Hrvatska bez rješenja za Ukrajinu

Damir Žbulj • petak, 16.12.2011.

Hrvatska nogometna futsal reprezentacija nastavila je svoj kvalifikacijski put prema Fifinom Svjetskom prvenstvu koje će se iduće godine u studenom održati na Tajlandu. Nakon što su u prvom kolu pomalo iznenađujuće nadigrali i svladali domaćina ovog turnira Azerbajdžan, istu stvar nisu uspjeli ponoviti protiv kolega iz ukrajinske reprezentacije. Poraženi su 4:1, ali odluka o rasporedu mjesta u skupini 5 te o plasmanu u playoff past će u nedjelju.

Hrvatski futsal reprezentativci, fenomenalnom pobjedom u četvrtak nad domaćinom ovog kvalifikacijskog turnira Azerbajdžanom, odlično su započeli svoj put prema završnoj svjetskoj smotri najboljih futsal reprezentacija. U novom nastupu čekala ih je Ukrajina, trenutno osma svjetska reprezentacija prema Fifinoj ljestvici i peta reprezentacija Europe s posljednje kontinentalne smotre.

Hrvatska nije uspjela ponoviti uspjeh iz prvog kola, rezultatski je uvjerljivo poražena, ali daleko od toga da nije pružila ozbiljan otpor. Izbornik Mato Stanković na teren je od prve minute poslao kapetana i vratara Jukića, dok su u polju zaigrali Jakov Grcić, Frane Despotović, Dario Marinović i Tihomir Novak.

Na samom otvaranju utakmice hrvatska reprezentacija je stigla u rezultatski zaostatak. Na isteku druge minute Ukrajinci su nadmudrili hrvatsku obranu, a Čeporniuk je poslao loptu u mrežu. U nastavku prvog dijela u nekoliko navrata zaprijetili su opasno Marinović, Despotović i Grcić, no, i Ukrajinci su prijetili, najčešće preko kapetana Legčanova.

Rezultat iz druge minute stajao je na semaforu sve do završnice prvog poluvremena. Na isteku 19. minute ponovno je popustila koncentracija hrvatskim reprezentativcima. Jukić je skinuo pokušaj Legčanova, ali Pavlenkov pokušaj ipak je završio iza njegovih leđa. Zaostatkom Hrvatske od 0:2 otišlo se na odmor nakon prvih 20 odigranih minuta.

U nastavku utakmice Hrvatska nije bila u podređenom položaju. Ukrajinci su se mudro povukli, čekali svoje prilike iz protunapada, što su i u dva navrata iskoristili. Na 3:0 povisio je Ovsjannikov, nakon snažnog i preciznog udarca iskosa s lijeve strane kojim je loptu smjestio u suprotan kut hrvatskih vratiju.

Spašavao je Jukić svoju ekipu u nekoliko navrata, kada su u kontrama izlazili ispred njega jedan na jedan, no, u 32. minuti upravo je Ovsjannikov, svojim drugim pogotkom, prebacio istrčalog hrvatskog vratara i postavio rezultat na visokih i nedostižnih 4:0.

U završnici utakmice pokušala je Hrvatska igrati i bez vratara, s igračem više u polju, ali osim postignutog počasnog pogotka nisu uspjeli napraviti previše opasnosti pred protivničkim vratima. Probio je u 39. minuti Novak po lijevoj strani, oštro pucao, a nakon slabe reakcije ukrajinske obrane Saša Babić je na gol crti loptu zakucao u mrežu, za konačnih 4:1.

Večeras je na rasporedu u skupini 5 još dvoboj domaćina Azerbajdžana i Makedonije, dok Hrvatsku 18. prosinca očekuje posljednji susret koji će odrediti njihovu sudbinu u nastavku kvalifikacija. U nedjelju u 15.30 sati Hrvatska igra s Makedoncima, kada će pasti odluka hoćemo li zauzeti jedno od prva dva mjesta u skupini, a koja vode u dodatne playoff kvalifikacije za nastup na Svjetskom prvenstvu 2012.