Damir Žbulj • četvrtak, 18.08.2011.

Uzvratni susret španjolskog Superkupa ponudio nam je odličan nogomet. Barcelona se kući iz Madrida vratila neporažena, s postignuta dva pogotka u mreži Madriđana, a u novom El Clasicu, osim golova, prikazali su i puno bolju igru. U uzbudljivoj utakmici, vodila je Barca na poluvremenu, poput susreta u Madridu Real u nastavku izjednačuje rezultat, no, Messi, pogotkom u samoj završnici, trofej donosi Kataloncima.

Nakon samo tri dana ljubitelje nogometa dočekala je nova nogometna poslastica, još jedan El Clasico. Real i Barca u prvom susretu španjolskog Superkupa, na Santiago Bernabeu, odigrali su odličnu utakmicu, nakon koje nije bilo pobjednika, a na uzvrat na Camp Nou stiglo se s rezultatom 2:2.

POČETNI SASTAVI

Sastav Jose Mourinha nije u odnosu na prvi dvoboj pretrpio značajnije promjene, samo je umjesto Marcela na poziciji lijevog beka od prve minute zaigrao Coentrao, ovosezonska prinova iz Benfice. Pep Guardiola je s druge strane dobro ispremiješao momčad, koja je napokon ličila na onu 'pravu' Barcelonu. Bez ozlijeđenog Puyola, Abidal je zaigrao na svojoj prirodnoj poziciji, Pique na mjestu stopera, trojac u vezi bili su Xavi - Busquets i Iniesta, dok su napad predvodili Messi, Villa i Pedro, koji je zaigrao umjesto Čileanca Sancheza. Bivši kapetan Arsenala Cesc Fabregas, nakon dugoočekivanog transfera u Barcelonu, našao se na klupi za rezervne igrače čekajući debi iz snova za svoju novu ekipu.

Real je dominirao u prvom ovosezonskom El Clasicu u Madridu, ali oslabljena Barcelona je iz dva ozbiljna udarca prema vratima Casillasa uspjela postići dva pogotka i s velikim kapitalom se vratiti u katalonsku prijestolnicu.

Mourinhovi nogometaši započeli su susret kao da se igra u Madridu te kao da su oni domaćini ovog dvoboja. Napadački, u namjeri da što prije postignu pogodak. C. Ronaldo već je u prvoj minuti mogao svoju ekipu dovesti u vodstvo, ali njegov udarac Valdes brani. Barca je prvi put zaprijetila u 13. minuti. Pedro je ubacio s desne stran, Messi je prekratak za tu loptu, a Casillas klizećim startom ipak otklanja opasnost.

Već u 15. minut vidjeli smo prvi pogodak na utakmici i to u majstorskoj režiji Messija i Inieste. Argentinac je odličnom loptom 'rasparao' zadnju liniju Reala, Španjolac je izbjegao zaleđe, izašao sam ispred reprezentativnog kolega Casillasa i hladnokrvno posalo loptu u mrežu, za vodstvo Barce 1:0.

Gosti odgovaraju samo pet minuta kasnije. Nakon kornera, lopta dolazi do Benzeme, a njegov udarac, pet metara od gola, u mrežu skreće Ronaldo. Pedro je mogao vratiti prednost na stranu domaćih samo dvije minute kasnije, ali njegov udarac brani odlično Casillas. Otvorena igra na obje strane terena novi nam je pogodak mogla donijeti u 26. minuti. Ronaldo snažno puca iz daljine, a Valdes krajnjim naporom skreće loptu u okvir gola. Özil je sam ispred vratara u 29. minuti, ali Valdes još jednom spašava svoju mrežu.

Messi je u karakterističnom prodoru u 37. minuti prevario i Ramosa i Pepea, no, vratar Reala još se jednom iskazao. U samoj završnici prvog dijela ipak je koncentracija prvo popustila gostujućim nogometašima. U identičnom trenutku kao i u prvom dvoboju, ukazao se Messi, koji postiže pogodak za 2:1. Nakon kornera u 45. minuti, Pique petom asistira za Argentinca, a on u 16-ercu, po tko zna koji put u karijeri, protivničkog vratara ostavlja bez izgleda. Hladnokrvno je prebacio Casillasa, za novo vodstvo Barce.

Nastavak je donio čvrstu i nervoznu igru, bez prave nogometne ljepote, a za prvu pravu priliku čekalo se do 66. minute. Fantastičan prodor Inieste, odlično je pratio Messi, no, njegov udarac još jednom skida Casillas. Benzema je upropastio jedan volej u 69. minuti, kada je 'traljavo' pucao, a do izjednačenja i tada se činilo izglednih produžetaka, Real stiže osam minuta prije kraja. Ponovno je korner bio koban za nogometaše Barcelone. Nakon gužve u kaznenom prostoru lopta dolazi do Benzeme, koji ovaj put posprema loptu iza leđa Valdesa. U igru je u tim minutama ušao i Fabregas, zamijenivši ozlijeđenog Pedra.

No, samo dvije minute prije završetka, najbolji nogometaš današnjice ponovno stupa na scenu. Adriano se oslobodio na desnoj strani, ubacuje oštru loptu u kazneni prostor, gdje natrčava Messi i fantastičnim volej udarcem zakucava loptu u mrežu Madriđana. U samoj završnici atmosfera je 'proključala'. Susret nije mogao završiti bez incidenta, crveni karton dobio je Marcelo. Nastala je i gužva, naguravanje, 'pocrvenili' su još i Özil i Villa koji su u tom trenutku već bili izvan igre, a kada su se strasti ipak primirile, sudac David Fernandez Borbalan svira kraj i trofej ipak, 'na kraju balade', odlazi u ruke Katalonaca.

• Mihalj19.08.2011. u 09:31
    ovi iz reala se nabriju igraju punom snagom i opet ne mogu dobit barcelonu koja se skupila 2 dana prije. dođe ti ih žao a onda se sjetiš kakvi su to cigani od igrača i trener gnjida
    Mihalj
  • Obrisan korisnik18.08.2011. u 22:08
    Ajme je in Messi sprašio ona 2 gola i onu sjajnu asistenciju Iniesti.Jednostvano Messi je Barcelonin dragulj
  • Obrisan korisnik18.08.2011. u 16:54
    ovo vam je prvi i zadnji trofej ove sezone :)
  • Obrisan korisnik18.08.2011. u 15:55
    Prva tekma bila ljepotica, a štoooo, vjerovatno što je real nadigrao Barcu bez pola prve postave. Pa kocko paglu ni tad ih nisu uspjeli pobjediti. BARCA JE U VITRINE SLOŽILA JOŠ JEDAN TROFEJ, PEP 11-TI. To je bitno,a ti drkaj na Mourinhova stranja i njegove mesare, išššš
  • Krokodil18.08.2011. u 15:20