Andrić odličan u turskom podvigu

Bojan Meštrović • četvrtak, 09.02.2012.

Nakon 13 uzastopnih pobjeda u ovogodišnjem natjecanju Eurolige, CSKA je u Turskoj pred više od 11 tisuća gledatelja poražen od strane Galatasaraya. Presudila je fenomenalna obrana domaće momčadi, a Andrić je bio jedan od najboljih na terenu.

Lukša Andrić je odigrao veliku ulogu u pobjedi Galatasaraya. Sa 16 poena bio je drugi strijelac, a sa sedam uhvaćenih lopti prvi skakač svoje momčadi.

Odlično je hrvatski reprezentativac otvorio utakmicu i zabio šest od prvih osam koševa Galatasaraya. Jushua Shipp je pridodao sedam poena te su Turci nakon prvih deset minuta vodili 15:13.

Brzo je ruska momčad ipak preuzela inicijativu. Na otvaranju druge četvrtine Saša Kaun i Ramunas Šiškauskas zabili su kombinirano 13 poena, a na njihovu seriju tricom se nadovezao Aleksej Šved za +7 Rusa (22:29). Andrić je prije kraja četvrtine postigao još četiri koša, a na odmor se otišlo s rezultatom 31:36.

CSKA se za tri minute igre u trećoj četvrtini odvojio na deset koševa razlike (35:45), ali nakon toga dopustio domaćinima da se vrate u utakmicu preko Shippa, koji je samo u ovoj četvrtini zabio devet koševa.

Galatasaray je u posljednju četvrtinu krenuo s prednosti od jednog poena (55:54), a u njoj je sjajnom obranom goste zaustavio na samo deset poena. Minutu prije kraja utakmice na semaforu je pisalo 65:59, ali Miloš Teodosić je brzom tricom približio svoju momčad na tri poena.

Mogao je Teodosić biti i junak utakmice da je šest sekundi prije kraja, nakon nesmotrenog faula Jake Lakoviča, zabio sva tri bacanja i odveo utakmicu u produžetak. Pogodio je srpski reprezentativac samo jedno, a zatim je na drugoj strani Shipp postavio konačnih 68:64.

Shipp je bio apsolutno prvo ime utakmice s 22 poena (uz šut iz igre 8/11), ali bitno je naglasiti da odigrao odličnu obranu i zaustavio Kiriljenka na samo deset poena. Osim Shippa i Andrića, u domaćim redovima nije bilo dvoznamenkastih.

Kod gostiju, uz Kiriljenka, dvoznamenkasti učinak ostvarili su Šved i Kaun, obojica po 11 poena. Srpski centar Nenad Krstić završio je utakmicu s osam poena, a to mu je bio prvi put nakon 2004. godine i 18 uzastopnih utakmica u Euroligi da nije postigao barem deset poena.

Za dva tjedna CSKA dočekuje Olympiakos, a Galatasaray gostuje kod Efesa.