Unics Kazan siguran u Ljubljani

Iz Ljubljane:Simon Maljevac • srijeda, 21.12.2011.

U posljednjem kolu košarkaške Eurolige u Ljubljani su se susreli Union Olimpija i Unics Kazan. Gosti iz Kazana slavili su pobjedu 76:63, tako da je Union Olimpija euroligaško natjecanje završila na posljednjem mjestu grupe D, dok je Unics završio kao trećeplasirana momčad u grupi i osigurao prolazak u sljedeći krug natjecanja.

Unics je nanio Union Olimpiji najveći euroligaški poraz ove sezone, kada ih je u Kazanu pobijedio 81:51, a ruska momčad je kao favorit ušla i u utakmicu posljednjeg kola natjecanja u grupama. Pomlađena momčad Olimpije nalazi se u posljednje vrijeme u vrlo teškoj situaciji, no s pobjedom na domaćem parketu u posljednjoj utakmici regionalnog natjecanja protiv Hemofarma prekinuli su niz poraza i potvrdili da je njihova forma u usponu.

Gosti su utakmicu otvorili serijom 8:0, Olimpija se uspjela približiti na 8:6, no onda je Unics koševima Lydaya i Savrašenka povisio na +11 (20:9). Domaćini su nastavili s pogreškama u napadu, a nakon trice Wilkinsona gosti su prvih deset minuta završili s visokih 14 poena prednosti (25:11).

Na početku druge četvrtine domaći trener Filipovski pokušao je sa zonskom obranom i djelomično zaustavio efikasan napad gostiju. Olimpija je smanjila na 27:19, ali onda promašila nekoliko zicera i Unics je opet pobjegao na 35:23. Do kraja poluvremena gosti iz Kazana održali su sigurnu prednost te na glavni odmor otišli s 12 poena prednosti (41:29).

Olimpija je bolje otvorila drugo poluvrijeme i zahvaljujući agresivnoj igri u obrani četiri minute prije kraja treće četvrtine smanjila na 44:37. Razigrani Močnik i Thompson pogađali su u napadu, no to svejedno nije bilo dovoljno za iskusnu momčad iz Kazana, tako da gosti pred početkom posljednje četvrtine opet povisuju na +13 (54:41).

Unics je u 34.minuti nakon trice Domercanta pobjegao na nedostižnih 64:46 i do kraja utakmice rutiniranom igrom nije dozvolio domaćinima da ozbiljnije zaprijete. Gosti su na kraju slavili rezultatom 76:63, a momčad Union Olimpije je unatoč samo jednoj pobjedi u deset euroligaških utakmica s parketa ispraćena pljeskom najvjernijih navijača.

Najefikasniji u redovima Unicsa bili su Domercant sa 16 poena te Lyday i Savrašenko sa 14 poena, dok je kod domaćina Blažič postigao 13 poena.