Miami u završnici slomio Celticse. Slijedi veliko finale protiv Thundera

Mario Majdić Natrlin • nedjelja, 10.06.2012.

Sedma utakmica konferencijskog finala na Istoku nije razočarala. Pobjednik je odlučen u posljednjim minutama, a Miami Heat je na kraju sa 101:88 uspio pobijediti Boston Celticse pred svojim navijačima i plasirati se u NBA finale gdje ih čeka Oklahoma City Thunder...

Nakon sedam uzbudljivih i neizvjesnih utakmica, Miami Heat izborio se za naslov u Istočnoj konferenciji i drugu godinu za redom igrat će u NBA finalu.

U iznimno izjednačenoj seriji pobjednik je odlučen tek u završnici sedme utakmice. Miami Heat svladao je Boston Celticse 101:88 zahvaljujući četvrtoj dionici koju su odnijeli 28:15 i u kojoj su sve poene zabili LeBron James, Chris Bosh i Dwyane Wade. U posljednju dionicu ušlo se pri rezultatu 73:73 i u njenoj prvoj polovici su momčadi izmjenjivale vodstvo.

Miami je utakmicu prelomio u drugoj polovici posljednje četvrtine i to serijom 17:4. Trica Rayja Allena dovela je Boston u vodstvo 82:81, s 8:48 do kraja. Miami je tada krenuo sa svojom serijom koja je uključivala tricu Chrisa Bosha i dalekometnu tricu LeBrona Jamesa. Zaključio ju je koš Dwyanea Wadea uz prekršaj i slobodno bacanje za 98:86, s 2:53 do kraja.

Boston je u prvom poluvremenu imao vodstvo od 11 poena razlike, a na odmor su otišli s vodstvom od sedam koševa.

Miami opalio 26 trica

Netipično za Miami, momčad Heata ispucala je čak 26 trica, sedam više nego što im je prosjek u ovom doigravanju. Pogodili su ih devet, za postotak od 34,6%. Miami je ukupno iz igre šutirao 51,4%. Boston je tricu na kraju gađao 6/19 i iz igre šutirao 46,7%. Miami je nadskakao Celticse 38-33. Boston je imao 13 izgubljenih lopti kao i Miami koji je u drugom dijelu izgubio svega tri.

LeBron James zabio je 31 poen uz 12 skokova. Odigrao je 48 minuta, napadao je koš, izborio velik broj prekršaja i šutirao slobodna bacanja 12/17. Drugi čovjek Heata svakako je bio Chris Bosh s 19 iznimno važnih poena uz osam skokova. Bosh je ušao s klupe, šutirao iz igre 8/10 i tricu fantastičnih 3/4. Wade je zabio 23 poena uz šest skokova i asistencija, a Shane Battier dodao je 12 koševa.

"Bio je ključan za nas", osvrnuo se James na Chrisa Bosha. "Svaki njegov koš, obrambena reakcija i svaki skok. Nedostajao nam je. Drago nam je da se vratio na vrijeme. Da nije bilo njega, kao i drugih igrača koji su se iskazali, ne bi pobijedili ovu utakmicu", dodao je James koji je nakon dva neuspješna pokušaja napokon slavio u jednoj sedmoj utakmici doigravanja.

Bostonu nije pomogao ni novi triple-double učinak Rajona Ronda koji je zabio 22 poena uz 14 asistencija i deset skokova.

Emocionalni Doc Rivers izveo je svoje glavne igrače iz igre pola minute prije kraja i zagrlio se s Kevinom Garnettom. Neposredno nakon susreta Rivers i James su razmijenili nekoliko riječi, a MVP lige naglasio je koliko ga poštuje kao trenera.

"Mislim da smo se jednostavno ispraznili. Takav sam imao osjećaj. Pokušao sam sve što sam mogao. Ali, sve u svemu, mislim da nikada nisam imao ovakvu grupu igrača."

Doc Rivers, trener Boston Celticsa

U prvoj četvrtini Boston se serijom 9:0 odvojio na 19:12 iskoristivši dekoncentraciju i izgubljene lopte Miamija. Na kraju prvih 12 minuta gosti iz Bostona vodili su 27:23. Miami je nakratko izjednačio na 35:35, ali Celticsi tada rade seriju 14:3 i odvajaju se na 49:38 predvođeni Brandonom Bassom koji je imao deset poena u drugoj četvrtini. Miami prvo poluvrijeme završava serijom 8:4 i na odmor se odlazi s vodstvom Bostona 53:46. Heat je u prvom dijelu izgubio deset lopti.

Domaćini početkom drugog dijela serijom 8:0 izjednačuju na 59:59 nakon uspješnog skok-šuta Dwyanea Wadea. Do kraja treće četvrtine momčadi su bile u potpunom egalu pa su i u posljednju dionicu ušli izjednačeni pri rezultatu 73:73. Nakon sedam odigranih utakmica i dva produžetka, sve se svelo na posljednjih 12 minuta košarke.

19 poena za Boston je zabio Paul Pierce, ali uz šut 7/18, 15 koševa ubacio je Ray Allen, a 16 Brandon Bass koji je odigrao važnu ulogu u prvom dijelu. Garnett je završio sa 14 poena i sedam skokova.

NBA finale kreće u večeri s utorka na srijedu u Oklahoma Cityju, a nudi zaista atraktivan dvoboj između Kevina Duranta i Thundera te LeBrona Jamesa i Miami Heata.

• Obrisan korisnik11.06.2012. u 12:57
    boston na ljeto na remont i graditi momčad oko ronda i bassa! mislim da allen i KG neće više igrati. garnet bi mogao u brooklyn, gdje prokhorov gradi veliku momčad (para mu ne manjka, samo je pitanje strategije, pameti i strpljenja)! allen je zreo za penziju. pierce može jo&scaron... [više na forumu]
  • pikepiletina11.06.2012. u 12:53
    nevjerojatan onaj prvi koš Bostona! Rondo je pravi čudotvorac.
    pikepiletina
  • Obrisan korisnik11.06.2012. u 12:50
    ovo je bila zadnja šansa za boston. žao mi je zbog njih, jer su velika momčad, ali imaju ipak taj naslov iz 2008., a mislim da je lebron konačno zaslužio i svoj!
  • Obrisan korisnik11.06.2012. u 00:06
    Mislim da će Miami dobit OKC 4:2. OKC je neiskusna ekipa. Bosh se lagano vraća i bit će spreman 100% za finale. Ne treba zanemariti da Miami igra tvrdu obranu, okc to neće odgovarati, teško da će moći zabiti preko 100 koševa. Navijam za OKC u ovom finalu no smatram da nemaju... [više na forumu]
  • ziki10.06.2012. u 21:44
    Šteta za košarku što Boston nije prošao...