Barcelona preko Panathinaikosa do utješne nagrade

Marko Domljanović • nedjelja, 13.05.2012.

U utakmici za treće mjesto na završnom turniru Eurolige zasluženu je pobjedu na kraju upisala Barcelona. Španjolski predstavnik vodio je gotovo od samog početka utakmice, ali nije uspijevao slomiti žilave Grke koji su se uporno odbijali predati.

Nakon popriličnih razočaranja u polufinalnim utakmicama, Panathinaikos i Barcelona morali su smoći snage i odigrati utakmicu koja je na ovakvim turnirima uvijek najmanje popularna - onu za treće mjesto. Barcelona bila u prednosti nekih 35 minuta utakmice i teško je osporiti njezinu pobjedu, ali Panathinaikos se nije predavao do samog kraja i svakako zaslužuje čestitke na upornosti.

Početak utakmice obilježio je sjajni Marcelinho Huertas koji je nakon koša i dodatnog bacanja Calathesa praktički sam preokrenuo situaciju na parketu postigavši 11 od prvih 14 koševa Barcelone za pet poena viška nakon prvih šest minuta. Ipak, Panathinaikos se u završnici prve četvrtine uspijeva približiti na minimalan zaostatak zahvaljujući Diamantidisu koji postiže pet uzastopnih koševa pa se na predah odlazi s 20:21 na semaforu.

Grci su priključak držali otprilike tri minute u drugoj četvrtini, a tada C.J. Wallace tricom odvodi Barcelonu na dotad najvećih 23:30. Panathinaikos uzvraća koševima Diamantidisa i Logana, ali posljednjih pet minuta poluvremena u potpunost pripada španjolskom predstavniku. Calathes je zaredao s promašajima, a pridružili su mu se i Logan i Sato pa je Barcelona učas stigla na ugodnih 31:40. Do odmora je razlika došla i do dvoznamenkastog iznosa zahvaljujući slobodnim bacanjima odličnog Huertasa koji svojim 19. košem postavlja rezultat od 37:48 na poluvremenu.

Međutim, Katalonci početkom drugog poluvremena upadaju u "crnu rupu" i ostaju na jednom jedinom poenu u prvih šest i pol minuta što je Panathinaikos iskoristio za povratak u utakmicu. Najzaslužniji za to bio je Aleks Marić koji je ugradio sedam koševa u približavanje svoje momčadi na 45:49, ali tada Wallace prekida post Barcelone novim dalekometnim pogotkom. Razlika se nakon toga još jednom popela na devet koševa zahvaljujući Inglesu i Sadi, a nadu Grcima još jednom čuva Diamantidis tricom za 52:58 uoči posljednjih deset minuta.

Četvrtu četvrtinu Barcelona je otvorila serijom od pet koševa u nizu čime je prednost opet narasla na 11 koševa, ali trice Kaimakogloua i Diamantidisa još jednom vraćaju Panathinaikos u igru. Dvije minute prije kraja momčad iz Atene napokon uspijeva probiti granicu od pet koševa zaostatka i zakucavanjem Marića doći na samo 67:71, a prilika za potpuni povratak u utakmicu ukazala se nakon Eidsonovog promašaja za tricu. Na njihovu žalost, Diamantidis je jednako (ne)precizan, ali nova šansa otvara se promašajem Huertasa. I ovaj put Panathinaikos pokušava tricom, ali Kaimakoglu je također neprecizan.

Uslijedio je prekršaj na Huertasu i dva slobodna bacanja koja Brazilac mirno realizira i tu je priči bio kraj. Do kraja susreta još je jednom pogodio Marić, a Mickael jednim slobodnim bacanjem postavlja konačnih 69:74.

Panathinaikos je sa 17 koševa predvodio Diamantidis koji je svom učinku dodao i četiri skoka, a najbolju podršku imao je u Mariću koji je uz 13 poena upisao i odličnih 11 skokova. Na drugoj je strani uvjerljivo najbolji bio Huertas s 21 košem, Ingles je dodao još 13, a Wallace 12 poena.