Fener do pobjede uz pomoć Hrvata

Marko Domljanović • ponedjeljak, 26.03.2012.

Novo kolo turskog prvenstva donijelo je i nove dobre predstave hrvatskog dvojca u Fenerbahčeu koji je upisao novu pobjedu na domaćem parketu. Anadolu Efes se pošteno namučio protiv pretposljednjeg Trabzonspora, a Bešiktaš je upisao domaći poraz u derbiju kola.

Tofaš je na gostovanju kod Pinara Karsiyake doživio neugodan poraz. Gosti su dobro otvorili susret i nakon prvih deset minuta imali 18:21, ali domaćini do poluvremena rade potpuni preokret i na odmor odlaze s veliki 43:33. U trećoj četvrtini Tofaš je držao kakav-takav priključak, ali u posljednjoj dionici Pinar radi 21:10 što dovodi do konačni 87:66.

Uvjerljivo najbolji pojedinac na parketu bio je Pinarov Chatman koji je utrpao 28 koševa, a na drugoj je strani najbolji igrač bio Buckman koji je zabio 16 koševa i šest skokova. Jurica Žuža ovaj je put bio prilično indisponiran i za 18 minuta zabio je samo tri koša.

Novu pobjedu upisao je i Fenerbahče koji je u drugom poluvremenu uspio slomiti Aliagu Petkim. Naime, gosti su se odlično držali u prvom poluvremenu i na odmor odnose minimalnih 42:43, ali tada se budi trio Preldžić-Ukić-Bogdanović koji do kraja utakmice odvodi Spahijinu momčad do sigurnih 85:74.

Preldžić je upisao 19 koševa uz sedam skokova, Ukić 18 uz šest asistencija, a Bogdanović je dodao još 14 poena. Na drugoj su strani to uspjeli pratiti jedino Toolson s 18 koševa i četiri dodavanja te Ratkovica koji je zabio 16 koševa uz šest asistencija. Marko Tomas nije nastupio.

Bodove je upisao i Anadolu Efes, ali uz puno muke na gostovanju kod slabašnog Trabzonspora. Prva četvrtina završila je rezultatom 7:12, ali tada pretposljednja momčad prvenstva ubacuje u brzinu više i odličnom drugom dionicom na poluvrijeme odlazi s 29:23. Efes je do kraja treće četvrtine uspio poravnati na 48:48, a tek se koševima Lafayettea i Balbaya početkom posljednjih deset minuta turski div uspio odvojiti na 54:60 što je očuvao sve do konačnih 64:69.

Gibson i Yenice ubacili su po 14 koševa za domaćine, a Kaya je dodao 12, ali to nije bilo dovoljno da se zaustavi odličnog Savanovića koji je utrpao 20 poena. Akyol je dodao još 13, a vrijedi spomenuti i Estebana Batistu s pet koševa i čak 11 skokova. Stanko Barać je za sedam i pol minuta ostao bez koša uz dva ostvarena skoka.

Galatasaray takvih problema nije imao na gostovanju kod Bandirme Kirmizi, a kako će se utakmica razvijati nagovijestila je prva četvrtina koja je otišla na stranu vodeće momčadi prvenstva rezultatom 12:26. Do poluvremena domaćini malo smanjuju zaostatak na 32:43, ali treća četvrtina donosi rješenje utakmice jer Galatasaray odlazi na 44:62 uoči posljednjih deset minuta. Gosti se tada malo opuštaju, ali njihova pobjeda nije dolazila u pitanje i semafor je na kraju pokazivao 68:79.

Pobjednike je predvodio Jaka Lakovič sa 16 koševa i šest asistencija, Aldemir je dodao još 13 uz devet skokova, a Shumpert je zabio 12 koševa. Lukša Andrić upisao je osam koševa i tri skoka. U redovima domaćina Turna, Yildrim i McGhee zabili su po 14 koševa, a potonji je upisao i impresivnih 14 skokova.

Od ostalih utakmica svakako valja izdvojiti derbi između Bešiktaša i Banvita u kojem su slavili gosti. Banvit je stvari pod kontrolom držao prve tri četvrtine (42:52), ali Bešiktaš se nije predavao i u posljednjoj četvrtini stiže na tri koša zaostatka. Ipak, više od toga nisu mogli i Banvit upisuje važnih 61:64.

Pobjednike je predvodio Lucas sa 13 koševa i šest dodavanja, a na drugoj je strani Hawkins zabio 14 poena uz četiri asistencije.

Turk Telekom - Olin Edirne 77:69

Tablica: 1. Galatasaray 20-4, 2. Anadolu Efes 20-4, 3. Banvit 19-5, 4. Bešiktaš 18-6, 5. Fenerbahče 18-6...