1. ŽRL: Sinjankama derbi začelja

Mišo Gulić • nedjelja, 04.03.2012.

Rukometašice Sinja su u derbiju začelja, ujedno i izravnoj borbi za važne prvenstvene bodove na putu za opstanak, u gostima svladale Orijent Presoflex, a u istom gradu, dan ranije, Podravka je očekivano došla do novih bodova u okršaju sa Zametom. Trešnjevka je ugodno iznenadila u Pločama, dok su se novim bodovima radovale i rukometašice pulske Arene.

Sinj - Orijent Presoflex 32:35 (14:15)

Sinjanke su u riječkoj dvorani 3. maj upisale iznimno vrijedne bodove u srazu s rukometašicama Orijenta, što im je bila ukupno peta prvenstvena pobjeda. Domaće rukometašice su tako propustile pobjedom napraviti veliki korak naprijed u borbi za ostanak u Prvoj ligi protiv izravnih konkurentkinja, stoga će i dalje biti zanimljivo pratiti borbu Sinja, Orijenta, Umaga i Koke za dva mjesta koja jamče najviši rang natjecanja i naredne sezone.

Nakon boljeg otvaranja Sinjanki, domaće rukometašice su preuzele inicijativu te nakon 15 minuta igre imale vodstvo od 8:5. Narednih deset minuta na parketu je postojala samo jedna ekipa i to ona gostujuća. Naime, Sinjanke su čvrstom igrom u obrani i širokim spektrom napadačkih rješenja napravile seriju 8-1 te došle do vodstva od 13:9, no u tom ritmu ipak nisu izdržale do kraja poluvremena, stoga su se Riječanke približile i na odmor otišle s minimalnim zaostatkom od jednog gola (14:15).

Nastavak susreta je ponudio igru gol za gol, bez većih odvajanja bilo koje ekipe, a takva igra je potrajala sve do desetak minuta prije kraja kada kreće 3-0 serija gošći iz Sinja koje potom mirno utakmicu privode kraju te upisuju iznimno velike bodove u borbi za očuvanje prvoligaškog statusa. Prvo ime u ekipi Sinja bila je Ana Brčić s osam golova, dok je Marija Hrgović-Tomić postigla sedam, a Anamaria Gugić jedan manje. Ekipu Orijenta predvodila je Ena Konta s postignutih 11 golova, a sedam je dodala i Deana Milosavljević.

Arena - Umag 27:22 (13:13)

Nakon iznenađujućeg poraza u prošlom kolu od Koke, rukometašice Arene su na domaćem parketu očekivano upisale nove bodove protiv pretposljednje ekipe na tablici.

Iako je Arena bila ekipa koja je diktirala ritam u prvom dijelu, uporne gošće iz Umaga su odbijale predaju, stoga je prvi dio zaključen s po 13 golova na svakoj strani.

U drugom dijelu Puljanke su se zarana odvojile na tri gola te tu prednost lako održavale do kraja utakmice, a nakon 60 minuta igre semafor je pokazivao 27:22 u korist domaćih rukometašica. Prvo ime u redovima pobjednica, sasvim očekivano, bila je Tanja Kiridžić s čak 12 golova, dok je na drugoj strani za Umag Jelena Vidović postigla šest.

Dalmatinka - Trešnjevka 22:24 (9:10)

Rukometašice zagrebačke Trešnjevke u Pločama su ujednačenom igrom svih 60 minuta došle do devete prvenstvene pobjede te domaćima nanijele deseti poraz, drugi u nizu.

Zelene su odmah na početku pokazale da će domaća ekipa morati itekako zapeti ne bi li došla do novih bodova, a iako su u završnici prvog dijela malo posustale, na odmor su odnijele gol viška (9:10).

Kao što je to bio slučaj i u prvom dijelu, ponovo su na otvaranju bolje bile igračice Trešnjevke, a nakon 13 minuta igre njihova prednost je iznosila pet zgoditaka (12:17). Domaće su do kraja uspjele doći do minimalnog zaostatka, no za potpuni preokret ipak nije bilo snage pa su bodovi otputovali put Zagreba. Maja Prusina i Komelija Klinac za domaće su postigle po šest golova, dok je na drugoj strani u ekipi Trešnjevke prvo ime bila Diana Sabljak s također šest golova.

Zamet - Podravka Vegeta 28:37 (13:19)

Podravka Vegeta je i u Rijeci nastavila svoju "šetnju" hrvatskim parketima, ali rukometašicama Zameta valja čestitati, jer su barem uspjele ostati unutar minus deset.

Nakon tri minute igre domaće su imale vodstvo od 3:0, no potom su Koprivničanke nezadrživo krenule i do poluvremena ostvarile prednost od šest golova prednosti (13:19).

Iako ni u jednom trenutku nisu ozbiljnije uspjele zaprijetiti Podravkašicama, Riječanke nisu dozvolile raspad sustava pa su susret za vršile s prihvatljivim porazom od 28:37. Prvo ime domaće ekipe bila je Mila Toto s pet golova, dok je u redovima pobjedničke ekipe najefikasnija bila Nikica Pušić-Koroljević s osam golova iz isto toliko pokušaja.