Owens zadržao Cedevitu na životu

Branko Barić • utorak, 27.09.2011.

Košarkaši Cedevite poraženi su u prvom susretu kvalifikacija za Eurokup na gostovanju kod Chalona. Iako niti jedan poraz nije ugodan, u taboru Cedevite mogu biti sretni što još imaju šansu za prolazak, budući da su u posljednjoj četvrtini gubili 22 poena razlike...

Samo zahvaljujući Chrisu Owensu Cedevita još uvijek ima realne izglede za prolazak u grupnu fazu Eurokupa. Njegovom simultankom u posljednjoj dionici Cedevita se iz ponora vratila sve do podnošljivog poraza 78:73 protiv vrlo dobrog Chalona.

Sam početak utakmice ni počemu nije dao naslutiti kako će zagrebačka momčad imati tešku večer u Francuskoj. Naprotiv, nakon trice Drapera te koševa Vukušića i Warrena nakon dvije minute igre na semaforu je svijetlilo 7:0 za gostujuću momčad. Svega 40-ak sekundi trebalo je Chalonu da svojom 7:0 serijom vrati stvari na početak i uspostavi ravnotežu u igri. Prva četvrtina zaključena je košem Smodiša za vodstvo Cedevite 16:15.

S drugom četvrtinom počinju nevolje za hrvatskog predstavnika. Razigrao se Lang i na njegovim krilima Chalon gradi svoje vodstvo koje do poluvremena dostiže 14 poena razlike (44:30). Osim Drapera i donekle Baždarića u redovima momčadi Dražena Anzulovića ni u trećoj četvrtini nema raspoloženog igrača, a Francuzi to koriste kako bi u 29 minuti otišli na +20 (66:46).

Umjesto gostujuće pobjede koju je Cedevitin trener najavljivao uoči puta u Chalon, početkom posljednje četvrtine nazire se teška katastrofa. Osam minuta prije kraja rezultat je 70:48, i kada se već činilo kako su nade u prolazak u grupnu fazu Eurokupa potonule, ukazuje se Owens koji s 14 poena od tog trenutka do kraja utakmice spašava svoju momčad. Cedevita je u tih osam minuta ubacila 25 poena, a primila samo osam, čime je osigurala poraz koji se još može nadoknaditi u uzvratu na svom parketu.

Owens je do kraja susreta skupio 17 poena uz osam skokova, Draper je ubacio 13 uz tri asistencije, a Baždarić 12. Prvo ime kod Chalona bio je Aminu s 20 poena i sedam skokova, a pratio ga je Lang s 11 poena.