Vodeni sportovi

Juniorski rekord Katarine Radoš

Maja Giljanović • subota, 17.03.2012.

491 natjecatelj do nedjelje na poljudskim bazenima u Splitu nastupa na Zimskom prvenstvu Hrvatske u plivanju, a drugog dana natjecanja postignut je i jedan rekord. Katarina Radoš je u utrci na 100 delfin osvojila drugo mjesto iza Željane Knežević, ali se prvi put spustila ispod 1:03 i za 20 stotinki sekunde juniorski rekord Hrvatske poboljšala na 1:02,95.

U Splitu se od četvrtka do nedjelje održava Zimsko prvenstvo Hrvatske u plivanju, a nakon što su prvog dana održane samo tri utrke, prvenstvo se u petak zahuktalo i medalje su podijeljene na njih još 12.

Postignut je i jedan rekord, u utrci na 100 delfin prvakinja Hrvatske postala je Željana Knežević iz Primorja (1:02,44), ali srebrna Katarina Radoš (MLadost) prvi se put spustila ispod 1:03 i za 20 stotinki sekunde juniorski rekord Hrvatske poboljšala na 1:02,95.

Među plivačima prvak na 100 delfin ostao je Mario Todorović. Nakon 2008. godine (52,71) ispred Kustića i Duskog, 2009. godine (50,90) ispred Lenardića i Mrčele, 2010. godine (51,62) ispred Mrčele i Kustića te prošle godine (52,66) ispred Dominika Strage i Mrčele, Korčulaninu, članu Zagrebačkog plivačkog kluba, ovo je peti naslov uzastopce, a ovog puta osvojio ga je rezultatom 54,68 ispred Strage (55,18) i Mihaela Vukića (55,44).

Zlatne medalje za ZPK osvojili su i Lana Dragojević (32,67) na 50 prsno i Dujam Sablić (2:05,75) na 200 mješovito, a tri pojedinačna naslova nakon dva dana ima i splitski Grdelin. Ivan Šitić prvak je na 800 metara (9:00,88), a sestra mu Karla na 400 slobodno (4:27,86) i na 800 metara (9:06,87).

Dvostruki prvak je i Ivan Kukulja. 19-godišnjak iz Olimpa u četvrtak je postao prvak na 1500 metara (16:25,52), a u petak na 400 metara slobodno (4:08,18).

Nakon 2006., 2007., 2008. i 2010. po peti put prvakinja na 50 leđno postala je Sanja Jovanović. Prvi put u kapici Primorja nakon naslova za Jug Jovanović je pobijedila ispred braniteljice naslova Valery Švigir (Arena), rezultat Jovanović bio je 29,28, a Švigir je s 29,94 podijelila drugo mjesto s Ivanom Bolančom (ZPK).

Na 200 mješovito prvakinja je Ana Radić iz Dubrave (2:19,79), a za domaćina Mornar iskazali su se prvaci na 50 leđno Goran Majlat (26,52) i 50 prsno Lovro Bilonić (29,09).

Najbrže štafete 4x200 slobodno su Primorja u sastavu Ana Matković, Knežević, Roberta Mulac i Jovanović (8:33,39) te Medveščaka u sastavu Marko Krce-Rabar, Luka Sever, Ivan Biondić i Krešimir Krmek (7:38,30).

U subotu start kvalifikacija je u 9, finala u 17 sati, a discipline su 200 slobodno, 100 prsno, 50 slobodno, 200 leđno, 200 delfin i štafeta 4x100 slobodno.

Prošle godine naslov na 50 slobodno ispred Draganje i Vukića osvojio je Todorović, na 100 prsno ispred Škugora i Marasa Ante Križan, na 200 slobodno ispred Pavića i Lackovića Mario Delač, na 200 leđno ispred Imprića i Kolonića Ante Cvitković, a u štafeti ispred ZPK i Medveščak prvak je bila Mladost.

Valery Švigir brani naslov i na 50 slobodno lani osvojen ispred Benčić i Vrcić, prvakinja Hrvatske na 100 prsno prošle godine ispred Marinović i Dujmić postala je Ana Radić, braniteljica naslova na 200 slobodno ispred Sulić i Peteh je Anja Trišić, na 200 leđno ispred Grgić i Radoš Matea Samardžić, a najbrža na 4x100 slobodno ispred Primorja i Jadrana bila je štafeta Zagrebačkog plivačkog kluba.