Slavlje Bilbaa u Vitoriji

Vedran Filipović • srijeda, 16.11.2011.

Fenerbahče je ranije svladao Cantu, a pobjede u petom kolu euroligaške skupine A ostvarili su košarkaši Olympiacosa i Bilbaa.

Bilbao je slavio u baskijskom i euroligaškom derbiju s 89:84 protiv Caje Laboral, a ključna je bila serija od 13:3 u posljednje tri minute susreta. Gosti, koji se od ovog tjedna zovu Gescrap Bilbao, odlično su krenuli u susret te prvu četvrtinu zaključili sa 17:25. Do dvoznamenkaste prednosti stigli su u 15. minuti tricom Vasiliadisa, no gosti početkom nastavka vraćaju egal serijom 12:2 (43:43).

Nastavak je ponudio neizvjesnu igru, a gosti su opet pobjegli na osjetniju prednost kada je Mumbru početkom posljednje četvrtine ubacio koš uz dodatan prekršaj za 62:69. Tricama Teletovića i Prigionija Ivanovićeva momčad vraća se u susret te preuzima kontrolu sa 75:71. Tri minute prije kraja Seraphin skače u napadu i postavlja 81:76, no tada je krenula nezadrživa serija Bilbaa.

Mumbru i Vasiliadis vraćaju stvari na "nulu" minutu i pol prije kraja, a Grk tada krade loptu i polaže dok u sljedećem napadu asistira Baniću koji stavlja šut s poludistance za 81:85. Vasiliadis je bio miran na liniji slobodnih bacanja te okončao susret za veliko slavlje svoje momčadi.

Prvo ime Bilbaa bio je grčki branič s 21 poenom, Mumbru je dodao 14, a Marko Banić 12. Fischer je imao 10 poena i sedam skokova, a treba istaknuti odličnu tricu gostiju koja je bila na 57 posto (8/14). Za Caju Laboral najbolji je ponovno bio Mirza Teletović s 26 poena i osam skokova, Prigioni je postigao 17, San Emeterio 13, no izostao je učinak Olesona i Ribasa što se pokazalo nenadoknadivim za domaći sastav. Caja je na omjeru od 3-2, a Gescrap Bilbao na 2-3.

Olympiakos je u svojoj Areni mira i prijateljstva ugostio francuski Nancy te ih porazio 91:78. Spanoulis je svojom prvom tricom tri sekunde prije kraja četvrtine donio prednost Redsima (30:22), no gosti se vraćaju koševima Shulera i Moermana te se na veliki odmor otišlo s četiri poena prednosti za košarkaše iz Pireja.

Sredinom trećeg dijela igre Spanoulis je nastavio s dobrom igrom, ubacio je osam uzastopnih poena te doveo Grke do osjetnije prednosti koju su dodatno podebljali Glyniadakis i Gecevičius, a u zadnjih deset minute ušlo se s velikih 67:52 za Ivkovićevu momčad koji to nisu mogli prokockati te su priveli mirno susret kraju.

Prvo ime domaćih bio je branič Vassilis Spanoulis koji je za pola sata provedenih na parketu ubacio 26 koševa i podijelio šest asistencija. Pratili su ga Pelekanos s 11 i Glyniadakis s 10 poena, centar Papadopoulos je imao devet skokova i sedam asista. Domaći igrači zaustavili su Nicolasa Batuma koji je postigao 9 poena uz loš šut za dva poena dok tricu nije ni pokušao pogoditi. Ipak, Moerman 20 poena i šest skokova te Linehan sa 17 poena predvodili su Francuze.

Grci su trenutačno na omjeru od dvije pobjede i tri poraza kao i francuska momčad.