Automoto

Lorenzo od polea do pobjede

Maja Giljanović • nedjelja, 08.04.2012.

Prvi put na pole-poziciji od Velike nagrade SAD prošlog srpnja, Jorge Lorenzo je bio najbrži i u utrci i ispred Danija Pedrosa i Caseyja Stonera prekinuo Hondinu seriju od četiri pobjede uzastopce.

Nakon što je Caseyju Stoneru u kvalifikacijama prekinuo niz od tri pole-pozicije uzastopce Jorge Lorenzo (Yamaha) je na Velikoj nagradi Katara zaustavio i seriju Hondi od četiri pobjede zaredom ostvarene prošle sezone u Aragonu (Stoner), Japanu (Pedrosa), Australiji (Stoner) i Valenciji (Stoner). Prva je ovo pobjeda jedna Yamahe od trijumfa upravo Lorenza u San Marinu početkom rujna prošle godine i prva Španjolčeva ovdje u najjačoj klasi uopće (dvaput je dosad na Losailu pobijedio u klasi do 250 i jednom do 125 kubika).

Početak nove ere od 1000 ccm bio je pun akcije. Lorenzo je vodio od starta do trećeg kruga kad ga je prestigao Stoner, a prvo je mjesto vratio tri kruga prije kraja i do konca slavio s 0,852 sekundi ispred Danija Pedrose na drugom i 2,908 ispred Stonera na trećem mjestu. Pedrosa tijekom vikenda nije briljirao, u kvalifikacijama je bio sedmi, ali u utrci je bio pravi i briljantnim potezom u prvom zavoju 20. kruga prošao ispred aktualnog prvaka svijeta.

Vezane vijesti

Veliku bitku iza leđa vodećeg trojca vodili su i Cal Crutchlow i Andrea Dovizioso na Monster Yamahama. Četvrto mjesto dugo je držao Talijan, ali Cruthclow ga je preuzeo pet krugova prije kraja i izjednačio svoj najbolji MotoGP rezultat karijere.

Nicky Hayden je na šestom mjestu bio najbrži Ducati, sedmo mjesto zauzeo je Alvaro Bautista u svom debiju za San Carlo Hondu Gresini, a impresivan je bio svjetski prvak u Moto2 prošle sezone Stefan Bradl na osmom mjestu. Deveto mjesto zauzeo je Hector Barbera, a u Top 10 se uvrstio i Valentino Rossi. Kako je Međunarodna motociklistička federacija od ove sezone dala zeleno svjetlo i privatnim momčadima, s manjim budžetima, zanimljivo je vidjeti i tko je od CRT-ova osvojio najviše bodova - Colin Edwards iz NGM Mobile Forward Racing Teama završio je na 12. mjestu.

Bodove su osvojili i Ben Spies na 11., Randy De Puniet na 13., Yonny Hernandezna 14. i Aleix Espargaro na 15. mjestu, a odustali su Karel Abraham i Danilo Petrucci.

Nakon što se Julian Simon prošle godine polomio u Barceloni Jorge Aspar Martinez, četverostruki svjetski prvak, a od 1997. vlasnik i menadžer Aspara, odlučio je da na Velikoj nagradi Nizozemske u Assenu na Simonovo mjesto uskoči Elena Rosell. 25-godišnjakinja se nije proslavila, triput je izletjela sa staze i zapela u kvalifikacijama.

Martinez, međutim, nije digao ruke, pružio joj je novu šansu, smjestio je u momčad Laglisse kojoj je sponzor i u finišu sezone omogućio joj pozivnicu za nastup u Aragonu i Valenciji. Martinezovo povjerenje Rosell je na koncu i opravdala, jednim 25. i jednim 33. mjestom, a koncem prošle godine objavljeno je da će u novoj sezoni zamijeniti Mashela Al Naimija i dobiti stalno mjesto na startu u momčadi katarskog QMMF-a.

Rosell se tako pridružila Katji Poensgen, Nikoletti Kovacs i Marketi Janakovoj koje su dosad jedine žene koje su vozile na nivou Svjetskog prvenstva, a i danas je utrku završila i zauzela predzadnje, 29. mjesto. U uzbudljivom finišu pobijedio je Marc Marquez, Andrea Iannone zauzeo je drugo, a Pol Espargaro treće mjesto.

Počela je i nova era u najslabijoj klasi. Prva je ovo sezona od 1949. godine da se prvenstvo ne vozi na dvotaktnim motorima od 125 ccm, oni su zamijenjeni četverotaktnim od 250 ccm u okviru kategorije Moto3, a na Losailu najbolje se snašao najveći favorit kladionica za naslov prvaka svijeta Maverick Vinales. Španjolac je vodstvo preuzeo u 12. krugu i ispred Romana Fenatija na drugom i Sandra Cortesea na trećem mjestu stigao do treće pobjede uzastopce i ukupno pete u karijeri.

Sljedeća utrka vozi su u Španjolskoj, u Jerezu 29. travnja.