Vodeni sportovi

Crna Gora izborila europsko finale

Ivana Jurica • petak, 27.01.2012.

Nakon Srbije, u finale Europskog prvenstva u Eindhovenu plasirala se i reprezentacija Crne Gore. Izabranici Ranka Perovića pobijedili su jaku Mađarsku s 14:13 nakon dva produžetka. O europskom prvaku odlučivat će tako nedjeljni dvoboj Crne Gore i Srbije.

Crna Gora – Mađarska 14:13 (2:2, 4:3, 4:3, 2:4; 1:1, 1:0)

Crna Gora: Ščepanović, Draško Brguljan 1, Pasković 1, Petrović 2, Klikovac, Radović, M. Janović 5, N. Janović, Ivović 3, Zloković, Gojković 1, Jokić 1, Radić. Trener: Ranko Perović.

Mađarska: Szécsi, Katonás, Madaras 1, Dénes Varga 2, Kásás 1, Hosnyánszky 1, G.Kiss 4, Szivós, Dániel Varga, Biros 2, Á. Steinmetz 2, Hárai, Baksa. Trener: Dénes Kemeny.

Crnogorci susret otvaraju vodstvom od 2:0. Mrežu Mađara prvi je načeo Ivović, a ubrzo mu se pridružio i Mlađan Janović pogotkom s igračem više. Ipak, do kraja prve četvrtine mađarska se reprezentacija vratila u potpuno egal. Smanjio je Biros iz peterca, da bi za 2:2 pogodio Kiss.

Odmah na startu druge četvrtine Mađari su došli do prve prednost na utakmici: još se jednom u strijelce upisao Biros. Brojčanu prednost u bazenu koriste i Crnogorci preko Janovića i rezultat je 3:3. Novo vodstvo Mađarskoj donosi Kasas, a s tri uzastopna gola, preko Brguljana, M. Janovića i Ivovića Perovićeva momčad dolazi do plus dva (6:4). Do kraja prvog poluvremena Kiss je smanjio iz peterca.

Vodstvom Crne Gore od 6:5 ušlo se u drugo poluvrijeme. Madaras je na startu treće četvrtine iskoristio igrača više i Mađarska je ponovno u egalu. Novo vodstvo Crnogorcima donosi Petrović. Odmah potom uzvraća i Varga, također s igračem više. Isti igrač Mađarima donosi i još jednu prednost (8:7), ali Crnogorci uzvraćaju s tri gola u seriji. Četvrti gol Mlađana Janovića Crnoj Gori donosi izjednačenje, Pasković je iz kontre zabio za 9:8, dok je za 10:8, također iz kontre, precizan bio Ivović.

S dva igrača više Mađari su smanjili na 10:9 na početku zadnje četvrtine. Najbolji crnogorski igrač u ovoj utakmici, Mlađan Janović, još se jednom upisuje u strijelce, njegov peti gol za 11:9. Mađari se vraćaju na 11:11, s dva gola Steinmetza. Realizirali su potom i kontru i ponovno poveli. Imali su i napad i dva igrača više, ali nisu ih iskoristili. Kaznio je to Petrović koji je u posljednjoj minuti četvrtine pogodio za 12:12.

Krenulo se u produžetke: Mlađan Janović je dobio crveni karton, a zbog tri isključenja ispali su i Pasković i Ivović. Ipak, Crnogorci su došli do vodstva od 13:12 preko Gojkovića. Imala je Crna Gora puno prigovora na suđenje, ostali su u produžetku i bez Radovića, ali nije im to smetalo da dođu do pobjede. Kiss je izjednačio na 13:13, a pobjednički gol za plasman u finale Europskog prvenstva za Crnogorce zabio je Predrag Jokić s igračem više.