Ukić odveo Fenerbahče do pobjede

Marko Domljanović • nedjelja, 15.04.2012.

Dramatično 28. kolo turskog košarkaškog prvenstva zakompliciralo je situaciju na vrhu ljestvice budući da su košarkaši Mersina nakon dva produžetka svladali vodeći Galatasaray. Briljantni Ukić vodio je Fenerbahče do nove pobjede uz nešto skromniji učinak Bogdanovića, a Tofaš Žuže i Ružića je nakon produžetka upisao poraz.

Fenerbahče je u ovom kolu ugostio Hacettepe Universitesi i vratio se pobjedama nakon poraza od Galatasaraya u prošlom kolu. Spahijina momčad odlično je otvorila susret i nakon prvih deset minuta imala 24:15, ali se gosti do poluvremena vraćaju u život i smanjuju na 39:34. Međutim, njihova nada bila je kratkog daha jer u trećoj četvrtini Fenerbahče opet podiže prednost iznad deset poena, lomi utakmicu i mirno privodi stvari kraju sve do konačnih 81:68.

Prvo ime domaćina, ali i cijeloga susreta bio je Roko Ukić koji je s 23 koša, šest asistencija i tri skoka bio najzaslužniji za trijumf Fenera. Odlično ga je pratio Savaš s 12 poena i deset skokova, dok je Bogdanović ostao na šest koševa promašivši sva tri pokušaja za tricu. Na drugoj je strani najbolji bio Sanders koji je zabio 14 koševa uz sedam skokova.

A junaci kola definitivno su igrači Mersina koji su nakon čak dva produžetka i velike borbe uspjeli savladati vodeću momčad prvenstvene ljestvice. Međutim, početak utakmice nije nagovijestio takav rasplet budući da je Galatasaray nakon prvih deset minuta imao 17:23, a u drugoj četvrtini i 23:36. Ipak, domaćini do poluvremena smanjuju zaostatak na 38:46, a u trećoj četvrtini stižu i na samo 49:51, ali Galatasaray odbija taj napad i u posljednju se četvrtinu ulazi s 56:61. Upornost domaćina nagrađena dramatičnom završnicom koja nije dala pobjednika pa se s rezultatom 79:79 moralo u dodatnih pet minuta.

Ni dodatnih pet minuta nije dalo pobjednika jer su obje momčadi bile poprilično suzdržane što je rezultiralo sa samo osam koševa sa svake strane. Ipak, u drugom produžetku Mersinu se otvorilo i domaćini s 19:12 u drugih pet minuta stižu do velikih 106:99 i tako značajno kompliciraju situaciju na vrhu.

Najveći udio u pobjedi domaćina imali su Scales koji je zabio 23 koša, ali uz šut za dva 1/9, Grundy s 22 koša, sedam asistencija i četiri skoka i Mutaf s 21 košem i pet skokova. Kod Galatasaraya je najbolji bio Lakovič s 21 košem, sedam asistencija i pet skokova, Köksal je dodao još 19 poena, a dobar je bio i Lukša Andrić koji je zabio 12 koševa uz šest uhvaćenih lopti.

Uzbuđenja nije nedostajalo ni na utakmici Bešiktaša i Tofaša koja također nije mogla biti riješena u 40 minuta, a i ovdje su na kraju slavili domaćini. Bešiktaš je dobro otvorio susret i na poluvremenu imao 37:30, ali u drugom poluvremenu gosti podižu tempo i počinju smanjivati zaostatak i dvije minute prije kraja stižu na samo 67:66. Na kraju Arroyo i Sipahi postavljaju rezultat na 70:70 i uvode utakmicu u produžetak u kojem se Bešiktaš ipak pokazao jačim i s 81:78 došao do nove pobjede.

Fantastičan je u redovima pobjednika bio Erceg s 23 koša i devet skokova, a Dagli i Hawkins dodali su po još 17, potonji uz osam skokova. Najbolji kod gostiju bili su Nichols s 18 koševa i sedam skokova te Buckman s 15 koševa i 11 dohvaćenih lopti. Žuža je za devet i pol minuta ubacio šest koševa uz dva skoka, dok je Ružić uz osam poena imao i šest dohvaćenih lopti.

U ostalim utakmicama Bandirma Kirmizi savladala je pretposljednji Trabzonspor u derbiju začelja što bi se moglo pokazati ključnim u borbi za opstanak, a kiks Galatasaraya iskoristio je Banvit pobjedom kod Erdemira. Upiše li pobjedu i Anadolu Efes koji kod Turk Telekoma igra u ponedjeljak navečer, dva kola prije kraja regularnog dijela prvenstva na vrhu tablice nalazit će se tri momčadi s identičnim omjerom pobjeda i poraza.

Fenerbahče - Hacettepe U. 81:68

Tablica: 1. Galatasaray 23-5, 2. Banvit 23-5, 3. Bešiktaš 21-7, 4. Anadolu Efes 22-5, 5. Fenerbahče 20-8... 13. Antalya 8-20, 14. Olin Edirne 7-21, 15. Trabzonspor 6-22, 16. Bandirma Kirmizi 4-24

• Obrisan korisnik16.04.2012. u 10:02
    tursko prvenstvo je ove sezone opako jako! izvrsna liga!