Finci zadržali nade u prolaz

Josip Tolić • ponedjeljak, 05.09.2011.

U prvoj utakmici posljednjeg, petog kola skupine C na Eurobasketu Finska je u još jednoj uzbudljivoj završnici ipak uspjela sačuvati prednost pred Crnogorcima i pobjedom 71:65 održati nade za prolazak u drugi krug.

Crnogorci su već i prije ove utakmice znali da će večeras pakirati kovčege i krenuti kući, no u srazu s Fincima nisu igrali s bijelom zastavicom. Dvoboj je kasnio petnaest minuta zbog kvara na semaforu. Do sredine prve četvrtine igralo se koš za košem, a onda od pete minute do kraja prve dionice Finci rade seriju 14:3 i zaključuju prvih deset minuta s 11 koševa razlike (25:14).

Ono što su Finci radili u prvoj četvrtini, Crnogorci rade u drugoj, i to još uvjerljivije. Istovjetnom serijom 14:3 u prvih pet minuta vraćaju se na samo dva poena zaostatka, a u drugih pet minuta Finci postižu tek pet koševa i naši susjedi nakon nesportske osobne Koivista nad Borisovim prelaze u vodstvo 40:36 prije predaha.

Početak treće četvrtine prolazi u konstantnoj prednosti Crne Gore od dva-tri koša, ponajviše zahvaljujući Vučeviću. No, nevjerojatna dekoncentracija u obrani (čak 15 skokova Finske u napadu, do kraja čak 21!) te raspoloženost Virtanena koštala ih je zaostatka prije završne dionice (57:54).

U istom tonu nastavilo se u posljednjoj četvrtini. Iako su se dvije minute prije kraja Crnogorci približili na samo "minus jedan" (66:55), dva napada uzastopce promašuju tricu te Finci mirno privode utakmicu kraju rezultatom 71:65. Kod pobjednika najučinkovitiji bio je Lee s 12 poena, a Crnogorce je predvodio Peković sa 16 ubačaja.

Finska je ovom pobjedom zadržala nade za prolazak koji će biti moguć ako Grčka pobijedi Hrvatsku te Makedonija svlada BiH.