Vodeni sportovi

Roki i Imprić na 200 mješovito u donjem dijelu poretka

Maja Giljanović • utorak, 22.05.2012.

U kvalifikacijama drugog dana Europskog prvenstva u Debrecenu nastupila su dvojica hrvatskih reprezentativaca i u konkurenciji 39 natjecatelja na 200 mješovito obojica se oprostila u kvalifikacijama, Nikša Roki zauzeo je 25., a Saša Imprić 34. mjesto. Održano je i pet finala, a najemotivnije je bilo na 100 prsno gdje je naslov prvaka iznenada od srčanog udara preminulog Alexandera Dale Oena naslijedio Fabio Scozzoli.

3.Da Rocha Marce (Španjolska) 2:09,56

I drugi dan Europskog prvenstva u Debrecenu prošao je bez hrvatskog finala, u kvalifikacijama su nastupili Nikša Roki i Saša Imprić i u konkurenciji još 37 natjecatelja smjestili se u donji dio poretka.

Iza Lukasza Wojta (2:02,41), Jakuba Malog (2:02,61) i Jurija Suvoravog (2:03,94) Nikša Roki je s 2:04,03 zauzeo četvrto mjesto u drugoj kvalifikacijskoj skupini i ukupno 25., a Saša Imprić je s 2:07,44 zauzeo treće mjesto iza Iraklija Bolkvadzea (2:05,57) i Pavola Jelenaka (2:05,59) u prvoj skupini i ukupno 34. mjesto.

U polufinale se ulazilo s 2:02,42 (Liivamagi), Dinko Jukić je s 2:00,88 zauzeo šesto mjesto, a najbrži i jedini ispod dvije minute bio je europski rekorder i branitelj naslova iz Budimpešte 2010. godine Laszlo Cseh (1:59,15). Još brži Cseh je bio u polufinalu (1:57,80), ispod dvije minute spustili su se i Simon Sjödin (1:59,44) i Gal Nevo (1:59,62), a Jukić je odustao od nastupa.

Drugog dana održano je pet finala, a najviše emocija pobudila je utrka na 100 metara prsno. Europski prvak iz Budimpešte Alexander Dale Oen bolno je nedostajao, Norvežanin je 30. travnja na pripremama u Arizoni iznenada u 26. godini preminuo od srčanog udara, a na europskom tronu naslijedio ga je Fabio Scozzoli. Dale Oen i Talijan prošle su godine na Svjetskom prvenstvu u Šangaju stazu do staze vodili ljut boj iz kojeg je kao pobjednik izašao Norvežanin, a Scozzoli je današnju titulu prvaka Europe posvetio velikom rivalu.

Scozzoli je najbrži bio s 1:00,55 i iza sebe na podiju ostavio Valerija Dima (1:00,68) i Mattiju Pescea (1:00,93): "Rezultat nije osobit, ali pokazuje da smo na pravom putu dva mjeseca prije glavnog cilja sezone, Olimpijskih igara u Londonu", izjavio je Scozzoli.

Ispred Fredericka Bousqueta (23,30) i Jauhena Curkina (23,37) svjetski rekorder Rafael Munoz Perez obranio je naslov na 50 delfin (23,16), prvak na 100 leđno ispred Hlegea Meeuwa (54,06) i Jakova Toumarkina (54,14) osvojio je Aristotelis Grigoriadis (53,86), najbrža na 50 delfin ispred Triin Aljand (25,92) i Ingvild Snildal (26,16) bila je Sarah Sjöström (25,64), a na 200 leđno ispred Jenny Mensing (2:09,55) i Duane Da Rocha Marce (2:09,56) Alexianne Castel (2:08,41).

Roki će u bazen i u srijedu na 200 delfin, Kim Daniela Pavlin nastupa u kvalifikacijama na 200 mješovito, Sanja Jovanović na 100 leđno te Saša Gerbec i Roko Šimunić na 50 leđno