CSKA ovaj put slavio u Turskoj

Bojan Meštrović • četvrtak, 01.03.2012.

Efes i CSKA su u Istanbulu odigrali utakmicu posljednjeg kola grupne faze natjecanja skupine E. U rezultatski nevažnom susretu niti jedna momčad nije igrala prečvrstu obranu, ali se i u takvoj predstavi jasno mogla vidjeti razlika u kvaliteti suparnika. Semafor na kraju pokazivao visokih 65:82.

Moskovski CSKA je već u prošlom kolu pobjedom nad Olympiakosom potvrdio prvo mjesto u skupini i prolazak među osam najboljih ekipa Starog kontinenta. Efes je, s druge strane, porazom od Galatasaraya prije tjedan dana i teoretski izgubio svaku šansu za daljnji plasman, te je bilo jasno da će ovo biti revijalna utakmica.

Nakon što su Rusi već u prvoj minuti utakmice ubacili dvije trice, prva četvrtina se ubrzo pretvorila u dvoboj Saše Vujačića i Andreja Kiriljenka. Nakon nešto više od polovice četvrtine Vujačić je već imao devet poena, dok je njegov protivnik postigao jedan manje. Efes je od početka hvatao gostujuću prednost, da bi dvije minute prije kraja četvrtine došao do vodstva 18:15. Krstić je tada pogodio četiri uzastopna bacanja, a Gordon pridodao tricu te su gosti prvih deset minuta ipak završili u plusu (20:22).

CSKA je u drugoj četvrtini dodatno povećao napadačku efikasnost i do poluvremena uspio doći do dvoznamenkaste prednosti. Ključnu ulogu u odvajanju odigrao je litavski centar Darjuš Lavrinovič sa sedam poena sredinom četvrtine. Ruska momčad je tri minute prije kraja imala dotad najvećih +11 (33:44), a na poluvrijeme se otišlo s 37:47.

Gosti su drugo poluvrijeme otvorili s dvije trice (Kiriljenko, Teodosić) te se činilo da bi uskoro mogli doći do veće prednosti, no takvo nešto su zaustavili Vujačić i Savanović koji su postigli većinu domaćih koševa u trećoj četvrtini. Iako je Efes u jednom trenutku gubio 15 razlike (41:56), do kraja četvrtine je ipak uspio smanjiti zaostatak te se u posljednjih deset minuta ušlo s 54:64.

Tada je proradio Jamont Gordon i u vrlo kratkom periodu ubacio osam poena. Gosti su sve više povećavali prednost i minutu prije kraja došli do najvećih + 19 (63:82), a do kraja je Savanović s dva bacanja postavio konačnih 65:82.

Rusi su prikazali sjajnu timsku košarku i zabilježili čak 25 asistencija, 11 više od protivnika. Najbolji strijelci bili su Kiriljenko s 15 koševa i Gordon s 14, dok su u poraženoj momčadi najefikasniji bili Vujačić sa 17 i Savanović sa 16 poena. Stanko Barać je bio u zapisniku za momčad Efesa, ali nije nastupio u današnjoj utakmici.

Darjuš Lavrinovič je osim sedam poena i četiri skoka zabilježio i jubilarnu 100. blokadu u svojoj euroligaškoj karijeri te se izjednačio sa suigračem Viktorom Hrjapom te Maceom Bastonom na desetom mjestu svih vremena.

CSKA je tako došao do omjera 5-1 u drugoj fazi natjecanja Eurolige (ukupno 15-1), a jedini poraz ruska momčad je doživjela u susretu protiv Galatasaraya prije dva kola.