EP 2012., Kvalifikacije, Skupina F, 06.09.2011, 20:00 h, Zagreb, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 20.000
Suci: Carlos Velasco Carballo, Alonso Fernández, Yuste Jiménez (svi Španjolska)

Luka i Dudu vratili osmijeh na lica!

Iz Maksimira:Ivor Krapac, Tomislav Pacak • utorak, 06.09.2011.

U sjajnih 12 minuta početkom drugog poluvremena, Hrvatska je na krilima Luke Modrića i Eduarda da Silve postigla tri pogotka i preokrenula vodstvo Izraela s kraja prvih 45 minuta te uz pomoć povoljnog rezultata u Rigi opet preuzela vodstvo u skupini F kvalifikacija za Europsko prvenstvo.

Guy Haimov
46'
17
Eyal Golasa
57'
11
Etey Shechter
68'
Luis Fernandez

Nakon 3:1 protiv Malte, Hrvatska je identičnim rezultatom svladala Izrael iako je ovoga puta to bilo puno teže. Izraelci su poveli na Maksimiru iskoristivši slabo prvo poluvrijeme "kvadratića", no izvrstan ulazak u nastavak utakmice, uz pomoć crvenog kartona Talu Ben Haimu, Hrvatskoj je donio nasušno važna tri boda u utrci s Grcima za prvo mjesto u skupini.

Neuvjerljivo je Hrvatska otvorila susret, izostao je presing koji bi u startu stavio pod pritisak Izraelce, pa su zapravo u startu gosti pokazali više hrabrosti i stvorili nekoliko šansi. U petoj minuti Izraelci su postigli i pogodak, no srećom, u zraku se pojavila zastavica pomoćnog suca koji je vidio da je Benayoun bio u zaleđu kada je skrenuo udarac Berama Kayala sa 17-18 metara.

Slaba atmosfera

Osim što nisu napunili Maksimir, navijači nisu ni podrškom oduševili u najvažnijem preostalom domaćem susretu ove godine. Raspjevali su se tek kada je Hrvatska okrenula rezultat, pokazavši da riječ "potpora" shvaćaju kao "zviždanje kad ne ide, pljeskanje kad ide". Lako je biti navijač kada ulaze projektili s 20 metara ili kada Dudu pokazuje da nije zaboravio postizati pogotke, a malo teže kada se igrači muče, kao što je bilo u prvom dijelu. No i to je, kao i sama posjeta, znak jedne razmaženosti koja je jedna sasvim zasebna tema, a koja ne smije i ne može zasjeniti važnu, iznimno važnu pobjedu HRVATSKE.
(T. Pacak)

Jedva se stišala bura s jedne strane, a Hrvatska je mogla povesti – na Srnin korner sam je ostao Lovren, no njegov udarac glavom brani Aouate.

Nastavilo se u otvorenom ritmu koji je trebao pogodovati Hrvatskoj, jer za razliku od većine gostiju, Izraelci se nisu stisli pred svoj kazneni prostor, no Hrvatska nije igrala dovoljno odlučno, dovoljno, brzo, s dovoljno želje i vatre da bi istinski "stisnula" goste.

Najaktivniji je bio Niko Kranjčar, koji je tražio prostor za udarac, koji je tražio loptu u noge i rješenja prema naprijed, no bilo je premalo raspoloženih suigrača. U 26. je Niko nakon jednog lažnjaka puca pored gola, a sedam minuta kasnije najbolju šansu Hrvatske u prvom dijelu propustio je Jelavić - nakon što je dobro primio dugu loptu iz hrvatske polovice, nije se najbolje snašao pred Aouateom koji uspijeva Jelavića otjerati ukoso i na kraju odbiti loptu u korner.

Kranjčar je u 39. minuti proigrao Strinića koji ulazi u šesnaesterac i iskosa se odlučuje za oštar udarac koji je ukrotio izraelski vratar.

I baš u tom dijelu igre kada je Hrvatska konačno malo ozbiljnije stegnula obruč oko gola Izraela, gosti su poveli i šokirali Maksimir. Vukojević je u jednoj polukontri Hrvatske dao lošu loptu, Izraelci kreću u kontranapad u kojem Benayoun proigrava Tomera Hemeda, a ovaj matira Pletikosu za neugodnih 0:1.

Nije sigurno bilo ugodno u poluvremenu u svlačionici ni igračima ni izborniku nakon povika s tribina, no po drugi puta u ovim kvalifikacijama Hrvatska je pokazala karakter i u drugom poluvremenu preokrenula zaostatak, nakon što je isto učinila protiv Gruzije.

