Novak Đoković trči za Courierom, Roger Federer uhvatio korak s Connorsom

Tea Lokas • ponedjeljak, 28.05.2012.

Drugi dan drugog Grand Slam turnira u sezoni nije bio potresan za favorizirane igrače. Iako je neočekivano ispao David Nalbandian na čije se izvrsne i užasne predstave već trebalo naviknuti, dan je protekao relativno mirno za ostatak ekipe iz "gornjeg doma". Na vidiku su i neki rekordi...

Novak Đoković uspješno je otvorio turnir čije bi mu osvajanje upotpunilo zbirku Grand Slamova te zaokružilo niz od četiri uzastopna naslova na turnirima najviše kategorije. Pobjedom nad Talijanom Potitom Staraceom u tri seta (7:6, 6:3, 6:1), započeo je i bitku za naslov kojim bi po prvi put još od Jima Couriera 1992. osvojio Australian Open i Roland Garros u istoj godini.

Najviše je problema Novak imao u prvom setu, u kojem ga je 97. igrač svijeta doveo do nezahvalne trinaeste igre. "Potito je specijalist na ovoj podlozi, ali ja sam igrao dobro kada uzmemo u obzir da mi je ovo prvi meč na ovogodišnjem Roland Garrosu", izjavio je prvi igrač svijeta na francuskom jeziku i izazvao glasan pljesak. Sljedeći protivnik mu je Slovenac Blaž Kavčič koji je u četiri seta bio bolji od veterana Lleytona Hewitta.

Red je na Dodigu i Karloviću

Utorak je dan za prvo kolo dvojice hrvatskih predstavnika, Dodiga i Karlovića. Dok će Dodig sreću okušati na terenu broj 6 protiv Nizozemca Haasea kao četvrti iza 11, Div sa Šalate će u akciju protiv Schwanka nakon ženskog meča (Zakopalova - Tsurenko) koji je prvi na terenu 16.

Za novim rekordima juriša i Roger Federer, koji je nešto lakše od Đokovića svladao Nijemca Tobiasa Kamkea, rezultatom 6:2, 7:5, 6:3. Iako je bio u rezultatskom zaostatku sredinom drugog seta (4:2) brzo se vratio i okončao susret bez izgubljenog seta. Meč s Kamkeom bio je poseban i po činjenici da je izjednačio rekord Jimmyja Connorsa od ukupno 233 pobjede na Grand Slam turnirima. Švicarac će se u drugom kolu susresti s iznenađenjem dana - Rumunjem Ungurom.

Adrian Ungur 27-godišnji je rumunjski tenisač koji trenutno zauzima 92. poziciju na ATP ljestvici. Susret s trećepostavljenim Švicarcem zaslužio je nadigravši Argentinca Nalbandiana u četiri seta.

Ukupno 46 winnera upisao je Rumunj, pridodavši tome 76 od 96 poena na prvom servisu te tri iskorištene od šest ponuđenih break prilika. Nalbandian je bio bolji samo u drugom setu, koji je na njegovu stranu otišao rezultatom 7:5. Poražavajuću statistiku od 9% (1/11) iskorištenosti break lopti upotpunio je s 37 neforsiranih pogrešaka.

Bez velikog napora u drugo kolo su prošli i Tomaš Berdych te John Isner, dok je jedan set protiv Amerikanca Harrisona ispustio domaći igrač Gilles Simon. Još četvorica Francuza izborila su sljedeću fazu natjecanja: Serra, Llodra, Clement i Mathieu.

Čak tri tenisača predala su susret, među kojima je 15. nositelj Feliciano Lopez (ozljeda mišića) te Kanađanin Dancevic koji je Slovaku Klizanu prepustio drugo kolo nakon 4:0 u prvom setu. Posebno zanimljiv odustanak od susreta publici je priuštio Rus Bogomolov, potaknuvši silne zvižduke koje je domaći veteran Clement morao stišavati. Naime, Rus odrastao u Americi odlučio je da više neće igrati na meč lopti Clementa, i to pri 5:4 u petom setu.

