Željezničar puše za vrat Širokom Brijegu

Branimir Markota • nedjelja, 20.11.2011.

Nakon današnjeg derbija na Pecari kompletirano je 14. kolo Premijer lige BiH. U subotnjim utakmicama nije bilo iznenađenja. Favoriti su rutinski odradili posao. Željezničar je pobjedom nad Kozarom došao do boda zaostatka za vodećim Širokim Brijegom, Borac je u gostima savladao slabašnu Slaviju, dok su nogometaši Sarajeva napravili pravi mali podvig preokrenuvši vodstvo Zvijezde s 2:0 na 3:2.

Fantastičnu utakmicu, prepunu uzbuđenja odigrali su na Koševu Sarajevo i Zvijezda. Sarajevo je uspjelo nadoknaditi vodstvo gostiju od dva gola razlike te doći do važne pobjede koja ih je ostavila u igri za sam vrh tablice.

16. Slavija Sarajevo 7

Gosti su prvo iznenađenje servirali u u 25. minuti preko Nuhanovića, koji je realizirao brzu kontru Zvijezde. Zmajevi iz Gradačca tu nisu stali te su još jednom šokirali domaće navijače. Strijelac za 2:0 bio je Matko u 37. minuti. Tri minute kasnije Sarajevo smanjuje na 2:1 preko Haskića te se tim rezultatom odlazi i na odmor.

U nastavku su nogometaši Sarajeva ubacili u višu brzinu, što je rezultiralo potpunim preokretom. Prva naznaka velikog preokreta došla je u 57. minuti kada je Haskić postigao svoj drugi pogodak za izjednačenje. Nakon toga Sarajevo je svim silama tražilo pobjedu, a to mu je i uspjelo u 83. minuti preko Bajraktarevića, koji momčadi s Koševa donosi važnu pobjedu, koja može poslužiti kao dodatni poticaj uoči teškog gostovanja kod banjalučkog Borca idućeg vikenda.

Važnu gostujuću pobjedu u Bosanskoj Gradišci ostvarili su nogometaši Željezničara protiv domaće Kozare.Sve dvojbe oko pobjednik riješene su već u prvom poluvremenu, kada je Željo preko Adilovića u 14. i Zebe u 40. minuti trasirao put do nova tri boda, koja ga dovode na bod zaostatka od vodećeg Širokog Brijega.

Pobjedu identičnu Željezničarovoj ostvario je banjalučki Borac na gostovanju kod najizglednijeg putnika u niži rang, sarajevske Slavije. Crveno–plavima bio je dovoljan pogodak u svakom poluvremenu kako bi ostvarili vrijedne bodove. Stajić je pogodio u 26. minuti za vodstvo Borca, a konačnih 2:0 postavlja Krunić u 67. minuti.

Visoke pobjede na domaćim terenima ostvarili su Velež protiv tuzlanske Slobode (3:0), Rudar protiv Travnika (4:0) i Čelik protiv GOŠK-a (2:0). Važnu gostujuću pobjedu iz Trebinja odnio je sarajevski Olimpik, koji je uspio sačuvati vodstvo stečeno preko Kapića u 2. minuti unatoč tome što je od 67. minute igrao s igračem manje.