Vodeni sportovi

Talijanke nove europske prvakinje

Zvonka Keliš • subota, 28.01.2012.

Europsko vaterpolsko prvenstvo za žene u nizozemskom Eindhovenu stiglo je i do samog kraja, točnije, do finalnog, ali i susreta za treće mjesto. Nove prvakinje Europe nakon finalne borbe s Grčkom postale su Talijanke, dok su u utakmici za treće mjesto snage odmjerile vaterpolistice Mađarske i Rusije. Reprezentativke Mađarske na koncu su slavile s minimalnom prednošću.

Pred rasprodanim i punim Pieter van den Hoogenband stadionom, vaterpolistice Italije uvjerljivo su stigle do naslova prvakinja Europe svladavši u finalu Europskog prvenstva reprezentativke Grčke 13:10. Odmah na startu susreta u Eindhovenu Talijanke su ostvarile osjetniju prednost te su u narednim četvrtinama samo povećavale svoje vodstvo. Tek je posljednja četvrtina pripala Grkinjama, no to im nije bilo dovoljno za preokret.

Finalni susret otvorila je Ilektra Psouni prvim pogotkom za Grčku i njeno vodstvo 1:0, no Talijanke to odmah izjednačuju na 1:1 te do kraja prve četvrtine odlaze na 4:1. U drugom su dijelu susreta Grkinje ponovno uspjele postići tek jedan gol, dok su Talijanke preko Casanove i Frassinetti stigle do +4 i 6:2 s kojima se ide na predah.

Zanimljivo je bilo u nastavku gdje su se Grkinje polako počele buditi, no vaterpolistice Italije ne dozvoljavaju im da se približe već povećavaju svoju prednost na pet pogodaka razlike i 10:5. Posljednja četvrtina bila je ujedno i ona s najviše postignutih pogodaka, a otvorila ju je Simona Abbate 11. talijanskim golom. Grčka se tri minute prije kraja susreta uspjela približiti na četiri gola zaostatka (8:12), a do kraja i na +3 (13:10), no Talijanke su bile sigurne u osvajanju svog naslova i njihove im protivnice više ništa nisu mogle.

Najefikasnija u redovima pobjednica bile su Simona Abbate i Roberta Bianconi sa po četiri postignuta pogotka, dok su najbolje kod Grčke bile Antigoni Roumpesi i Alexandra Asimaki sa po tri gola.

Susret za treće mjesto donio je nadasve zanimljivu borbu vaterpolistica Mađarske i Rusije. Nakon odličnog početnog vodstva Mađarske, Ruskinje su se postepeno vraćale u igru te su na koncu poražene s minimalnom prednošću. Reprezentativke Mađarske slavila su s 9:8 te su tako uzele brončanu medalju.

Mađarska je borbu za treće mjesto u Eindhovenu otvorila uvjerljivim vodstvom 3:0, dok s druge strane Ruskinje svoj prvi pogodak postižu tek dvije minute prije kraja prve četvrtine. Nastavila se potom dobra igra mađarskih vaterpolistica koje do kraja prvog dijela stižu do osjetne prednosti od četiri pogotka (6:2). Drugi je dio, pak, pripao Ruskinjama koje su s tri postignuta pogotka smanjile svoj zaostatak na dva gola razlike (7:5) te su svojim protivnicama dopustile da zabiju tek gol.

Nije se Rusija predavala ni u trećoj četvrtini već se trudila sustići mađarsko vodstvo. Međutim, njihove su ih protivnice uspjele držati na distanci od dva pogotka te se stoga s rezultatom 9:7 za Mađarsku odlazi u posljednju četvrtinu. Napeto je bilo u četvrtom dijelu, a koliko se čvrsto igralo svjedoči i činjenica da je postignut tek pogodak prije samoga kraja s kojim Ekaterina Lisunova postavlja konačnih 9:8, no pobjeda i brončano odličje odlaze u Mađarsku.

Odlična je u redovima Mađarske bila Rita Keszthelyi s pet pogodaka, dok se kod Rusije istaknula Ekaterina Lisunova s tri gola.