Pet setova je odigrao i povratnik Paul-Henri Mathieu, koji se izvukao iz 0-2 u setovima te nakon 2-2 u završnoj dionici deklasirao Nijemca Phaua rezultatom 6:0.

Roland Garros, prvo kolo, tenisači:
Novak Đoković (Srbija, 1) - Potito Starace (Italija) 7:6(3), 6:3, 6:1
Gilles Simon (Francuska, 11) - Ryan Harrison (SAD) 3:6, 7:5, 6:4, 6:1
Roger Federer (Švicarska, 3) - Tobias Kamke (Njemačka) 6:2, 7:5, 6:3
Florent Serra (Francuska) - Feliciano Lopez (Španjolska, 15) 5:0, predaja Lopez
Michael Llodra (Francuska) - Guillermo Garcia-Lopez (Španjolska) 7:6(5), 6:2, 3:6, 6:3
Arnaud Clement (Francuska) - Alex Bogomolov Jr. (Rusija) 6:2, 3:6, 4:6, 7:6(2), 5:4, predaja Bogomolov
John Isner (SAD, 10) - Rogerio Dutra Silva (Brazil) 6:3, 6:4, 6:4
Paul-Henri Mathieu (Francuska) - Bjorn Phau (Njemačka) 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 6:0
Viktor Troicki (Srbija, 28) - Thomaz Bellucci (Brazil) 4:6, 6:3, 5:7, 6:3, 6:2
Philipp Kohlschreiber (Njemačka, 24) - Matthew Ebden (Australija) 6:4, 6:4, 7:6(4)
Marcel Granollers (Španjolska, 20) - Joao Sousa (Portugal) 6:2, 3:6, 6:3, 6:4
David Goffin (Belgija) - Radek Štepanek (Češka, 23) 6:2, 4:6, 2:6, 6:4, 6:2
Adrian Ungur (Rumunjska) - David Nalbandian (Argentina) 6:3, 5:7, 6:4, 7:5
Kevin Anderson (JAR, 31) - Rui Machado (Portugal) 7:6(2), 6:7(6), 4:6, 6:1, 11:9
Brian Baker (SAD) - Xavier Malisse (Belgija) 6:3, 7:6(1), 7:6(5)
Blaž Kavčič (Slovenija) - Lleyton Hewitt (Australija) 7:6(2), 6:3, 6:7(4), 6:3
Tomaš Berdych (Češka, 7) - Dudi Sela (Izrael) 6:3, 6:4, 6:1
Leonardo Mayer (Argentina) - Olivier Rochus (Belgija) 6:3, 6:4, 2:6, 6:4
Malek Jaziri (Tunis) - Philipp Petzschner (Njemačka) 6:3, 7:5, 7:6(7)
Santiago Giraldo (Kolumbija) - Alejandro Falla (Kolumbija) 5:7, 6:2, 6:4, 7:6(4)
Martin Klizan (Slovačka) - Frank Dancevic (Kanada) 4:0, predaja Dancevic
Jesse Levine (SAD) - Benjamin Becker (Njemačka) 7:5, 6:2, 6:4
Mikhail Kukuškin (Kazahstan) - Ernests Gulbis (Latvija) 6:4, 7:6(4), 5:7, 2:6, 6:4
Horacio Zeballos (Argentina) - Eric Prodon (Francuska) 6:7(8), 6:3, 6:3, 6:2
Bernard Tomic (Australija, 25) - Andreas Haider-Maurer (Austrija) 7:6(5), 6:3, 6:3
Andreas Seppi (Italija, 22) - Nikolaj Davidenko (Rusija) 6:3, 7:6(5), 7:5
Lukasz Kubot (Poljska) - Karol Beck (Slovačka) 7:5, 6:2, 7:5
Milos Raonic (Kanada, 19) - Ruben Ramirez Hidalgo (Španjolska) 6:4, 6:2, 6:2

Roland Garros, prvo kolo, odgođeno zbog mraka:
Tommy Haas (Njemačka) - Filippo Volandri (Italija) 6:3, 0:6, 6:4, 4:2
Aleksandar Dolgopolov (Ukrajina, 16) - Sergij Stakhovsky (Ukrajina) 7:6(4), 4:6, 6:7(4), 6:3