Ostali sportovi

Hrvatske odbojkašice završile kvalifikacije za OI bez osvojenog seta

Matej Milanović • četvrtak, 03.05.2012.

Hrvatska je poražena s 3:0 i od Bugarske, u posljednjem kolu skupine 1 kvalifikacija za OI igre u Londonu koje se ovih dana održavaju u Turskoj. Hrvatice su tako završile svoje natjecanje u Turskoj, a u tijeku druge dionice propustile su dobru priliku da uzmu barem jedan set na turniru.

BUGARSKA - HRVATSKA 3:0 (25:21, 25:21, 25:20)

Kvalifikacije za OI, Ankara, Skupina 1:

Bugarska: Zarkova 8, Janeva 8, Vasileva 11, S. Filipova 16 (4 bloka), Nenova 1, Rabađieva 14, M. Filipova (L), D. Nikolova, Kitipova, Karakaševa, E. Nikolova, Koeva, Izbornik: Abbondanza

Hrvatska: Katić, Kovačić 7, Kaleb 3, Ćutura 10, Topić 11, Miloš 13, Došen (L), Klarić 1, Gligorović, Popović, Dugandžić, Alajbeg, Izbornik: Damir Jurko.

Suci: McDougall, Rodriguez Jativa

Napad: Bugarska 42/93 (45%), Hrvatska 39/100 (39%)

Prijem (dobar/odličan) Bugarska 70%/34%, Hrvatska 76%/55%

Blokovi: Bugarska 11, Hrvatska 3

Asevi: Bugarska 5, Hrvatska 3

Hrvatske odbojkašice su protiv Bugarske u Ankari imale svoj zadnji nastup na kvalifikacijama za Olimpijske igre u Londonu. Hrvatska je u susret ušla s dva poraza od 3:0, protiv Turske i Njemačke, a Bugarska također s porazom od 3:0, ali samo protiv Turske, obzirom da s Njemačkom igra u petak.

Treba napomenuti da u hrvatskim redovima u ovom susretu niti poena nisu odigrale Sanja Popović i Jelena Alajbeg. Prvi set su Hrvatice dobro otvorile i po prvi put na ovom turniru vodile su na jednom tehničkom odmoru, 8:7. No, već do drugog tehničkog odmora Bugarska je preokrenula rezultat na 16:13 i razliku rutinski održala do kraja dionice, 25:21.

Najbolju priliku da se u Turskoj dokopa seta Hrvatska je imala u drugoj dionici s Bugarskom. Bugarska je vodila 11:8, no Hrvatice su zaredale nekoliko poena i preuzele vodstvo, koje su održavale sve do 17:14. Tada se dogodio ključni trenutak seta. Na servis je za Bugarsku došla mlada i talentirana Dobriana Rabađieva, koja je između ostalog upisala tri asa i svojim servisom omogućila Bugarskoj da preokrene rezultat na 21:18. Izabranice Damira Jurka su brzo smanjile na jedan razlike, ali je Bugarska zadržala koncentraciju i s 25:21 okončala i drugi set.

U trećem setu Bugarke su odmah uzele četiri poena prednosti i to vodstvo bez većih poteškoća održavale sve do konačnih 25:20 za pobjedu od 3:0 i prve bodove na ovom kvalifikacijskom turniru.

Kod Bugarske je Strašimira Filipova upisala 16 poena s 55% u napadu, Rabađieva 14 poena i Elica Vasileva 12. Kod Hrvatske su pak do dvoznamenkastog broja poena došle Ivana Miloš s 13 poena i izvrsnih 69% u napadu, Mira Topić s 11 poena i 37% u napadu, te Hana Ćutura s 10 poena i 50% uspješnosti u napadu. Što se ekipnih statistika tiče, valja napomenuti da je Bugarska skupila 11 blokova, a Hrvatska samo tri.

Hrvatska je tako završila svoje kvalifikacije za Olimpijske igre bez osvojenog seta, a Bugarska talijanskog izbornika Marcella Abbondanze još se nada prolazu u polufinale i svoju zadnju utakmicu u skupini imat će u petak protiv Njemačke.

• Obrisan korisnik06.06.2012. u 10:11