Rani oproštaj Roddicka, Del Potro i Tsonga izgubili po set na putu do drugog kola

Vedran Babić • nedjelja, 27.05.2012.

Prvi dan Roland Garrosa u muškoj konkurenciji nije ponudio iznenađujuće rezultate. Jo-Wilfried Tsonga i Juan Martin Del Potro ispustili su set u svojim prvim mečevima, a Andy Roddick i Jürgen Melzer prvi su nositelji koji su doživjeli poraz. Marin Čilić doznao je ime svog suparnika u drugom kolu...

Najbolje rangirani tenisač koji je nastupio prvog dana bio je Jo-Wilfried Tsonga. Peti tenisač svijeta i peti nositelj porazio je kvalifikanta Andreja Kuznjecova (160.) 1:6, 6:3, 6:2, 6:4. 21-godišnji Rus 2009. godine osvojio je juniorski Wimbledon, a u prvom setu protiv Tsonge predstavio se odličnom igrom. No, ipak nije uspio zadržati nivo igre i Francuz je preokrenuo meč. Glavna francuska uzdanica na ovogodišnjem turniru u drugom kolu igrat će protiv Nijemca Cedrika-Marcela Stebea.

Deveti nositelj Juan Martin Del Potro ispustio je jedan set na putu do svoje pobjede protiv klasičnog zemljaša Alberta Montanesa (6:2, 6:7 (5), 6:2, 6:1). Argentinac je meč mogao riješiti i bezbolnije s obzirom na to da je u drugom setu vodio 4:2 i potom 5-2 u tie breaku.

U pauzi između drugog i trećeg seta Del Potro je zatražio pomoć fizioterapeuta u vezi lijevoga koljena, koje je ionako već bilo "načeto". Fizioterapeut je dodatno zavezao koljeno i Del Potro je nastavio meč. U otvaranju trećeg seta Montanes je djelovao sasvim solidno, no od 2:2 nadalje osvojio je samo jedan gem. Njegov nivo igre je osjetno pao, a Del Potro je ponovno pronašao prave udarce s osnovne linije.

Montanes, koji će ovim porazom izgubiti 180 bodova zarađenih lani kada je igrao osminu finala, je imao 12 break lopti, jednu više od Del Potra. No, realizirao je samo jednu, a Argentinac sedam. U drugom kolu Del Potro će igrati protiv Francuza Edouarda Roger-Vasselina (82.). Podsjetimo, Del Potro je 2009. godine ispao u polufinalu Roland Garrosa (Federer), a prošle godine u trećem kolu (Đoković).

Juan Carlos Ferrero bit će suparnik Marinu Čiliću u drugom kolu. Bivši broj jedan na svijetu izbacio je domaćeg predstavnika s pozivnicom, Jonathana Dasnieresa de Veigyja 6:1, 6:4, 6:3. 32-godišnjem Španjolcu ovo je tek četvrta ovosezonska pobjeda na Touru, no prethodne tri ostvario je na posljednja dva turnira, što je ipak znak uspona forme. U Rimu je prije dva tjedna čak uzeo set Federeru.

S Marinom se Ferrero sastao samo jednom do sada. Bilo je to 2009. godine u Cincinnatiju na tvrdoj podlozi kada je Čilić slavio 6:3, 6:4. Španjolac je u periodu od 2000. do 2003. godine u Parizu osvojio jedan naslov i igrao po jedno finale i dva polufinala. No, od 2004. godine do danas nikada nije prošao treće kolo. S današnjom pobjedom njegov ukupan omjer pobjeda i poraza na ovom Grand Slamu je 34-10.

18. nositelj Stanislas Wawrinka prosuo je prednost od dva seta protiv Talijana Flavije Cipolle, ali je iz petog seta ipak izašao kao pobjednik (6:3, 6:3, 4:6, 3:6, 6:2), a 14. nositelj Fernando Verdasco nije imao sličnih problema te je Stevea Darcisa porazio u tri seta (6:3, 6:2, 7:6 (4)).

Andy Roddick postao je prvi nositelj koji je završio svoj nastup u pojedinačnoj konkurenciji. Svoju slabu ovogodišnju formu prenio je i u Pariz gdje ga je Nicolas Mahut pobijedio 6:3, 6:3, 4:6, 6:2. Amerikancu je to bio jubilarni deseti nastup na Roland Garrosu i peti poraz u prvom kolu. Najbolji rezultat ostvario je 2009. godine (osmina finala). Mahutu je, pak, ovo 11. nastup i tek druga pobjeda u glavnom turniru. Protiv Dancevica ili Kližana tražit će svoj prvi prolaz u treće kolo.

Roddicku se kasnije "pridružio" 30. nositelj Jürgen Melzer, koji je prokockao prednost od 2:0 u setovima protiv njemačkog kvalifikanta Michaela Berrera. Melzer je prije dvije godine igrao polufinale, no ove godine pao je već na prvoj prepreci. U odlučujućem setu imao je break viška, ali ni to mu nije bilo dovoljno.

Među ostalim pobjednicima prvog dana, u do sada odigranim mečevima, našli su se Pablo Andujar, Fabio Fognini, Nicolas Devilder i Gilles Müller.