Vodeni sportovi

Le Clos i Alshammar stigli po ček

Maja Giljanović • subota, 12.11.2011.

Ček od 100.000 dolara u nedjelju u Tokiju čeka pobjednike u ukupnom poretku ovogodišnjeg Svjetskog kupa u 25-metarskim bazenima, a nakon šest postaja na posljednji Arena Cup u vodstvu su Južnoafrikanac Chad Le Clos i Šveđanka Therese Alshammar. Le Clos je u kvalifikacijama prvog dana izborio nova tri finala, Alshammar jedno manje, a svoj nastup na 100 slobodno Ian Thorpe je završio na 12. mjestu.

Najveće otkriće ovogodišnjeg Arena Svjetskog kupa u 25-metarskim bazenima južnoafrički je tinejdžer Chad Le Clos. 19-godišnjak se u Dubaiju, Stockholmu, Moskvi, Berlinu, Singapuru i Pekingu ukupno 30 puta penjao na pobjedničko postolje, osvojio je 22 zlatne, sedam srebrnih i jednu brončanu, isplivao gotovo 8,000 kilometara i postavio najbrže rezultate sezone na 100, 200 i 400 mješovito, 200 slobodno, 100 delfin, 200 leđno, a na 200 delfin je postavio i najbrže vrijeme u tekstilnim kostimima u povijesti (1:50,15).

Bodovi koje se dosad nagomilao Le Closu su osigurali bezbrižan put u Tokio i primanje čeka od 100.000 dolara za pobjednika u ukupnom poretku, ali Južnoafrikanac je svejedno ozbiljno prionuo poslu.

Prvog dana natjecanja nastupio je u kvalifikacijama na 100 slobodno, 100 mješovito i 200 delfin i izborio tri finala: dvije i pol sekunde iza Takeshija Matsude (1:51,85) zauzeo je treće mjesto (1:54,30) na 200 delfin, 80 stotinki iza Kente Ita bio je četvrti najbrži (48,89) na 100 slobodno, a sekundu i tri desetinke iza Takuroua Fujiija (53,84) šesti (55,11) na 100 mješovito.

Therese Alshammar se u dobitnu poziciju stavila u Pekingu. Trostruka ukupna pobjednica Svjetskog kupa (2006., 2007., 2010.) sredinom tjedna je prestigla svjetsku rekorderku na 200 leđno iz Berlina Melissu Franklin i preuzela pole za četvrti trijumf. 33-godišnjakinja je danas nastupila u kvalifikacijama na 50 slobodno i 100 delfin: delfinom je ispred Yuke Katou (57,61) i Chike Dobashi (59,15) doplivala do prvog (57,30), a kraulom iza Cate Campbell (24,10) i Olivije Halicek (24,28) do trećeg mjesta (24,77).

Nakon 15. mjesta u Pekingu (50,21) Ian Thorpe je i u Tokiju ostao bez finala na 100 slobodno. Peterostruki olimpijski pobjednik skinuo je gotovo sekundu, ali i 49,45 je bilo sekundu i tri desetinke sporije iza Ita i dovoljno tek za 12. mjesto. Drugo mjesto iza Japanca osvojio je Kyle Richardson (48,30), a treće u svom prvom nastupu u novoj sezoni olimpijski pobjednik Alain Bernard (48,80).