Cantu "zapaprio" Maccabiju

Ante Zovko • četvrtak, 02.02.2012.

U trećem kolu skupine H Eurolige zabilježene su dvije domaće pobjede, očekivana Barcelone Regal i ne toliko očekivana Bennet Cantua protiv Maccabi Electre.

Barcelona Regal očekivano je svladala Žalgiris 94:80 i skoro potvrdila svoje mjesto u četvrtfinalu. Litavci su se dobro držali do posljednje četvrtine, ali su, kao i mnogi prije njih, nakon toga potpisali kapitulaciju.

Barcelona po običaju počinje u nešto laganijem ritmu i prvu četvrtinu dobiva s 23:18. Katalonci u drugom periodu u jednom trenutku imaju deset poena prednosti, ali sjajni Robertas Javtokas vraća Žalgiris koji čak vodi u 16. minuti. Dapače, Litavci odlaze na odmor s prednošću 43:42.

Ni u nastavku gosti se ne daju slomiti. Erazem Lorbek bio je nepogrešiv u reketu, ali Žalgiris je imao nekoliko raspoloženih pojedinaca koji su se pobrinuli da se i u zadnju četvrtinu uđe s neizjesnošću. No, nažalost po Žalgiris, ona nije dugo potrajala. Barca otvara zadnju četvrtinu sa 7:0, a sjajno tricaško izdanje donosi joj 74:61 u 33. minuti. Kako je bilo jasno da gosti to više ne mogu stići, preostalo im je samo ublažiti poraz.

Precizni Lorbek zaustavio se na 19 poena (pet skokova, dvije asistencije, dvije ukradene lopte), Huertas (trica 4/5) na 14 uz šest asistencija, a Juan Carlos Navarro na 16 poena, tri skoka, tri asistencije čemu je pridružio i tri izgubljene lopte.

Sonny Weems bio je samo naizgled prva violina Žalgirisa koji je nastupio bez Marka Popovića. Ubacio je 17 poena (7/13 za dva) uz dva skoka i čak pet izgubljenih lopti. Javtokas je dodao 13, a Jankunas 12 (četiri skoka, dvije blokade).

Bennet Cantu iznenadio je Maccabi Electru i zakomplicirao borbu za drugo mjesto u skupini. Domaćin imao prednost od početka, a tricaška kanonada na kraju izvukla je veliku pobjedu protiv izraelskog prvaka.

Cantu od početka drži prednost koja se prije poluvremena izražavala u dvije znamenke (41:31), ali gosti smanjuju pred odmor na 49:44. Treća četvrtina ne donosi odluku iako je domaćin prijetio da bi se opet mogao odvojiti. Sa 66:60 ulazi se u završnicu.

Gregg Bruner završio je treću četvrtinu tricom za Cantu koji nastavlja u istom stilu vodi 70:60. Maccabi se ne da, smanjuje na 72:68, ali Gianluca Basile svojom četvrtom tricom u 36. minuti pokreće odlučujuću seriju. Trica Maartena Leunena postavlja 80:70 dvije minute i 50 sekundi prije kraja, što je praktički bio kraj Maccabijevih nada.

Micov je bio najprecizniji kod domaćih sa 17 poena (dva skoka, devet asistencija, četiri izgubljene lopte), Basile je u pobjedu ugradio njih 14 (četiri skoka, tri asistencije), a Shemardini 13 (pet skokova, tri ukradene lopte, dvije asistencije). Što se Maccabija tiče, Kieth Langford imao je 16 ubačaja (pet skokova), jedan manje Richard Hendrix (sedam skokova).