Vodeni sportovi

Na Kantridi prvi čin finala

Maja Giljanović • srijeda, 25.04.2012.

U srijedu na Kantridi kreće finale doigravanja za prvaka Hrvatske, aktualni deveterostruki prvak Jug spašava sezonu tjedan dana nakon diletantskog poraza u Budimpešti od Vasasa u Ligi prvaka, a izazivač Primorje priželjkuje svoj prvi naslov prvaka nakon što su u bivšoj državi najbolji bili još davne 1938. godine.

Srijeda, 19 sati, Kantrida. Vrijeme je i mjesto susreta prve od najmanje tri utakmice finala doigravanja prvenstva Hrvatske u kojem Primorje izaziva Jug. Gosti od srijede do vikenda spašavaju sezonu, u ožujku su baš od Primorje ispali u polufinalu Jadranske lige (9:12) i nakon dva druga mjesta ostvarili najlošiji plasman otkad je prije tri godine JVL osnovan, prošli tjedan u Budimpešti su se u uzratnoj utakmici četvrtfinala protiv Vasasa osramotili (9:16) i prokockali +4 iz Dubrovnika i državni naslov ostao je igračima Veselina Đuha jedina prigoda da u 2012. trofejnu sobu obogate jubilarnim 50. trofejom u superbogatoj povijesti kluba.

S druge strane Primorje je osokoljeno plasmanom na Final Four Lige prvaka u Oradei, a za dodatnu injekciju samopouzdanja poslužilo im je polufinale protiv Mladosti. Prvu utakmicu na Savi izgubili su i to na najgori način na peterce, ali se nisu obeshrabirili i na Kantridi su u 24 sata pobijedili 8:7 i 8:6 i drugu sezonu uzastopce stigli na tri pobjede od svog prvog naslova prvaka države nakon davne 1938. godine i četvrti trofej ukupno u povijesti.

21. je ovo finale u samostalnoj Hrvatskoj i Primorje može ući u odabrano društvo tri kluba od kojih jedan više ni ne postoji - Vaterpolski klub POŠK je nakon 73 godine tijekom kojih je među ostalim osvojio i naslov hrvatskog (1998.) i europskog prvaka (1999.) prije dvije sezone zbog dugova ugašen, a Omladinski vaterpolski klub POŠK ne naslanja se na njegovu tradiciju.

Šibenik-Jadran

Najtrofejnija je Mladost s 10 naslova, a Žapce u stopu prati deveterostruki prvak i branitelj naslova Jug. Dubrovčani su sve karte bacili na finale i priželjkuju ishod identičan prošlogodišnjem. I lani su, naime, u finalu igrali protiv Primorja i pobijedili, 3:1. Bolje sreće Primorje nije bilo ni u finalu 2004., ali od poraza 0:3 do danas ispod mosta proteklo je puno vode. Riječani su u svom trećem finalu najopasniji dosad, Davor Car na vratima je u vrhunskoj formi, Denes Varga je standardno odličan, a prije tri dana u majstorici protiv Mladosti posebno se istaknuo trostruki strijelac Xavi Garcia.

Jug je u opasnosti da prekine seriju u kojoj je posljednjih 12 sezona osvajao najmanje jedan trofej, ali sokole se rezultatima u međusobnim susretima odigranima u posljednje dvije sezone. Izgubili su samo dvije utakmice od njih 11, neodlučeno odigrali još dvaput, a pobijedili sedam puta. Lani u finalu prva u Dubrovniku završila je 10:8, Primorje se vratilo s 11:10, a nakon uvjerljivih 11:8 u trećem susretu jugaši su priču završili s 9:8 u produžecima.

Nakon srijede momčadi se sele u Gruž gdje u subotu i nedjelju jedan od finalista seriju može i privesti kraju, u suprotnom u srijedu se ponovno igra na Kantridi i po potrebi drugi vikend majstorica u Dubrovniku.

Igraju se i prve utakmice za niže plasmane, za treće mjesto u Splitu Mornar dočekuje Mladost, za peto mjesto i izlazak u Europu Medveščak je na Utrinama domaćin POŠK-u (OVK), a u doigravanju za sedmo mjesto Jadran u srijedu na Crnici gostuje kod Šibenika.