Vodeni sportovi

Phelpsu drugo mjesto i na 200 delfin

Maja Giljanović • nedjelja, 13.05.2012.

Nakon što je drugog dana natjecanja na UltraSwim minitngu u Charlotti u utrci na 200 slobodno zauzeo drugo mjesto iza Rickyja Berensa, olimpijski pobjednik, svjetski prvak i svjetski rekorder na 200 delfin Michael Phelps izgubio je i "svoju" disciplinu.

Koncem ožujka prošle godine Wu Peng je u Ann Arboru Michaelu Phelpsu nanio prvi poraz nakon punih devet godina neprikosnovenosti na 200 delfin, a da se nije radilo samo o lošem danu olimpijskog pobjednika, svjetskog prvaka i svjetskog rekordera Kinez je pokazao i nepunih mjesec i pol poslije novom pobjedom u Charlottei.

Lani je Wu u Sjevernoj Karolini slavio s rezultatom 1:56,83, Phelps je osvojio drugo mjesto s gotovo sekundu i pol zaostatka (1:58,22), a 365 dana poslije brži je opet bio Wu. Ovog puta za manje od dvije desetinke, ali i 1:56,69 bilo je dovoljno protiv Phelpsovih 1:56,87.

Drugi je ovo bio nastup najtrofejnijeg olimpijca svih vremena na UltraSwim mitingu i drugi put da je zauzeo drugo mjesto nakon što ga je u subotu na 200 slobodno pobijedio i Ricky Berens.

Prije nego se zaputi u Colorado Springs na visinske pripreme Phelps je barem oba puta završio na podiju, Ryan Lochte postolju, pak, nije bio ni blizu. Peterostruki prvak svijeta u Šangaju prošle godine bio je šesti na 200 slobodno, a na 100 delfin osmi (56,43) s više od dvije sekunde zaostatka za pobjednikom Nickom Thomanom (53,77).

Pobjede su ostvarili i Josh Schneider (22,10) i Jessica Hardy (24,83) na 50 slobodno, Matthew Target (23,11) i Dana Vollmer (25,80) na 50 delfin, Eric Shanteau (2:09,72) i Rebecca Soni (2:22,22) na 200 prsno, Kathleen Hersey na 200 delfin (2:08,68), Oussama Mellouli (3:50,17) i Allison Schmitt (4:05,40) na 400 slobodno, a na 100 leđno Elizabeth Pelton i Rachel Bootsma podijelile su prvo mjesto (1:00,25).

Nakon Paula Biedermanna i Silke Lippok na prvenstvu Njemačke u Berlinu Olimpijske igre na impresivan su način izborili i Britta Steffen, Markus Deibler, Jan-Philip Glania i Jenny Mensing. Dvostruka olimpijska pobjednica Steffen 100 slobodno je osvojila za 53,68: "Ovakav rezultat u Londonu bio bi dovoljan za plasman u finale, ali za medalju će trebati još dosta rada", izjavila je 28-godišnjakinja.

Deibler, Glania i Mensing postavili su nove nacionalne rekorde, Deiblerovih 1:57,82 na 200 mješovito treći je najbrži rezultat sezone iza 1:56,32 Phelpsa i 1:57,11 Thiaga Pereire, a na 200 leđno Glania se spustio na 1:55,87, Mensing na 2:08,30.

Biedermann je prvak Njemačke i na 400 slobodno i s 3:47,98 za sobom je u London povukao Martina Grodzkog, a na OI će i Alexandra Wenk (58,59) i Sina Sutter (58,70) te Steffen Deibler (52,00) i Benjamin Starke (52,09) na 100 delfin.