Topi se prednost Željezničara

Josip Tolić • utorak, 10.04.2012.

Protekli je vikend u Bosni i Hercegovini odigrano 20. kolo domaćeg nogometnog prvenstva. Razlika između momčadi s vrha nastavila se smanjivati jer je Široki pobijedio, a Željezničar ponovno remizirao, dok je Borac izbio na treće mjesto. Rudar iz Prijedora nakon pet poraza osjetio je slast pobjede.

Preokret Plavih za smanjenje zaostatka

Nogometaši Širokog Brijega upisali su drugu uzastopnu pobjedu u bosanskohercegovačkom prvenstvu. U jednom od dva hercegovačka derbija, na gostovanju kod Goška, izabranici novog trenera Marijana Bloudeka preokretom su došli do vrijedne pobjede.

Uzvrat finala Kupa na Pecari

U utorak je u prostorijama Nogometnog saveza BiH održan ždrijeb domaćinstva finala Kupa. U prvoj utakmici 25. travnja Željezničar će na Grbavici dočekati Široki Brijeg, a uzvrat će biti 15. svibnja na Pecari.

Gabeljani su iznenadili mnogo renomiraniji sastav te poveli sredinom prvog poluvremena pogotkom Tomislava Tomića na asistenciju Mahira Karića. Minimalna domaća prednost na semaforu je stajala do 39. minute i južnoameričke kombinacije Wagner-Varea za 1:1. Nastavak je ponudio otvorenu igru na obje strane koja se više isplatila gostima. Osam minuta prije kraja slavlje momčadi s Pecare osigurao je Hrvoje Mišić.

Pobjeda Širokog još je više dobila na vrijednosti nakon što vodeći sastav lige Željezničar i drugu utakmicu u nizu nije uspio pobijediti. Nakon Zrinjskog, dva je boda momčadi Amara Osima "otkinuo" i gradski rival Olimpik odigravši 0:0 na Grbavici.

Borac se diže, Slaviji derbi začelja

Slabiju je formu nastavio pokazivati i drugi sarajevski klub s Koševa koji je u Zenici remizirao s Čelikom, a morao se i za nj pomučiti. Crno-crveni poveli su u 27. minuti kada je Jasmin Smirko pogodio nakon odbijene lopte, a točno pola sata poslije rezultat je poravnao Asmir Suljić, no pad na ljestvici bio je neminovan,

Remi je pogodovao banjalučkom Borcu koji je na svom travnjaku minimalno svladao Travnik, a utakmica je odigrana bez prisustva gledatelja zbog nereda domaćeg gledateljstva u kup-utakmici protiv Željezničara. Ključni se trenutak dogodio šest minuta prije kraja prvog poluvremena, kad je jedini pogodak na utakmici zabio Duško Stajić. Borac je tako napredovao na treće mjesto, a Travnik je ostao 13.

Ritam pobjeda-poraz nastavila je sarajevska Slavija koja je na svom travnjaku u derbiju dviju najlošijih momčadi Premijer lige svladala Kozaru 2:1. Dejan Rašević u 22. i 79. minuti dvama je pogocima osigurao tri boda Lukavičanima, a počasni gol za ekipu iz Bosanske Gradiške u posljednjim trenucima susreta ubilježio je Šaban Pehilj. Obje su momčadi sada bodovno izjednačene na dnu sa 16 bodova.

Zrinjski nastavio, Rudar prekinuo negativnu seriju

Susjedi na ljestvici Zvijezda i Zrinjski podijelili su bodove u Gradačcu. Iako je domaćin bio bolji protivnik, Plemići su iznenadili i poveli u posljednjim trenucima prvog poluvremena kada je Lazar Marjanović poentirao na dodavanje Žuržinova. Ipak, domaćini su u kasnoj fazi utakmice, tri minute prije kraja, došli do boda koji im je osigurao bivši igrač Dinama Dalibor Pandža. Zrinjski tako ne zna za pobjedu četvrtu utakmicu u nizu.

Još je negativniju seriju uspio prekinuti prijedorski Rudar ubilježivši gostujuće slavlje u Tuzli. Već u četvrtoj minuti Tosunović je preusmjerio udarac Rovčanina i zabio prvi gol Slobodi. Rezultat je poravnao Bekić samo sedam minuta potom iz slobodnog udarca, a prekid niza od pet uzastopnih poraza i prvu pobjedu u proljetnom dijelu prvenstva Rudaru donosi mladi Miloš Srndović u 63. minuti.

Još je jedan neodlučen rezultat, čak četvrti u 20. kolu, viđen u drugom ogledu hercegovačkih klubova na Vrapčićima, gdje su Velež i Leotar odigrali 1:1. Trebinjci su dominaciju tijekom prvog poluvremena okrunili vodećim golom Pavla Sušića u 42. minuti, a sredinom drugog poluvremena Mostarci su vratili stvari na početak pogotkom igrača s klupe Ševka Okića te zadržali osmo mjesto na ljestvici. Leotar je, pak, ostao u opasnoj zoni i trenutno je 14.