Francuzu Mathieuu najduži, Nadalu set iz snova

Tea Lokas • četvrtak, 31.05.2012.

Bez većeg iznenađenja, favorizirani tenisači izborili su treće kolo drugog Grand Slama u sezoni. Unatoč očekivanim pobjedama Nadala i Murraya, četvrtak je na Roland Garrosu donio nekoliko zanimljivosti. Prije svega, najduži set u povijesti turnira u režiji već poznatog "maratonca" Isnera...

Iako je izgubio, Amerikanac John Isner, postavljen za desetog nositelja, upisao je jednu stranicu povijesti u knjige Roland Garrosa. Najduži peti set u povijesti tog Grand Slama te najduži meč koji je odigran u jednom danu (drugi ukupno) na pariškim terenima odradili su spomenuti Amerikanac i 30-godišnji Paul-Henri Mathieu, koji je iz lavovske bitke s američkim divom izišao uzdignutih ruku.

Isner je spasio šest break lopti domaćeg igrača, no promašio na sedmoj, te nakon 34 gema u završnom setu ispustio svoj servis i predao povijesnu pobjedu u ruke Mathieua. Meč je trajao pet sati i 41 minutu.

Rafael Nadal, pak, nije "potrošio" toliko vremena na crvenoj zemlji. Osim što je sa 6:2, 6:2 i 6:0 uništio uzbekistanskog protivnika Denisa Istomina, Rafa je priznao koliko mu je samopouzdanja ugradio ovaj susret: "Treći set bio je set iz snova. Generalno, osjećam se jako dobro. Jako sam napredovao u trećem setu u kojem sam igrao svoj najbolji tenis. Gotovo da nisam napravio pogrešku."

U trećem kolu Španjolac je dobio Argentinca Schwanka koji je iz turnira izbacio 32. nositelja Floriana Mayera, i to nakon što se izvukao iz seta zaostatka i u četvrtom osvojio trinaestu igru.

Škot Andy Murray imao je problema s Fincem Jarkkom Nieminenom, ali i s bolovima u leđima. Nakon što je izgubio prva četiri gema u prvom setu alarmirao je fizioterapeuta koji se pojavio i nakon što je Murray vratio jedan break. Set nije uspio spasiti, ali je u sljedeća tri oporavak bio vidljiv. Nakon povratka na 1-1 u setovima, britanska je nada ispustila još samo tri gema do kraja susreta.

Sljedeća prepreka za ozlijeđenog Murraya bit će Santiago Giraldo, koji je u tri seta nadigrao 25. nositelja Bernarda Tomica. Bilo je 6:4, 6:1, 6:3.

Mjesto u trećem kolu očekivano su osigurali i Jo-Wilfried Tsonga te David Ferrer. Francuz se zadržao četiri seta u susretu protiv Nijemca Stebea, dok je rutinski preko domaćina Pairea prešao šesti nositelj iz Španjolske.

Da se francuska ekipa smanji pobrinuli su se i Janko Tipsarević te David Goffin, a dok je Srbin bio bolji od Jeremyja Chardyja u minimalnom broju setova, Belgijac je veterana Clementa izbacio tek nakon 6:1 u petom.

Roland Garros, drugo kolo, tenisači:
Andy Murray (Velika Britanija, 4) - Jarkko Nieminen (Finska) 1:6, 6:4, 6:1, 6:2
Paul-Henri Mathieu (Francuska) - John Isner (SAD, 10) 6:7(2), 6:4, 6:4, 3:6, 18:16
Jo-Wilfried Tsonga (Francuska, 5) - Cedrik-Marcel Stebe (Njemačka) 6:2, 4:6, 6:2, 6:1
Santiago Giraldo (Kolumbija) - Bernard Tomic (Australija, 25) 6:4, 6:1, 6:3
Eduardo Schwank (Argentina) - Florian Mayer (Njemačka, 32) 2:6, 6:3, 6:4, 7:6(4)