Galatasarayu derbi, Bogdanović opet odličan

Marko Domljanović • utorak, 03.04.2012.

Tursko košarkaško prvenstvo opasno se bliži doigravanju za prvaka, a i nakon 25. kola situacija na vrhu je vrlo neizvjesna. Galatasaray i Anadolu Efes upisali su nove pobjede, a uspješan je bio i Fenerbahče uz još jednu odličnu partiju Bojana Bogdanovića. Ni ostali Hrvati nisu razočarali, a posebno veseli povratak Tomislava Ružića nakon mjesec i pol dana stanke.

Fenerbahče je na gostovanju kod Olina nastavio nizati pobjede, a ovaj put je to bilo na vrlo uvjerljiv način. Već do poluvremena Spahijina momčad je imala 20 koševa viška (23:43), a razlika se na kraju susreta zaustavila na ogromnih 48:81 što je Fener lansiralo na četvrto mjesto prvenstvene ljestvice.

Pobjednike je novom sjajnom partijom predvodio Bogdanović koji je utrpao 23 koša (šut odličnih 4/5 za dva i 4/5 za tri poena) uz tri skoka i tri asistencije. Preldžić je dodao 14, a Ukić deset koševa uz četiri skoka i asistencije. Na drugoj strani je jedini dvoznamenkasti igrač bio Öz s 11 koševa.

Utrku za prvim mjestom nastavio je i Anadolu Efes koji je u ovom kolu dočekao Antalyju. Činilo se da turski gigant neće imati većih problema nakon 24:12 u prvoj četvrtini, ali gosti su do poluvremena prepolovili zaostatak pa se na odmor otišlo s 38:32. Razlika se nastavila smanjivati i u trećoj četvrtini, a Antalya je u jednom trenutku stigla na samo 47:46. Ipak, u posljednjih se deset minuta ušlo s 57:53, a Efes do kraja susreta nije dopustio iznenađenje nego ubacuje u višu brzinu i utakmicu mirno privodi kraju do konačnih 77:70.

U redovima pobjednika najbolji je bio Lafayette sa 17 koševa i osam skokova, Tunceri je dodao 12, a Barać i Esteban Batista po deset. Goste je s 15 koševa predvodio Fisher, a Mahmutoglu i Elegar dodali su po 14, potonji uz 12 skokova.

Pobjedu je upisao i Tofaš, iako je Trabzonspor pružio žestok otpor. Žuža i društvo dobro su otvorili utakmicu i do poluvremena stvorili prednost od 47:38, ali gosti u trećoj četvrtini u potpunosti preokreću stvari i u posljednjih deset minuta ulaze s minimalnim vodstvom od 63:64. Tu se hrvatskom centru priključio oporavljeni Ružić pa domaćini ubrzo bježe na 78:73 što su u neizvjesnoj završnici uspjeli sačuvati do konačnih 84:83.

Pobjednike je s 23 koša predvodio Nichols, a Žuža je za 17 minuta prikupio 14 koševa i šest skokova, ali uz pet osobnih pogrešaka. Tomislav Ružić je nakon mjesec i pol dana pauze na povratak zabio devet koševa uz tri skoka. Na drugoj strani najbolji su bili Gibson s 26 koševa i Brown s 23 koša i 11 skokova.

Kolo su večeras derbijem zaključili Galatasaray i Bešiktaš, a gosti su u prvoj četvrtini držali priključak i na predah čak odnijeli i minimalnu prednost od 19:20. Međutim, Galatasaray do poluvremena preokreće na 43:38, a u trećoj četvrtini i lomi utakmicu odlaskom na velikih 68:51. To Bešiktaš u posljednjoj četvrtini više nije mogao stići pa su domaćini na kraju upisali prilično sigurnu pobjedu od 92:81.

Najbolji u redovima domaćina koji su ovom pobjedom ostali na čelu prvenstvene ljestvice bio je Nihad Dedović koji je postigao 17 koševa uz pet asistencija i četiri koša. Özer je dodao 14, a Lakovič, Gordon i Shumpert po 13 koševa. Lukša Andrić je za 19 minuta zabio četiri koša uz šest dohvaćenih lopti. Na drugoj strani najbolji je bio Mensah Bonsu sa 16 koševa i deset skokova, a Marcelus Kemp zabio je još 14.

Galatasaray - Bešiktaš 92:81

Tablica: 1. Galatasaray 21-4, 2. Anadolu Efes 21-4, 3. Banvit 20-5, 4. Fenerbahče 19-6, 5. Bešiktaš 18-7, 6. Pinar 15-10...

• Obrisan korisnik05.04.2012. u 14:13
    lažnih zvijezda ima i u galati. p.s. bojan je ušao u formu.
  • canastra03.04.2012. u 13:13
    eto on nije
    canastra
  • Obrisan korisnik03.04.2012. u 00:19
    lijepo bi bilo da galata bude prvak ispred ovih ekipa nakrcanih lažnim zvijezdama