Damir Žbulj • subota, 12.05.2012.

U finalu njemačkog DFB Kupa dortmundska Borussia na veličanstven način zaključila je još jednu uspješnu sezonu, koja je po prvi puta u povijesti okončana duplom krunom. Na Olimpijskom stadionu u Berlinu, u veličanstvenoj atmosferi, demolirali su minhenski Bayern, a u mrežu Bavaraca pospremili su čak pet lopti. Perišić je u redovima pobjednika odigrao posljednjih šest minuta, dok su Olić i Pranjić poraz svoje ekipe odgledali s klupe...

Nakon što su ove dvije ekipe čitave sezone vodile bitku za bundesligaški naslov, Bayern i Borussia u finalu DFB Kupa na fenomenalan način zaključili su ovu klupsku sezonu njemačkog nogometa. Festival pogodaka i prepune tribine, čime je u samo 90 minuta finalne utakmice na najbolji mogući način sažeta cjelokupna sezona, otišao je na stranu aktualnih prvaka.

Susret je praktički bio odlučen u samoj završnici prvih 45 minuta, kada je dortmundski sastava s dva brzinska pogotka stigao do velike prednosti pred nastavak susreta. Borussia je i u nastavku postigla pogodak više od protivnika, čime su na najbolji mogući način potvrdili svoju dominaciju.

Na startu dvoboja niti trener Klopp, a niti Heynckes nisu se odlučili za hrvatske igrače u početnim postavama. I Perišić kod Borussije, ali i Pranjić i Olić kod Bayerna.

Fenomenalno otvaranja Borussije okrunjeno je ranim pogotkom već u trećoj minuti, kada je nakon odlične akcije, može se slobodno kazati u Barceloninom stilu, Blaszczykowski stigao do lopte ispred Neuera, uposlio Japanca Kagawu, za sigurno realizaciju, rano vodstvo i šok u redovima Bavaraca. Ubrzo je Bayern zaigrao svoju igru, ali protiv dobro organiziranog protivnika nije dolazio do nekih opasnih prilika. Sve do 23. minute i bijega Gomeza, kojeg je u kaznenom prostoru srušio Weidenfeller. Izvođenja kaznenog udarca primio se Robben, iako je nedavno u odlučujućem prvenstvenom dvoboju istih suparnika baš on promašio penal. No, ovaj put bio je siguran i precizan, za poravnanje rezultata na 1:1.

Vratar Borussije još je od osme minute igrao pod dojmom sudara s Gomezom te nije izdržao dulje od 34. minute na terenu. u Igru je umjesto njega ušao rezervni vratar Langerak, što se na kraju, bez obzira na nekoliko njegovih nespretnih intervencija i ekshibicija, nije pokazalo presudnim.

Ravnopravna igra sugerirala je kako će se s izjednačenim rezultatom otići na odmor. No, Blitzkrieg dortmundskog sastava u završnici prvog dijela vjerojatno je i prelomila ovaj dvoboj. Čisti kazneni udarac u 40. minuti napravio je Boateng na Blaszczykowskom, a branič Hummels, iako je Neuer bio na lopti, ipak prednost vraća Kloppovom sastavu. Baš kada je krenula sudačka nadoknada, Borussia je stigla i do trećeg pogotka. U centru zbivanja bili su Japanac Kagawa i Lewandowski, a Poljak je bio egzekutor, nakon odlične akcije poslavši loptu kroz noge Neuera.

I u nastavku su obje ekipe prikazale odličnu igru, punu tempa i dinamike, trke, odličnih poteza, ali što je najvažnije i golova na obje strane terena.

Raspoloženi Lewandowski iskazao se s još dva pogotka, upotpunivši hat-trick. Prvo je svladao Neuera u 58. minuti, nakon još jedne odlične akcije njegovih suigrača, a kada je Ribery vratio nadu u eventualni preokret Bayernu 15-ak minuta prije kraja, veliku pogrešku Neuera u 81. minuti koristi Piszczek , ubacuje u kazneni prostor, gdje se na pravom mjestu našao Lewandowski, zaključivši priču na Olimpijskom stadionu.

Kraj susreta na terenu je dočekao Perišić, koji je ušao u igru šest minuta prije završetka ove fantastične nogometne predstave.

Pehar namijenjen pobjedniku prvi je podigao kapetan dortmundskog sastava Sebastian Kehl, čime je na najbolji mogući način zaključena lijepa ovosezonska priča Borussije i prvo povijesno osvajanje njemačke duple krune.

Bayernu ovakav poraz sigurno nije najbolji uvod za finale Lige prvaka protiv Chelseaja, koje je iduće subote na rasporedu na njihovoj Allianz Areni.

• Obrisan korisnik14.05.2012. u 17:44
    Dortmund ispao iz LP u bezveznoj skupini,pa se posvetio prvenstvu,dok je Bayern spasavao cast njemackog nogometa.U subotu ce demolirat Chelsea.
  • Obrisan korisnik13.05.2012. u 20:46
    Do finala Lige prvaka bavarci če se sigurno oporaviti poslje ove katastrofe.B.Dortmund stvarno dobra ekipa.Mogla bi biti važan faktor sljedeče sezone u Ligi prvaka
  • Obrisan korisnik13.05.2012. u 14:37
    Kagawa odlazi,zato što kraj Reusa ne može igrati.Obojica ne mogu igrati u prvih 11 nikako,ali Reus je bolji igrač od Kagawe,pogotvo je  bolji golgeter.Još sam prije govorio i navodio primjer za Dortmundovu mladost,pa ću opet navesti za poraze i bruke mladog Man.Utd-ea tamo od... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.05.2012. u 13:41
    Kagawa odlazi zato što on želi otić a ne zato što ga Borussia želi prodat... Želi se probat u premiershipu, ugl ova momčad mlada i perspektivna ako ostane na okupu bar još 2-3 sezone uz neka pojačanja (kao što će bit Reus) mogla bi imat vrlo važnu ulogu u Europi tj. Ligi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik13.05.2012. u 11:37
    ha pa chelsi i real madrid ne znaju igrat 'ljep' nogomet a to je recept za bayern,klikcite minuse radi reala ali oni samo imaju kontru i grubu igru a borussija je igrom razbila bayern 3 puta ove sezone