Cibona pala za jednu loptu

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • subota, 14.01.2012.

U utakmici u kojoj je sve moglo biti i drugačije da se tako rasplela završnica regularnog dijela, Cibona je pretrpjela domaći poraz od Maccabija u 16. kolu ABA lige. Gosti iz Tel Aviva slavili su u produžetku, u kojem nisu bili ozbiljnije ugroženi - no, posljednji trenuci četvrte četvrtine bili su takvi da je ovo moglo otići na bilo koju stranu...

Iako prilika nije bila loša, Cibona nije došla do iznenađenja protiv Maccabija u 16. kolu regionalne lige. Gosti iz Tel Aviva napustili su Dom Dražena Petrovića s pobjedom u produžetku, s 91:85, iskoristivši sve što se ponudilo nakon završnice četvrte četvrtine u kojoj su mogli slaviti i Cibosi.

Maccabi je u drugoj i trećoj četvrtini vodio i s 15 razlike, ali Vukovi su s puno boljim poslom u obrani u drugom poluvremenu učinili završnicu regularnog dijela susreta vrlo napetom. U 40. minuti vratili su se u egal (77:77), a poslije dva Langfordova slobodna bacanja za gostujućih 79:77, u svojem posljednjem napadu prije produžetka imali su plan ići na tricu, kako je otkrio Jasmin Repeša - no kako Rudež nije istrčao iz bloka da bi primio loptu u situaciji koja je bila zamišljena, Vukovi su na koncu zabili iz druge varijante, poenima Marina Rozića pod košem, za 79:79.

Posljednji Maccabijev napad prije produžetka išao je na Langforda, koji je promašio tricu pod pritiskom, a dodatnih pet minuta započelo je s gostujućih 5:0, uz tricu Smitha i Jamesove poene iz reketa za 84:79. Poslije toga, Cibona više nije prišla ispod četiri poena minusa i pobjeda telavivske momčadi do kraja nije bila ugrožena.

Početkom utakmice, Maccabiju nije trebalo puno vremena da nametne autoritet favorita s kojim su došli u Zagreb. Poslije izjednačenog otvaranja, do prvog većeg odmaka pristigli su sredinom prve četvrtine, a u petoj minuti su prvi put poveli s deset razlike. Nakon izgubljene lopte Andrije Žižića u gužvi pod košem i nesportskog prekršaja Khalida el-Amina u sprječavanju kontre, Demond Mallet je s pet poena u nizu, prvo uz dva slobodna bacanja, a zatim i tricom preko ruke Damjana Rudeža, odveo goste do 16:6 pet minuta do kraja prve dionice.

Jasmin Repeša je sredinom početne četvrtine odlučio da se Maccabi proba usporiti zonom, ali ni tako nije bilo većeg obrambenog učinka. Do prvog dvominutnog predaha, prednost gostiju nije značajnije padala, a nakon što je poslije prve dionice na semaforu stajalo 28:16, telavivska momčad je u prvoj fazi druge četvrtine napravila novi odmak. Uz mini-seriju Liora Eliyahua, Maccabijevo vodstvo je u 14. minuti naraslo na 36:21.

Cibosi su živnuli s lijepom napadačkom dionicom Demontea Harpera, uz četiri poena i dobro razigravanje suigrača, a s tricama El-Amina i Rudeža, Maccabijeva prednost je tri i pol minute do poluvremena "srezana" na samo sedam razlike (40:33). Ipak, završnica poluvremena donijela je bolje razdoblje gostiju. Nakon što se Cibona držala na zaostatku od 42:35, Maccabi je u posljednje tri minute prije velikog odmora napravio seriju od 8:1 i na kraju druge četvrtine otišao u svlačionicu s njima ugodnih 14 poena prednosti, 50:36.

Uz izvrstan šut iz igre (19/31, 61 posto), pogađajući čak i kada su Ciboni igrači bili na ruci, gosti su napadački napravili dovoljno da drže utakmicu pod kontrolom na ulasku u treću dionicu. Vukovima je, pak, trebalo više u obrani nego što su pokazali u prve dvije četvrtine - što se i dogodilo po povratku na parket u drugom poluvremenu.

Nakon što su u 22. minuti gubili s 52:37, Cibosi su u nastavku treće četvrtine uz vodeću napadačku ulogu Antwaina Barboura prišli ispod deset razlike, a najbliže Maccabiju stigli su poenima Tomislava Zubčića - prvo za smanjenje na 60:54, potom i za primicanje na samo 65:61 manje od pola minute do kraja četvrtine. Poslije trice Langforda, u posljednjih deset minuta ušlo se sa 68:61 za Maccabi.

Gosti su u četvrtoj četvrtini sve držali pod kontrolom do 77:67 tri i pol minute do kraja regularnog dijela, da bi ih potom Cibonina serija od 10:0, s po četiri poena Sutona i Zubčića, vratila na početak. Završnica je bila "na nož" i na koncu pripala favoritu.

Najefikasniji gostujući igrači bili su Smith s 19 i Langford sa 16 poena. Lior Eliyahu dodao je 11 poena i sedam skokova. Antwain Barbour ubilježio je 16 poena za Cibonu, dok su prvi u pratnji bili Rozić (15 poena, šest skokova) i Zubčić (14 poena).

• Obrisan korisnik16.01.2012. u 11:10
    drugo poluvrijeme je bilo jako dobro, ali bojim se da je to samo bljesak. maccabi nije igrao 100%, a cibonaši su se napalili, jer je to ipak veliki maccabi. vidjet ćemo ih protiv slabijih, ne tako zvučnih, a opet dosta kvalitetnih ekipa (partizan, cedevita, budućnost, zagreb, široki u hercegovini... [više na forumu]
  • arsenalcro15.01.2012. u 22:49
    vrhunsko 2.poluvrijeme,svaka cast cibonasima koji su u 2.poluvremenu zadrzali maccabi na samo 29 poena sto je poluvrijeme u kojem je maccabi dosad najmanje koseva zabio u aba ligi..da nije bilo sudackih pogresaka cibona bi uspjela pobijedit..al treba cestitat deckima!!zizicu u mirovinu idi !!
    arsenalcro
  • Obrisan korisnik14.01.2012. u 23:27
    svaka cast ciboni! steta je sto nisu pobijedili, ali nakon ovakve utakmice moramo im skinut kapu do poda. biti ravnopravni s jednom od najboljih europskih ekipa, u utakmici s toliko pogresaka u obrani, s toliko promasenih zicera, borbe protiv sudaca i tako se vratit nakon velikog zaostatka... [više na forumu]
  • vlacng14.01.2012. u 21:46