danas umirovljenog peterostrukog olimpijskog pobjednika i svjetskog rekordera Aarona Peirsola, ali Lochte je šutio, trenirao i dočekao kaže “u utrci koja mi je bez konkurencije bila najveći izazov u karijeri da otplivam savršeno“.

Phelps je vodio na okretima i na 50 i na 100 metara, ali nije izdržao, nakon što je prestigao Nikitu Lobinceva na 125 metara dostigao je i Phelpsa i prešao u vodstvo. Na posljednjih 50 metara izgledalo je da Phelps preuzima inicijativu, ali Lochte mu je odbio napad i slavio s 35 stotinki prednosti. Iza Lochtea (1:44,44) i Phelpsa koji i drugo SP uzastopce ostaje na, za njegove kriterije, tek drugom mjestu (1:44,79) podij je izborio i branitelj naslova iz Rima prije dvije godine Paul Biedermann (1:44,88).

“Osjećam se kao da se igram 'lovice', nisam na razini na kojoj sam bio u Pekingu, slabiji sam i nego u Rimu, ali i to je motiv više. Sjećam se početaka i krvavog rada da se probijem na vrh. Možda mi baš ovo i treba, možda me pogura da se vratim u vrhunsku formu za Olimpijske igre u Londonu“, izjavio je Phelps kojeg okršaj s Lochtejem čeka i na 200 mješovito.

ČETVRTI DAN, HRVATI

Četvrtog dana plivačkog dijela natjecanja SP-a Sanja Jovanović nastupa u kvalifikacijama na 50 leđno, Mario Todorović na 100 slobodno i Nikša Roki na 200 mješovito.

“Što je Michael napravio u Pekingu čudesno je, ali to je bila 2008., danas je 2011. godina. On je na drugoj razini, a i ja sam, bolji sam nego prije tri godine i na takvom nivou mislim ostati i do Londona“, puca Lochte od samopouzdanja.

Zhao je na 100 leđno na polovici utrke okrenula tek kao peta, ali je stisnula papučicu gasa i s 59,05 za jednu stotinku sekunde pobijedila ispred Anastazije Zujeve na drugom i za 10 stotinki ispred najbrže i u kvalifikacijama i u polufinalu Natalie Coughlin na trećem mjestu. Soni je ispred Liesel Jones (1:06,25) i Ji Liping (1:06,52) na 100 prsno obranila, a europska prvakinja Friis u odnosu na SP-u u Rimu napravila korak više i na 1500 metara osvojila naslov. Za začin trećeg dana pobrinuli su se Lacourt i Stravius, Lacourt je na polovici finala na 100 leđno vodio devet stotinki ispred Straviusa, ali Marseljeza je na koncu svirala za obojicu, Francuzi su podijelili prvo mjesto (52,76) i na trećoj stepenici podija ostavili Ryosukea Irieja (52,98).