Galatasaray s prvog mjesta u doigravanje turskog prvenstva

Marko Domljanović • ponedjeljak, 30.04.2012.

U regularnom dijelu turskog košarkaškog prvenstva ostala je još samo jedna utakmica, ali susret Bešiktaša i Antalye ne može značajnije promijeniti poredak pa se može reći kako je prvi dio prvenstva praktički gotov. Galatasaray je još jednom vrlo tijesnom pobjedom uspio sačuvati startnu jedinicu, a u susretu Fenerbahčea i Tofaša važne uloge imali su i hrvatski igrači.

Košarkaši Galatasaraya i u ovom su kolu odigrali dramatičnu završnicu, ali ovaj put bez produžetaka. Lider prvenstva uoči doigravanja ne pokazuje neku blistavu formu i bit će zanimljivo vidjeti koliko daleko zapravo mogu dogurati. Ovaj put je probleme pravila Aliaga Petkim koja je nakon izjednačenog prvog poluvremena imala 47:44, a u trećoj dionici domaćini povećavaju razliku pa se u zadnjih deset minuta ulazi s velikih 67:55. Ipak, u posljednjoj četvrtini gosti se bude na krilima Aldemira i Gordona i u uzbudljivoj završnici dolaze do pobjede od 83:85.

Fantastičan je u redovima domaćina bio Toolson koji je utrpao 32 koša uz pet skokova. Na drugoj je strani Aldemir zabio 23 uz devet skokova, a jedini igrač koji je još došao do dvoznamenkastog broja poena bio je Gordon s 15 koševa, pet skokova i šest asistencija. Lukša Andrić odigrao je skromnu utakmicu upisavši četiri koša i dva skoka za 13 minuta na parketu.

Parovi doigravanja

Nakon posljednjeg kola poznati su i svi parovi doigravanja: Galatasarayu će se suprostaviti Tofaš, Banvit igra protiv Aliage Petkim, Anadolu Efes mora preko Pinar Karsiyake, a najzanimljivij dvoboj, barem na papiru, trebao bi biti onaj između Bešiktaša i Fenerbahčea.

Iz lige su ranije ispali Trabzonspor i Bandirma Kirmizi.

U dvoboju klubova u kojima Hrvati često imaju najvažnije uloge, Fenerbahče je na svom parketu svladao Tofaš i tako goste ostavio na posljednjem mjestu koje vodi u doigravanje. Žuža i društvo dobro su počeli utakmicu i nakon deset minuta vodili 15:18, ali već do poluvremena Spahijina momčad preokreće stvari i odlazi na ugodnih 39:32. U trećoj četvrtini je Tofaš stigao još jednom zaprijetiti približavanjem na samo 53:50, ali domaćini u posljednjoj četvrtini lome utakmicu i mirno dolaze do 76:68.

Najbolji strijelac u redovima pobjednika bio je Preldžić sa 17 koševa, Onan je dodao 15, a Ukić 13 uz sedam skokova i pet asistencija. Bojan Bogdanović ostao je na osam koševa za 15 minuta igre, a Marko Tomas ni u ovom kolu nije nastupio. Naravno, na drugoj stani je najbolji bio Jurica Žuža s 14 koševa (šut za dva 5/11) i četiri skoka, Nichols je dodao još 13, a Tomislav Ružić deset poena uz također četiri dohvaćene lopte.

Od ostalih utakmica spomenimo da je Anadolu Efes bio vrlo uvjerljiv na gostovanju kod Mersina (78:106), ali bez Stanka Baraća u sastavu, a pobjedu je upisao i Banvit na gostovanju kod Olina (56:72). Utakmica Bešiktaša i Antalye prebačena je za srijedu budući da je Bešiktaš bio zauzet završnicom Eurochallenge kupa kojeg je turski predstavnik i osvojio pobjedom u finalu nad Elan Chalonom 91:86.

Bandirma Kirmizi - Pinar Karsiyaka 59:80

Tablica: 1. Galatasaray 25-5, 2. Banvit 25-5, 3. Anadolu Efes 24-6, 4. Bešiktaš 22-7, 5. Fenerbahče 21-9, 6. Pinar Karsiyaka 19-11, 7. Aliaga Petkim 14-16, 8. Tofaš 14-16... 14. Antalya 9-20, 15. Trabzonspor 6-24, 15. Bandirma Kirmizi 4-26