Žalgiris ostavio Zagreb "na životu"

Ante Zovko • četvrtak, 15.12.2011.

Žalgiris Marka Popovića slavio je u devetom kolu Eurolige u Bambergu 82:68 protiv Brose Basketsa i ostavio hrvatskog prvaka Zagreb CO u igri za drugi krug.

Odluka o svim putnicima u drugi krug iz skupine B Eurolige morat će čekati posljdnje kolo. CSKA Moskva, Panathinaikos i Unicaja su sigurni, a o četvrtom će odlučivati trokut Brose, Žalgiris i Zagreb.

Za Zagreb je računica jasna - mora slaviti u Kaunasu protiv Žalgirisa i nadati se pobjedi Panathinaikosa protiv Brosea. Mravi su mogli ispasti i večeras, da je Brose pobijedio, ali ih je Žalgiris "održao na životu".

Utakmica je odlučena u drugoj četvrtini, a Litavci prvu značajniju razliku rade u devetoj minuti prvog perioda (20:11), a na krilima Tadasa Klimavičiusa drže odstojanje i u prvoj polovici druge četvrtine. Tada je Žalgiris tricama Tomasa Delininkaitisa, Sonnyja Weemsa "torpedirao" Nijemce i odvojio se na 40:22 u 17. minuti, a i uz manje rotacije Žalgiris ima 44:30 na poluvremenu.

Marko Popović mučio se sa šutim za tricu. Prvo poluvrijeme je završio promašenim šutom, a drugo počinje s još dva i ubrzo je morao preseliti na klupu. Međutim, odnos snaga ostaje isti - Žalgiris je čak i povećao prednost (55:36), no na posljednji odmor odlazi se s rezultatom 58:49.

Ako se domaćima i probudila nada za preokret, gosti su je ubrzo ugušili. Popović je tek u 36. minuti pogodio prvu tricu, iz sedmog pokušaja, za 65:53. Brose se ne predaje. Predrag Šuput postavlja 67:60, ali tada Žalgiris opet ubacuje u višu brzinu i treća trica Delininkaitisa praktički rješava pitanje pobjednika nešto manje od dvije minute prije kraja.

Šuput je, što se Brosea tiče, imao 16 poena, četiri skoka, jednu ukradenu i dvije izgubljene lopte, Brian Roberts 13 poena, a Marcus Slaughter deset poena, devet skokova te po jednu asistenciju i ukradenu loptu.

Kapetan hrvatske reprezentacije upisao je za 24 minute 13 poena (1/2 za dva, 1/7 za tri), jedan skok i tri izgubljene lopte, Weems 14 poena i šest skokova, Kalneitis 14 poena i pet asistencija, a Jankunas deset poena i 14 skokova.