Žuža i Ružić donijeli doigravanje

Marko Domljanović • nedjelja, 22.04.2012.

Pretposljednje kolo regularnog dijela turskog košarkaškog prvenstva donijelo je konačan popis sudionika doigravanja, a posljednji član najboljih osam je Tofaš koji je zahvaljujući hrvatskom dvojcu u direktnom dvoboju svladao Turk Telekom i odvojio se na dvije pobjede viška uoči zadnjeg kola. U derbiju kola Anadolu Efes tijesno je savladao Fenerbahče, a i ostatak vodećih momčadi došao je do novih pobjeda.

O posljednjem putniku u turski play-off odlučivao je dvoboj Tofaša i Turk Telekoma na koji su gosti stigli s jednom pobjedom manje pa je uspjeh bio apsolutni imperativ. Od samog početka bila je to izjednačena utakmica, a domaćini su se u prvom dijelu značajnije odvojili tek Žužinim košem za 16:10. Ipak, do kraja četvrtine Turk Telekom hvata priključak (20:17), a razlika je ostala ista sve do kraja poluvremena i 42:39 za Tofaš. U trećoj četvrtini domaćini se opet odvajaju, ovaj put na velikih 57:46, ali gosti još jednom uzvraćaju i stižu na 62:57 uoči zadnjih deset minuta. Na njihovu žalost, u posljednjoj je dionici povukao Ružić, a kada se priključio i odlični Žuža otpor Turk Telekoma je napokon slomljen za konačnih 83:71.

Prvo ime susreta bio je, kao i mnogo puta ove sezone, Jurica Žuža koji je za 24 minute utrpao 25 koševa uz četiri uhvaćene lopte. Njemu je odlično sekundirao Tomislav Ružić koji je upisao 16 koševa i također četiri skoka. Na drugoj strani su Washington i Güler zabili po 14 koševa, a vrijedi istaknuti i Yücela koji je uz deset poena imao i 12 skokova.

Vodeći Galatasaray nastavio je s nešto slabijim izdanjima i u ovom kolu je nakon još jedne utakmice koja je trajala 50 minuta jedva upisao pobjedu protiv Erdemira. Nakon izjednačene prve četvrtine, domaćini do poluvremena odlaze na 37:31, ali u drugom dijelu Erdemir počinje lagano nagrizati razliku i u posljednjih se deset minuta ulazi s 54:51. Gosti su nastavili prijetiti i u četvrtoj četvrtini, a nagrada stiže košem Robinsona za 66:66 i produžetak.

Osam veličanstvenih

Nakon ovog kola poznato je svih osam sudionika turskog doigravanja. Za krunu prvaka snage će odmjeriti: Galatasaray, Anadolu Efes, Bešiktaš, Fenerbahče, Banvit, Pinar Karsiyaka, Aliaga Petkim i Tofaš koji je u direktnom dovboju svladao Turk Telekom. Ipak, konačan raspored, a samim time i parovi, znat će se tek nakon posljednjeg kola koje je na rasporedu idućeg vikenda.

I tu je Galatasaray poveo, ali Erdemir se još jednom pokazuje kao vrlo žilav protivnik i samo četiri sekunde prije kraja odvodi susret u drugi produžetak košem Wessona za 73:73. Ipak, utakmica je odlučena u drugom produžetku u kojem je domaćin bio bolji sa 12:8 i tako došao do konačnih 85:81.

Lucas Gordon bio je najbolji u redovima pobjednika s 18 koševa i šest asistencija, Lakovič je dodao 16, a Savović 12 koševa. Lukša Andrić upisao je sedam koševa, četiri skoka, ali i pet osobnih pogrešaka. Na drugoj strani je najbolji bio Robinson koji je zabio 19 koševa uz 11 skokova, a Henderson je ubacio dva manje uz pet skokova i asistencija.

Kolo je zaključeno derbijem u Sinan Erdem Areni gdje je Anadolu Efesu u goste stigao Fenerbahče. Spahijina momčad odlično je otvorila susret i nakon prvih deset minuta došla do 14:19, a prednost nije ispuštala ni do poluvremena pa se na odmor otišlo s 34:40. Međutim, u trećoj četvrtini Efes smanjuje zaostatak na 47:50, a pritisak domaćina nastavlja se i u posljednjoj dionici što je donijelo ploda jer Savanović pogađa za 62:61. U posljednju minutu ulazi se sa 65:63 pa momčadi pribjegavaju prekršajima za slobodna bacanja, a tu su domaćini ipak bili mirne ruke i na kraju slavili 69:67.

Savanović sa 17 koševa, Esteban Batista s 15 i 12 skokova te Kerem Tunceri s 11 koševa i šest asistencija bili su najbolji u redovima pobjednika, a Stanko Barać ostao je bez koša za deset i pol minuta igre. Na drugoj je strani jedini dvoznamenkasti igrač bio Savas koji je zabio 19 koševa, Roko Ukić zabio je sedam koševa uz po tri skoka i asistencije, a Bojan Bogdanović je za nešto više od devet minuta upisao tek jedan promašeni šut za dva poena.

Od ostalih utakmica izdvojimo pobjedu Bešiktaša na gostovanju kod Trabzonspora (77:81) čime su domaćini zacementirali pretposljednju poziciju i ispadanje u niži rang. Banvit je korak za vodećim Galatasarayem zadržao uvjerljivom pobjedom nad Aliagom Petkim (101:77), a uvjerljivu pobjedu upisala je i Antalya na posljednjeplasiranom Bandirmom Kirmizi.

Anadolu Efes - Fenerbahče 69:67

Tablica: 1. Galatasaray 24-5, 2. Banvit 24-5, 3. Anadolu Efes 23-6, 4. Bešiktaš 22-7, 5. Fenerbahče 20-9, 6. Pinar 17- 11, 7. Aliaga Petkim 14-15, 8. Tofaš 14-15, 9. Mersin 12-17... 14. Olin 8-21, 15. Trabzonspor 6-23, 16. Bandirma Kirmizi 4-25

• Obrisan korisnik22.04.2012. u 20:43