Vodeni sportovi

Američko prvenstvo bez Phelpsa

Maja Giljanović • petak, 02.12.2011.

U Atlanti se do 3. prosinca održava Otvoreno prvenstvo SAD-a u 50-metarskim bazenima, u finalima prvog dana natjecanja naslove su osvojili Jessica Hardy i Nathan Adrian na 50 slobodno i Caitlin Leverenz na 200 mješovito, a od inozemnih zvijezda kojima je baza u Americi pobijedili su Darian Townsend na 200 mješovito i Camille Muffat i Yannick Agnel na 400 slobodno.

U Atlanti se od 1. do 3. prosinca održava Otvoreno prvenstvo SAD u 50-metarskim bazenima: impresivnu listu prijava predvode olimpijski pobjednik na 200 leđno i aktualni peterostruki svjetski prvak (200 leđno, 200 i 400 mješovito, 200 slobodno, 4x200 slobodno) Ryan Lochte, olimpijska pobjednica na 200 prsno i aktualna dvostruka svjetska prvakinja (100 i 200 prsno) Rebecca Soni i svjetska prvakinja na 200 leđno Missy Franklin, tu su i inozemne zvijezde kojima je baza u SAD-u poput četverostrukog olimpijskog pobjednika (100 i 200 prsno) Kosukea Kitajime i prvakinje Europe na 100 leđno Gemme Spofforth, ali izostanak 14-erostrukog olimpijskog pobjednika Michaela Phelpsa koji je nastup u Georgia Tech Acquatic Centeru odlučio preskočiti svejedno bode oči.

Prvog dana finalnih natjecanja podijeljeno je šest kompleta medalja. Najbrži na 50 slobodno bili su Jessica Hardy i Nathan Adrian, na 200 mješovito Caitlin Leverenz i Južnoafrikanac Darian Townsend, a na 400 slobodno francuski reprezentativci Camille Muffat i Yannick Agnel.

Hardy je za 16 stotinki sekunde pobijedila 20 godina stariju 44-godišnju Daru Torres (25,24), Adrian se ispred Rolanda Schoemana (22,19) i Fredericka Bousqueta (22,37) jedini spustio ispod 22 sekunde (21,85), Leverenz (2:09,39) je iza sebe ostavila Elizabeth Pelton (2:10,02) i Juliu Smit (2:11,55), Townsend (1:59,27) Sebastiena Rousseaua (1:59,55) i Erica Shanteaua (2:00,29), Muffat (4:03,64) Leah Smith (4:09,55) i Brittany Maclean (4:10,33), a Agnel (3:47,78) Michaela Klueha (3:50,56) i Ryana Cochranea (3:50,62).

Lochte se nije proslavio, svjetski prvak iz Šangaja koji je koncem srpnja na SP-u postavio i novi svjetski rekord (1:54,00) na 200 mješovito je završio na šestom mjestu (2:01,42). Još slabije prošla je Laure Manaudou na 400 slobodno, bivša olimpijska pobjednica, europska i svjetska prvakinja u kvalifikacijama je na 15. mjestu (4:16,60) ostala bez A finala. U B finalu je popravila dojam, pobijedila i na koncu zauzela 11. mjesto, a da je nastupila u A finalu rezultat 4:12,02 smjestio bi je na peto mjesto.