Cibona od jurnjave do mučenja

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • nedjelja, 30.10.2011.

Košarkaši Cibone su s puno poteškoća došli do četvrte ovosezonske pobjede u ABA ligi. Iako su u drugoj i početkom treće četvrtine vodili s 18 razlike, Cibosi su uzeli puni plijen tek u završnici utakmice, nakon što su gosti nešto više od minutu do kraja potpuno nadoknadili veliki minus i bili u egalu (68:68)...

Cibona je ostvarila željeno u petom kolu ABA lige, slomivši goste iz Širokog Brijega sa 75:70, a iako se još u 24. minuti, kod vodstva od 50:32, činilo da će to ići glatko, na koncu je ispalo vrlo gusto. Momčad Ivana Velića postupno je nagrizala zaostatak i u završnicu susreta ušla s ozbiljnim izgledima da u Domu Dražena Petrovića slavi treću ovosezonsku gostujuću pobjedu, ali na toj prijetnji je i ostalo.

Gosti su odigrali vrlo dobrih prvih deset minuta, ali s obzirom da su na prvi dvominutni predah otišli sa samo 19:18, nisu mogli biti previše sretni rezultatom. Uz pozitivnu reakciju cijele početne petorke (Vladović, Pilepić, Ramljak, Planinić, Šakić), u praktički cijeloj prvoj četvrtini imali su vodstvo, najviše sa šest razlike, dok je Cibose u priključku ponajprije držao Andrija Žižić, koji je u nešto više od šest minuta ubilježio osam poena pod košem.

Barbour i Rudež najefikasniji

Na putu do pobjede, za Cibose je najviše zabio Antwain Barbour, 20 poena (7/13 iz igre), uz tri osvojene lopte. Damjan Rudež, koji je prvi put na parket ušao u drugoj četvrtini, dodao je 17 poena, dok se Andrija Žižić zaustavio na 12 poena. Hrvoje Kovačević ubilježio je 11 poena, četiri skoka i tri osvojene lopte.

U gostujućoj momčadi je najefikasniji bio Fran Pilepić (17 poena, šest skokova), Coleman Collins dodao je 13 poena i deset skokova, a Željko Šakić 11 poena.

Na žalost igrača Širokog i njihovog trenera, u završnici prve dionice započeli su njihovi problemi s izgubljenim loptama, koje će ih pratiti i kroz cijelu drugu četvrtinu. Neke su se dogodile zbog Cibonine obrane, ali bilo ih je i zbog toga što su gosti niz puta na presing Cibosa previše srljali i ulazili u pogreške, što je Vrankovićeva momčad obilato iskoristila na drugom kraju parketa.

Kako će to izgledati, u pretposljednjoj minuti četvrtine najavio je Antwain Barbour, zakucavanjem u kontri za Cibonino smanjenje na 16:14, a nakon što se Široki još neko vrijeme rezultatski držao vrlo dobro, pad je započeo nakon što su gubili s 22:21 sedam i pol minuta do kraja prvog poluvremena. U nizu izgubljenih lopti, kojih su do velikog odmora prikupili čak 18, gosti su iza toga počeli tonuti, uglavnom gledajući Cibose kako zakucavaju ili polažu u kontri i sa serijom od 11:0 odlaze do 33:22 četiri i pol minuta do kraja druge dionice.

Zakucavanjima se uglavnom isticao Barbour, jednom i iza leđa nakon osvojene lopte i asistencije Rozića, nekoliko puta priključio se i Damjan Rudež, dok s druge strane, gosti više nisu nalazili načina kako ublažiti taj pad. Tricom Briana Chasea na ulasku u posljednju minutu prvog poluvremena, vodstvo Cibosa naraslo je i do +18 (45:27), a na 15-minutni predah otišlo se s 45:29 na semaforu.

