Siscia poražena, Poreču važna pobjeda

Ivan Dominik • petak, 20.04.2012.

Osim pobjede CO Zagreba nad Nexeom u derbiju drugog kola Premijer lige, igrane su i ostale utakmice u sve tri Lige najjačeg hrvatskog rukometnog natjecanja. Dvije su utakmice igrane u Ligi za prvaka u kojoj su se dogodila dva velika iznenađenja – poraz Siscije i teška pobjeda Poreča, dok se isti broj utakmica igrao u Ligi za ostanak. U njoj, za razliku od najvišeg razreda Premijer lige, iznenađenja nije bilo.

Liga za prvaka

Rukometaši Poreča teže su od očekivanog pobijedili Splitovce na Gripama u vrlo neefikasnoj utakmici s briljantnim obranama. U prvom je poluvremenu utakmica obilovala čvrstom igrom s obje strane, a u vodstvu su se stalno izmjenjivale obje ekipe. Međutim, nakon prvih 30 minuta je rezultat susreta bio 12:12, a u nastavku se nije promijenilo mnogo toga.

Tek u posljednjih deset minuta utakmice su Splićani slomljeni serijama golova, a krajnji je rezultat bio 22:21 za Istrane koje su do trijumfa predvodili vratar Sladoljev s 13 obrana te dvojica igrača s pet golova. Kod domaćina su vratari zajedničkim snagama obranili 12 udaraca Porečana, a s pet je golova najbolji strijelac Splita bio hrvatski reprezentativac Hrvoje Batinović, no to nije bilo dovoljno za išta više od minimalnog poraza.

U drugom susretu istog natjecanja Siscia je došla na jedno od težih gostovanja, ono u Karlovcu. Siscia je bolje otvorila prvi dio utakmice u kojem je vodila veći dio vremena, premda su domaći cijelo vrijeme držali priključak. Stoga je tvrdo i teško poluvrijeme završeno prednošću Siščana od 13:11, no gosti su sve prosuli u nastavku.

Siscia je u drugom poluvremenu zabila samo devet golova, dok je domaćin igrao odlično te je sredinom drugog dijel preuzeo vodstvo serijom od pet golova. Nakon toga Karlovac nije ispuštao svoju prednost te je slavio s 26:22. Ponajviše zahvaljujući 22 obrane Luke Prezelja te kolektivnoj igri ekipe, domaći su preokrenuli rezultat i uknjižili dva boda. Kod Siščana je najbolji sa šest golova bio Tomislav Nuić, dok su vratari imali solidnih, ali nedovoljnih 15 obrana.

Liga za ostanak

Međimurje je nastavilo u istom ritmu kako je završilo i prvi dio natjecanja u Premijer ligi – porazima. U utakmici punoj golova gosti iz Gorice svladali su Čakovčane s visokih 37:28, a taj se rasplet mogao naslutiti od početka utakmice jer su gosti rano poveli i samo održavali svoju prednost. Domaća momčad nije imala niti jedno vodstvo u utakmici, na poluvremenu je gubila 18:16, a u drugom se dijelu raspala pa su Velikogoričani samo povećavali svoju gol-razliku do kraja ogleda i konačne pobjede.

Vratari Međimurja standardno nisu bili na razini potrebnoj za uspjeh, a jedini je od ostalih igrača u sastavu Čakovčana prolaznu ocjenu zaslužio Luka Barić, šesterostruki strijelac. Za pobjednike su briljirali vratari, osobito Nikola Lončar koji je imao 15 od 17 obrana svoje ekipe, dok su Ivan Laljek s nevjerojatnih 11 te Luka Sokolić s osam golova predvodili napad Gorice i bili najzaslužniji za nova dva boda istog kluba.

Dubrava je kod kuće odigrala napetu i neizvjesnu utakmice protiv sve bolje Marine iz Kaštele. Nakon prilično izjednačene prve polovice susreta, u kojoj se vodstvo brzo mijenjalo s jedne strane na drugu i koja je završila s 13:11 prednošću domaćina, drugo je poluvrijeme bilo dosta uzbudljivije. Dubrava je tijekom efikasnog drugog dijela relativno mirno vodila i održavala prednost, međutim ona se istopila do 58. minute kada je golom Mislava Nenadića Marina došla na zaostatak od jednog gola, točnije 29:28.

No, ta serija od četiri gola Nenadića i Velimira Krokara nije pomogla Dalmatincima da dođu barem do izjednačenja. Domaćini su ipak pred svojom publikom smogli snage da upišu pobjedu u važnoj bitci za ostanak u Premijeru i dogodine, a za taj trijumf od 30:29 najzaslužniji su bili golmani sa 17 obrana te Tomislav Bešlić i Borna Hadrović sa sedam, odnosno šest golova. Krokar i Nenadić zabili su svaki po deset golova, dok su ostali igrači polučili njih devet, a vratarski dvojac je skupio 12 zaustavljenih lopti što je bilo nedostatno za pozitivan rezultat.