Euro 2012. - Skupina II, 2. kolo, 24.01.2012, 18:10 h
Francuska 22:29 Hrvatska
Hrvatska

Hrvatska u polufinale, Francuzi doma!

Ivana Strahija • utorak, 24.01.2012.

Hrvatski Kauboji su, unatoč kriznih deset minuta u prvom poluvremenu, u drugom poluvremenu deklasirali galske Pijetlove, s visokih +7. Sjajnu su partiju odradili Kopljar i Alilović, koji su bili ponajbolji hrvatski igrači na parketu u Novom Sadu. Hrvatska je osigurala polufinale uoči posljednjeg kola nakon što je Slovenija svladala Mađarsku...

Francuska - Hrvatska 22:29 (12:11)

Euro 2012., skupina II, 2. kolo
Suci: Abrahamsen/Kristiansen (Norveška)

Francuska: Fernandez 4(2), Dinart, Barachet 4, G. Gille, B. Gille 3, Narcisse 2, Joli 2(2), Honrubia, Karaboue, Karabatić, Omeyer (10 obrana), Accambray, Abalo 3, Sorhaindo 2, Detrez, Bingo 2

Hrvatska: Balić, Duvnjak 2, Lacković 4, Kopljar 7, Vori 1, Gojun, Losert, Horvat 2, Vuković 2, Bičanić 1, Buntić, Alilović (11 obrana, 1 sedmerac), Štrlek, Čupić 7(3), Musa 1, Ninčević 2

Sedmerci: Francuska 4/5, Hrvatska 3/3
Isključenja: Francuska 4 minute, Hrvatska 6 minuta

U utakmicu oba sastava ulaze vrlo čvrsto, a obranu Omeyera Abalo koristi vrlo dobro te postavlja 1:0. Igra se gol za gol do pete minute i odlične Vorijeve blokade, koju je pogotkom oplemenio Ninčević i poveo Hrvatsku u vodstvo. Francuzi propuštaju realizirati idući napad pa Hrvatska odmah ima priliku za +2, ali je Vori pucao direktno u Omeyera te u padu dobio udarac u glavu pa ga je na jedno vrijeme na terenu odmijenio Musa.

No, Hrvati ostaju u prednosti do 4:4, nakon čega Kopljar gubi loptu, a Sorhaindo pogađa za 5:4. Kopljar odmah popravlja prijašnju pogrešku, a odlični blok Karabatićevog šuta otvara prostor za brzu Čupićevu kontru za 5:6. U 13. je minuti Alilović upisao obranu, a zatim Karabatić i Barachet fauliraju Duvnjaka, pa Čupić s "guštom" matira Omeyera sa sedam metara i prvih +2 (5:7). Mogli su Hrvati odmah i na +3, no Čupić je izgubio loptu.

Slijedi suša golova, a rezultat opet pokreće Kopljar svojim trećim golom, obranom se nadovezuje Alillović, a Lacković pogađa za 6:9 u 20. minuti. Par minuta kasnije minutu odmora zatražio je izbornik Goluža, nakon čega umjesto da do kraja odigra kao do tada, ulazi u krizu.

Francuzi izjednačuju na 9:9, no ne zaustavljaju se na tome, već pogotke pridodaju Gille i Fernandez za 11:9. I na odmor se ide s francuskom prednosti, 12:11, zadnji je gol postigao Musa.

Statistika

Kod Francuske, stopostotni učinak imali su B. Gille i Abalo, svaki s 3/3, no više je golova postigao Fernandez, četiri iz šest šuteva, kao i Barachet, kojem je za četiri gola trebalo pet pokušaja. Vratar Omeyer je imao 10/38 ili za njega slabih 26 posto obrana, dok je Karaboue ušao samo kako bi probao zaustaviti sedmerac Čupića, no nije uspio.

