Veliki preokret u Sieni, Barca poražena

Mario Majdić Natrlin • četvrtak, 15.12.2011.

Nakon što je još jučer Galatasaray svladalo Olimpiju, danas su odigrane preostale dvije utakmice devetog kola Skupine D košarkaške Eurolige. Barcelona je doživjela prvi poraz na gostovanju kod Montepaschija nakon neizvjesne završnice, a Uniks je kod kuće teško porazio Asseco Prokom...

Barcelona je u Sieni izgubila naizgled dobivenu utakmicu i doživjela prvi poraz u ovogodišnjoj Euroligi. Borbeni Montepaschi slavio je 77:74 nakon što je u četvrtu četvrtinu ušao sa zaostatkom od 12 poena razlike.

Montepaschi, koji je i ovog puta igrao bez ozlijeđenih McCalebba, Kaukenasa i Lavrinoviča, odigrao je odlično prvo poluvrijeme. Barca je naizgled prelomila utakmicu u trećoj četvrtini koju su odnijeli s 24:11, ali domaćini su se vratili i grizli prvake španjolske do samog kraja.

Približili su se na 73:71 nakon trice Igora Rakočevića i zakucavanja Tomasa Ressa. 26 sekundi prije kraja Siena je povela 75:74 nakon slobodnih bacanja Pietra Aradorija, a izgubljena lopta i tehnička Juana Carlosa Navarra osigurale su Montepaschiju važnu pobjedu.

Prvi strijelac domaćina s 21 poenom bio je Rakočević, 20 je dodao Aradori dok je Nikos Zisis zabio 13 od svojih 16 poena u prvoj četvrtini. Kod Barcelone je 22 poena ubacio odlični Erazem Lorbek, a drugi strijelac je sa 14 koševa bio Chuck Eidson. Navarro je uz šut 2/10 stao na osam poena.

Motivirani Montepaschi na krilima je Zisisa vodio poslije prve četvrtine 23:20, a zahvaljujući trici Aradorija sa zvukom sirene, domaćini su na poluvrijeme otišli s vodstvom 36:35. Unatoč velikom padu u trećoj dionici, Siena je u četvrtoj slavila s 30:15 i došla do omjera 7-2.

11 koševa Prokoma u prvom dijelu

Poljski Asseco Prokom teško je stradao na gostovanju kod ruskog Uniksa. Domaćini su slavili 68:41 nakon što su u prvom poluvremenu primili svega 11 poena i na odmor otišli s vodstvom 35:11.

Uniks je tako srušio rekord CSKA iz 2003. koji su protiv KRKE Novo Mesto primili svega 14 poena u prvom poluvremenu. Uniks je već osigurao prolaz dalje i ova pobjeda dovela ga je na omjer 6-3, dok je Prokom pao na 1-8.

Ruse je s 18 poena i osam skokova predvodio Henry Domercant (dvica 1/6, trica 4/5), a 12 koševa dodao je Terrell Lyday. Jedini dvoznamenkasti kod gostiju bio je Jerel Blassingame s deset poena.