Litva u završnici slomila Britance

Mišo Gulić • srijeda, 31.08.2011.

Domaćin prvenstva Litva je imala dosta teži posao nego su to oni, ali i svi drugi, očekivali u srazu s Velikom Britanijom. Sve do posljednjih pet minuta Britanci su bili u egalu, ali ipak nisu izdržali do kraja pa su prve bodove ipak upisali Litavci.

Litva se propisno namučila da bi došla do bodova u susretu protiv Velike Britanije, a susret je riješen tek na ulasku u posljednjih pet minuta susreta kada je konačno, koliko-toliko, proradio vanjski šut Litavaca.

Litva je, vjerojatno pod imperativom pobjede i velikih očekivanja, u susret protiv Britanaca ušla dosta nervozno i s podosta greška, ali ipak su pred sam kraj prve četvrtine proigrali i na prvi predah otišli s minimalnim vodstvom od 19:18.

Dobra igra s kraja uvodne četvrtine nastavila se i u nastavku susreta pa su domaćini polako ali sigurno gradili prednost, a na odmor se otišlo s rezultatom 49:39 u njihovu korist.

Što se Litvancima dogodilo u svlačionici nitko ne zna, ali podatak kako su u narednih deset minuta zabili svega pet koševa, dovoljno će reći kakvu su četvrtinu odigrali. S druge strane Britanci su iskoristili priliku i s postignutih 18 koševa u posljednji dio susreta donijeli prednost od 57:54.

Litva odmah po otvaranju posljednje četvrtine preuzima vodstvo, a uporni Britanci se drže sve do pet minuta prije kraja utakmice kada Litva otpušta sve kočnice i brzim akcijama dolazi do pobjede od 80:69.

Kod Litve su najviše zabili Kaukenas sa 16 te Jasikevičius s 13 koševa, dok je Britance predvodio Deng postigavši 25 koševa uz 10 skokova i četiri asistencije.