U redovima Hrvatske, sasvim jednaki učinak imali su Kopljar i Čupić 7/8, s tim da je krilni igrač realizirao tri s linije sedam metara. Lacković je pogodio četiri puta, a za to je potrošio deset lopti. Alilović je obranio 11 od 31 lopte koja je doletjela prema njemu, kao i jedan penal, te upisao 35 posto obrana.

U drugom poluvremenu Hrvatima je trebalo sedam minuta da izjednače, a na 15:15 je dignuo Čupić u brzoj kontri, kojoj su prethodile obrana Alilovića, ali i sjajna reakcija Kopljara koji hvata loptu odbijenu od vratnice.

Francuzi se još nekako drže u prednosti do 41. minute i gola Bičanića na 17:17, no slijedi odlična obrana Alilovića, gol Kopljara te još jedan realizirani sedmerac Čupića. Francuzima ne pomaže isključenje Karabatića u 45. minuti, kao ni velika pogreška Fernandeza, koji u teren ulazi sekundu prerano, pa ostavlja svoju reprezentaciju s igračem manje još dvije minute.

Nakon toga, povratka za Francusku nema. Alilović brani kao u najboljim danima, pa čak i penal Joliea, a Kopljar igra kao nikad do sada. Seriju Hrvatske do konačnih 22:29 prekida tek koji gol Abaloa, Gillea i Fernandeza, no pomoći nije bilo.

Francuska odlazi kući, a Hrvatska u polufinale; pomogli su u Slovenci pobjedom nad Mađarskom, pa Hrvatskoj u sljedećem ogledu s Mađarskom nisu potrebni bodovi za polufinale, ali ostaje u borbi za prvo mjesto u skupini.

Ipak, nakon današnjeg dana, više od polufinala slavit će se trijumf nad Francuskom koja upravo zbog Kauboja neće braniti europsko zlato. Nisu naplaćeni svi dugovi, ali barem je otplata počela...

• Obrisan korisnik25.01.2012. u 08:50
    još jedan osvrt na kopljara....nekako imam osjećaj, da ga je Gobac posjetio u sobi, prije tekme i rekao mu ako konačno ne proigra, goluža ga više neće zvati u repku:))) kopljar je tada, znajući da mu đubre gobac može uništiti karijeru, jednostavno izgubio strah od dinarta i omeyera...pa oni mu ne... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik25.01.2012. u 08:37
    e to je pobjeda, +7! svaka vam čast dečki! Fr nije jaka kao 2009 ili 2010, ali ipak su aktualni svjetski, europski i olimpijski pobjednici! kako smo igrali 2. poluvrijeme, to je rukometna fantazija! još nešto....kopljar...OK, 'posralo' ga sinoć po zakonu velikih brojeva, ali mora odigrati 10-tak... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik25.01.2012. u 02:33
    ispada da nam je igra tečnija bez Balića mada to nema smisla,valjda dečki dok je on u igri čekaju što će on napraviti... Kopljar izgleda prije tekme trgnio nešto pa napokon muda dobio,ali ako bude i u polufinalu igrao 55 minuta ne bu dobro uglavnom SVAKA VAM DALA za ovo večeras dosta smo mi plakali... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.01.2012. u 23:45
    ma ja mislim da će i Mađari biti pobijeđeni sutra tako da će naš prolazak u polufinale biti čist i bez ikakve "pomoći"...no hvala Slovencima:) A sada...polufinale:) a sa Srbijom, ako već moramo igrati s njima, može u finalu hahahahahahahahaha:)))
  • Obrisan korisnik24.01.2012. u 23:29
    Kako smo večeras odigrali! O tome sam osjećaju govorio! Da nas čeka extra partija naših! A Kopljar! Uf! Baš mi je drago za njega da je jednu utakmicu explodirao i odigrao fantastično. Nadam se da je to prekretnica njegove karijere. Mirko Alilović, nikad bolji nego na ovom prvenstvu. To trebamo... [više na forumu]