Dobrodošao natrag Dudu

Teško je nekoga moglo ostaviti ravnodušnim što je hrvatski preokret uvelike režirao sjajni Eduardo da Silva. Nakon brutalnog Taylorovog starta svatko tko voli nogomet veseli se Eduardovim pogocima, a ova dva Izraelu bila su mu prekid suše od gotovo točno dvije godine koliko nije zabio u službenim nastupima za Hrvatsku. Tada je zabio nevažan gol Engleskoj u teškom porazu na Wembleyju, ovi će mu sigurno ostati u ugodnijem sjećanju. Hrvatska ga je čekala kao ozebla sunce, Bilić još i više…

Pomogle su Bilićeve ofenzivne zamjene – u igru su ušli Eduardo da Silva i Tomislav Dujmović umjesto Vedrana Ćorluke i Ognjena Vukojevića, a pomogla je vjerojatno i prisilna zamjena kod Izraela – umjesto prvog vratara Aouatea ušao je Haimov koji je teško mogao zamisliti gori ulaz u utakmicu.

Sve loše iz prvih 45 minuta Hrvatska je ispravila u 12 odličnih minuta nastavka. Odmah u 46. minuti Hrvatsku je na pravi put vratio Luka Modrić, sjajno pogodivši "rašlje" s 20-ak metara, za 1:1, rezultatski povratak, povratak samopouzdanja i povratak pozitivne atmosfere na tribinama.

Za iduću pozitivnu stvar pobrinuo se Tal Ben Haim koji je u 51. minuti brutalno startao na Eduarda da Silvu, a sudac Velasco Carballo nagradio ga je izravnim crvenim kartonom.

Dudu se nije zadovoljio tom kaznom za ružan start pa je Izraelcima u tri minute utrpao dva pogotka i potpuno preokrenuo utakmicu. U 54. minuti lijepo mu je loptu podvalio Modrić, a Eduardo iz takvih situacija ne griješi, majstorski matira Haimova za 2:1. Tri minute kasnije, Srna je asistent, a Eduardo krasno, snalažljivo kako on umije, glavom šalje loptu prema suprotnoj vratnici od koje se odbija u gol za 3:1.

Rapsodiju kvadratića u nastavku trebao je nastaviti Kranjčar u 59. minuti, no nakon povratne lopte Eduarda iz sjajne je pozicije gađao smireno, ali i neprecizno, malo pored vratnice.

Hrvatska je nakon toga dobro iskontrolirala utakmicu, ne dopustivši desetorici Izraelaca da ugroze Pletikosu, a s druge strane strpljivo se tražio prostor kroz koji bi se došlo do četvrtog pogotka. Posljednjih desetak minuta moglo je pripasti Nikici Jelaviću, no ove večeri nije uspio inače solidnu partiju okruniti pogotkom.

U 81. minuti zatresao je mrežu nakon ubacivanja Srne, no pogodak mu nije priznat zbog zaleđa, a minutu kasnije je opet pobjegao gostujućoj obrani, ali ovoga puta njegov dobar udarac brani Haimov.

Do kraja je ipak ostalo 3:1, sasvim dovoljno za nova tri boda u ovom mini-ciklusu s kojima je Hrvatska napravila ogroman korak prema osiguranju drugog mjesta u skupini, ali još veći u borbi s Grcima za mjesto koje vodi direktno u Ukrajinu i Poljsku.

Nije bilo briljantno, ali nikada u kvalifikacijama ni nije – važniji od toga ovoga puta bio je karakter, a hrvatski je bio – pobjednički!

• soecc07.09.2011. u 11:57
    Gledajući tablice i slijedeće tekme, jedine grupe koje imaju realne šanse za najboljeg drugoplasiranog, jesu: Grupa E (Švedska - ako dobiju Finsku i Nizozemsku, sigurno prolaze kao najbolji drugi. AKo uzmu 4 boda, gledati će se gol razlika sa nama (eventualno) i sa grupom H) Grupa F (Hrvatska, ne i... [više na forumu]
    soecc
  • Obrisan korisnik07.09.2011. u 09:06
    Što se tiče navijača, mislim da je problem u našem temperamentu. I ja sam sklon da ponekad reagiram kao i ostali navijači, pretjerano hvalim kad je dobro, također i pretjerujem kad je loše. ALI mislim da je to zato jer kad gledam utakmicu ne dišem 90 minuta, pa bila ona sa Maltom ili Španjolskom... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik07.09.2011. u 09:03
    DUDU, molim te pokaži Rukavini kako se rješavaju situacije jedan na jedan sa golmanom, jer Rukavina nevidi ništa drugo osim golmanovih nogu. Molim te pokaži mu i ostatak gola. BRAVO REPKA!!
    ono sto meni kod Bilica smeta je, da 95% igraca imaju sigurno mjesto u repki - svejedno jesuli u nekoj formi ili nisu... sto jedan Vida neigra kad je momak trenutno stvarno u odlicnoj formi a nas voljeni Joe nije igrao cijelu godinu u Hoffenheimu? Znam da Joe ima iskustva i da je legenda...ali kad... [više na forumu]
  • Mihalj07.09.2011. u 09:01
    karte si mogao kupit u tisak mediji i na netu isto.