Ljubičić na odlasku ispao iz Top 50

Maja Giljanović • ponedjeljak, 16.04.2012.

Dan nakon što je porazom od Ivana Dodiga u Monte Carlu okačio reket o klin bivši treći tenisač svijeta Ivan Ljubičić na ATP rang-listi je izgubio 12 pozicija i ispao iz Top 50 na 53. mjesto. Najbolji hrvatski igrač Marin Čilić napredovao je za jednu poziciju na 22. mjesto, Ivan Dodig dvije na 57., Ivo Karlović jednu na 61., a pobjednik Challengera u Blumenauu Antonio Veić 26 pozicija na nikad bolje 124. mjesto.

Od 10 najboljih hrvatskih igrača ovog su tjedna samo dvojica izgubila na plasmanu. Nakon što je porazom od Ivana Dodiga u Monte Carlu u nedjelju okačio reket o klin bivši treći tenisač svijeta Ivan Ljubičić dan poslije je skliznuo za 12 pozicije i ispao iz Top 50 nba 53. mjesto, a gotovo dvostruko viš izgubio je Kristijan Mesaroš i pao na 383. mjesto.

Ostali su napredovali, trojica za jednu poziciju, dvojica za dvije, jedan za četiri, jedan za 12 i jedan za 26. Najviše je profitirao Antonio Veić, 24-godišnjak je u nedjelju u Blumenauu protiv Paula Capdevillea osvojio svoj prvi Challenger u karijeri, zaradio 80 bodova i probio se na nikad bolje 124. mjesto. 12 mjesta u odnosu na prošli tjedan bolji je Dino Marcan, 21-godišnji Riječanin u Blumanuu je prošao kvalifikacije i prije nego je izgubio od Marca Crugnole zaradio je tri boda.

Napredak u jednoznamenkastim brojevima bilježe najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić (+1) na 22. mjestu, Ivo Karlović (+1) na 61., Dodig (+2) na 57., Toni Androić (+2) na 325. i Ante Pavić (+4) na 496. mjestu. U donjem dijelu Top 1000 smjestili su se Roko Karanušić (623.), Borut Puc (693.), Mislav Hižak (704.), Franko Škugor (739.), nikad bolji Joško Topić (750.), Mate Pavić (805.), Duje Kekez (900.) i nakon devet mjeseci ponovno među 1000 bivši 484. igrač svijeta Marin Bradarić na 972. mjestu.

Iza Novaka Đokovića, Rafaela Nadala, Rogera Federera, Andyja Murrayja, Jo-Wilfrieda Tsonge, Davida Ferrera, Tomaša Berdycha i Janka Tipsarevića finalist Houstona Josh Isner (9.) i Mardy Fish (10.) su zamijenili pozicije, a sve bliže Top 10 plasmanu je pobjednik Houstona Juan Monaco na nikad boljem 14. mjestu. Pobjednik Casablance Pablo Andujar na 39. mjestu je samo jednu poziciju iza svog najboljeg plasmana ostvarenog prošli mjesec, ali zato je finalist Albert Ramos prvi put probio Top 50 i nikad je bolji 42.

Braća Bob i Mike Bryan i dalje su najbolji par, Dodig zauzima 61. mjesto, a Lovro Zovko i Čilić u stopu se prate na 87. i 88.