Cibosi su imali razloga biti vrlo zadovoljni drugom četvrtinom, a u jednakoj mjeri, isto se može reći za raspoloženje gostujuće momčadi na kraju treće dionice. Kako su stavili broj izgubljenih lopti pod kontrolu, igrači Širokog natjerali su suparnike da rade puno teže za svoje poene, a s obzirom da je Cibona počela posustajati bez velikog broja kontri, dok se gostima sasvim otvorio vanjski šut, kopnila je razlika na semaforu.

Josip Naletilić je u trećoj četvrtini ubacio dvije trice, a Pilepić i Šakić priključili su se s po jednom u približavanju Širokog do -5, 56:51, uoči završnih deset minuta. Utakmica je bila potpuno otvorena, uz neizvjesnost koja je potrajala i kroz cijelu posljednju četvrtinu, kada je Vranković pokušao naći pravo rješenje u organizaciji igre, prvo s Karlom Vragovićem umjesto Demontea Harpera, uz Chasea na klupi u tim minutama, a zatim i s Chaseom i Vragovićem u paru. No, malo toga davalo je ploda, a Cibose je ponajprije držao napadački učinak Barboura, koji je, kada nije išlo drugačije, ubacio nekoliko teških koševa.

Gosti nezadovoljni i skokom

Iako su na koncu u tom segmentu bili bolji od Cibosa, s prednošću od 33-30, gosti nisu bili presretni skakačkim učinkom, s nekoliko propuštenih defanzivnih skokova previše. Kada su smanjivali minus i uspjeli staviti pod kontrolu broj izgubljenih lopti, s ukupno 25 na kraju utakmice, upravo su ih Cibonini skokovi u napadu gurali u dodatne probleme.

S napadački raspoloženim Colemanom Collinsom, gosti više nisu dopustili Ciboni da im pobjegne na više od sedam razlike, da bi u završnici uz koš i dodatno bacanje Šakića i polaganje Peršića stigli i u egal, sa 68:68 na semaforu na ulasku u posljednju minutu. U ključnim trenucima, Cibosi su se vratili u vodstvo slobodnim bacanjima Barboura (70:68), a zatim, nakon blokade Rudeža na Collinsu, izborili šansu i za povećanje, sa Zubčićevih jedan od dva s crte slobodnih za 71:68 malo više od pola minute do kraja.

Poslije Collinsovog polaganja i dva slobodna bacanja Rudeža, kod 73:70 za Cibose gosti su imali napad za moguće poravnanje, Naletilić je s dosta prostora probao tricu, ali na sreću domaćih, nije ušla i Ciboni je pobjeda tada bila nadohvat ruke. Zapečatio ju je Rudež s nova dva slobodna za završnih 75:70 desetak sekundi do kraja.

Cibona je, tako, uz komplikacije u drugom poluvremenu ipak došla do omjera 4-1, a novi nastup slijedi za sedam dana u beogradskom Pioniru, gdje će ih dočekati Partizan.

• Obrisan korisnik31.10.2011. u 09:34
    čudna tekma....nismo prelomili utakmicu kad smo imali +18. ali dobro, pobjeda je tu, piše se! prošle sezone smo imali 4 pobjede nakon 10 kola, a sada već nakon upola manje! još da imamo dobrog trenera, rekao bih da imamo dobre šanse u sljedećem kolu, u Bg protiv partizana, ali ovako...teško, jako... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik31.10.2011. u 00:57
    uopće nam ne trebaju bit toliko pune gaće prije gostovanja u pioniru jer usuđujem se reći da je ovo najlošiji partizan u zadnje 3-4 sezone,tako da ni pobjeda ne bi bila nemoguća misija.
  • Obrisan korisnik30.10.2011. u 23:42
    prvi put da sam gledo Sutona,i nije bas dobro ocjenjivat na prvi pogled,ali ne djeluje kao igrac za reprezentaciju,a toliko se pricalo o njemu
  • nido30.10.2011. u 23:27