Vodeni sportovi

Osam minuta talijanskog mraka

Vedran Filipović • nedjelja, 29.01.2012.

Reprezentacija Mađarske pobjedom nad Italijom osvojila je brončanu medalju na Europskom vaterpolskom prvenstvu u Eindhovenu. Nezaustavljiv je bio Peter Biros koji je postigao čak šest pogodaka.

ITALIJA - MAĐARSKA 9:12 (1:1, 3:4, 4:1, 1:6)

Italija: Pastorino, Perez 1, Gitto, Figlioli, Giorgetti 2, Felugo 1, Figari, Gallo 2, Presciutti 2, Fiorentini, Aicardi, Lapenna 1, Volarević

Mađarska: Szecsi, Katonas, Madaras, Denes Varga 2, Kasas, Hosnyanszky 1, Kiss 2, Szivos 1, Daniel Varga, Biros 6, Steinmetz, Harai, Baksa

Na prvi pogodak čekalo se točno pet minuta, a tada je Gallo realizirao igrača više za vodstvo svjetskih prvaka. Mađarska je izjednačila pogotkom neuništivog Petera Birosa 50 sekundi prije kraja prve četvrtine.

Ulog je bio velik - brončana medalja na Europskom prvenstvu, no sigurno je da su obje momčadi ipak htjele igrati u finalu gdje se nalaze Srbija i Crna Gora. Nakon jednog promašaja za svake strane, Primorjaš Denes Varga donio je svojoj momčadi prvo vodstvo na susretu. Mađarska "laka konjica" ušla u dobar ritam, Hosnyanszky je iskoristio prekršaj Figarija i "probušio" Pastorina za 3:1.

Kada je Biros postigao svoj drugi pogodak na susretu, činilo se da kola kreću nizbrdo za Talijane koji su nakon toga znatno podigli nivo igre. Sljedeći napad Presciutti je lako realizirao čak dva igrača više u bazenu za smanjenje zaostatka. Velike sreće imali su svjetski prvaci u napadu koji ih je doveo do 4:3. Daniel Varga je dobio isključenje, jedan udarac je odsjeo na vratnici, drugi je Szecsi obranio, no lopta se treći put odbija u ruke Presciuttiju koji takvu priliku više nije mogao upropastiti.

Mađar s privremenom adresom u Rijeci u posljednjoj je minuti prvog poluvremena skrivio i peterac kojeg je Valentino Gallo pretvorio u izjednačenje, no Biros je realizirao brojčanu nadmoć u bazenu te osigurao svojoj momčadi minimalnu prednost na poluvremenu.

Novo poravnanje donio je Giorgetti silovitim udarcem iz daljine, a Perez je u 27. minuti postavio 6:5. Giorgetti je iz peterca nastavio talijansku seriju golova (7:5). Lapenna je povećao prednost na tri gola, Biros svojim četvrtim zgoditkom vraća na 8:6 uoči posljednjih osam minuta.

Biros je ponovno zabio za smanjenje zaostatka, ali Felugo je šest minuta prije kraja prekrasnim lobom pogodio za 9:7. Hrvatski susjedi nisu posustajali, Kiss i Denes Varga ekspresno su rezultat vratili u egal, a Szivos i ponovno Biros blitzkriegom slomili Talijane u posljednjoj četvrtini. Gergely Kiss iz peterca je potvrdio broncu i sjajnu posljednju četvrtinu koju su Kemenyjevi izabranici dobili s čak 6:1.