Makedonci preokretom do drugog kruga

Josip Tolić • nedjelja, 04.09.2011.

Još jednu dramatičnu utakmicu u skupini C odigrale su Makedonija i Finska. Iako su bili u prednosti poslije svake četvrtine, Finci su u finišu utakmice ispustili vodstvo i vrlo se vjerojatno oprostili od nastavka natjecanja, a Makedonci su izborili drugi krug.

Iako su mnogi sumnjali u mogućnosti Makedonije u današnjem ogledu s Finskom radi emotivne ispražnjenosti poslije pobjede nad vječnim rivalima Grcima, izabranici Marina Dokuzovskog pružili su novu sjajnu predstavu i pokazali da još uvijek nisu na izmaku snaga.

Utakmica je bila vrlo izjednačena praktički cijelim svojim tijekom i nitko se nije mogao odvojiti na neku konkretniju razliku. Nakon prve četvrtine Finci su imali tek minimalnu prednost koju su do predaha udvostručili (40:38). U posljednjih deset minuta Makedonci ulaze s četiri koša minusa, no McCalebb i Stojanovski okreću utakmicu u svoju korist. Međutim, pobjeda je mogla otići i na stranu Finaca.

Vezane vijesti

Naime, u posljednjoj minuti Finska se približila na samo jedan koš zaostatka (70:69). Priliku za vodstvo propustio je Muurinen, a McCalebb s linije slobodnih bacanja pogađa oba puta za tri razlike četiri sekunde prije kraja. Brzi prekršaj Makedonaca značio je da Koponen mora ići na promašaj drugog slobodnog, no u nastavku akcije njegovi suigrači nisu uspjeli doći do lopte i Makedonci su mogli početi slaviti ulazak u drugi krug Eurobasketa.

Najbolji strijelac utakmice ponovno je bio McCalebb s 18 koševa, pet skokova i četiri asistencije, Stojanovski je pridodao 16 ubačaja, a fenomenalnu utakmicu imao je i Pero Antić s double-double učinkom; 14 poena i nevjerojatnih 19 skokova. Kod poraženih po 11 koševa postigli su Koivisto i Koponen.